• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hatay Müzesi açıldı
28 Aralık 2014 Pazar 15:58

Hatay Müzesi açıldı

Hatay Arkeoloji Müzesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katıldığı törenle açıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kesinlikle bir daha hiçbir şekilde bu topraklardan tek bir tarihi çakıl taşının dahi başka ülkeye gitmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Davutoğlu, Hatay Müzesi'nin açılışındaki konuşmasında, kentin eşsiz kültürel derinliğinin sokaklarda da hissedildiğini belirtti.

Müze ve şehir ilişkilerinin önemli olduğunu ve bunu üçe ayırdığını dile getiren Davutoğlu, "Bir şehir vardır ki altında, toprağın altında, hiçbir, doğru dürüst kültürel miras yoktur ama üzerinde başka yerlerden aktarılan mirasların sergilendiği müzeler vardır. Diğer şehirler vardır ki altlarında büyük kültürel miras vardır ve hala bunlar yaşamaktadır ama yeryüzüne, bugünkü yaşayan insanlara sunulacak veriler, eserler ortaya çıkarılmamıştır. Bir üçüncü grup da bunun içinde, onlarda hem toprağı hem de üstü zengindir kültürel miras anlamında" dedi.

Bununla ilgili yabancı şehirlerden örnek veren Başbakan Davutoğlu, "Hiçbirisi Hatay'ın olduğu ölçüde tarihin derinliğine giden kültürel mirasa sahip değildir. Bizim ayrıcalığımız bu" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin her yerinde yapılan kazılarda medeniyetlerden izlerin görülebileceğini vurgulayarak, "Hatay'da biraz kazınca belki 500 yıl biraz daha kazınca bin yıl, biraz daha kazınca 3 bin - 5 bin yıl öncesine gidiyor" dedi.

Kentin bilinen 13, bilinmeyen çok daha fazla medeniyetle harmanlandığını belirten Davutoğlu, kazı yapılırken aslında şehirlerin kültürel miraslarının ortaya çıkarıldığını belirtti.

Başbakan Davutoğlu, o mirasların keşfedilmesine, yeryüzüne çıkarılmasının önemine değinerek, şöyle konuştu:

"O mirası değerlendirirken, hem onları yeryüzüne çıkaracağız, bugün burada bu güzel eserde olduğu gibi, sergileyeceğiz, kesinlikle bir daha hiçbir şekilde bu topraklardan tek bir tarihi çakıl taşının dahi başka ülkeye gitmesine izin vermeyeceğiz.  Geçmişte neredeyse talan edilmiş eserlerimiz, şu veya bu yolla, tarihi eser kaçakçılığıyla veya başka yollarla. Biz AK Parti olarak hem toprağın altındaki tarihi mirasımıza sahip çıkacağız ama sahip çıkmakla kalmayacağız onların çağdaş standartlarda en iyi şekilde sergilenmesine de önem vereceğiz."

Açılışı yapılan Hatay Müzesi'nin eserlerin korunması ve sergilenmesi açısından güzel bir örnek olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Hem mirasın dışarı çıkmasına izin vermeyeceğiz hem çok titiz şekilde yeryüzüne çıkaracağız, sergileyeceğiz hem de o mirasın etnografik altyapıya uzanan sosyal kültürünü muhafaza edeceğiz, yaşayan hayat, kültür olarak. Hatay bu konuda çok güzel bir numune. Hala kadim kültürlerin bir arada yaşadığı, günlük hayatta kendilerini yansıtabildiği sosyo kültürel yapıya sahip."

Davutoğlu, Hatay'ı bölgenin en önemli kültür merkezlerinden biri olarak nitelendirerek, vatandaşlardan da açılışı yapılan müzeyi sahipsiz bırakmamalarını istedi. Müze kültürünün gelişmesinde tarihi bilinçle oraları ziyaret edenlerin de katkısının olduğunu ifade eden Davutoğlu, Hatay Müzesi'nin yapımına katkısı olanlara teşekkür etti.

Konuşmasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'na Müze Kart hediye etti.

Daha sonra müzenin açılışı, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve diğer yetkililerce kurdele keserek gerçekleştirildi. Açılışın ardından Davutoğlu ve beraberindekiler müzeyi gezerek eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA