• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hastanelerde kalite artışı
08 Mayıs 2013 Çarşamba 12:19

Hastanelerde kalite artışı

Konya'da kamu hastaneleri birliğine geçiş dönemi ile birlikte verimliliğin önemli ölçüde arttığı bildirildi.
Konya'da kamu hastaneleri birliğine geçiş dönemi ile birlikte verimliliğin önemli ölçüde arttığı bildirildi.
     Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, sona eren mali hizmetler çalıştayı nedeniyle geldiği Beyşehir ilçesinde, gazetecilerle sohbet etti.
     Bekerecioğlu, sağlıkta yeniden yapılanma sürecinin başlamasının ardından yaklaşık 6 aylık bir süre geçtiğini belirterek, "Bu 6 aylık sürede geriye dönüp baktığımızda ilk 100 gündeki hareketlilik, canlılık giderek artıyor, devam ediyor" dedi.
     Yeni süreçte hastanelerde gerek yapılan ameliyat sayıları, gerek hasta sayıları, gerekse yatak doluluk oranları ve polikliniklerde verilen hizmet sayılarının artış gösterdiğini belirten Bekerecioğlu, şunları kaydetti:
     "Hekim sayımızda kısmi bir azalma yaşamakla beraber, bu tabi Türkiye'nin sorunu, sadece bizimle ilgili değil, genel olarak inanılmaz bir artış var; en düşük artış oranları yüzde 20-30 civarlarında hastanelerimizde. Bu oranın yüzde 50'ye kadar arttığı hastanelerimiz var. Bu şu demek; 'ne oldu da değişti' Bir sefer anlayış değişti. Verimli kullanma esasına göre çalışmaya başladık. Nasıl verimli kullanıyoruz- Zamanı, mekanı ve insanları verimli kullanma esası... Bizim sloganımız buydu, böyle yola çıktık.
     Giderleri azaltmaya çalıştık, eskiden 2-3 kişinin yaptığı işi, baktık ki bir kişi rahatlıkla yapabilecek; personeli nerede daha verimli ve nerede daha bu işyi uygun yapacaksa orada kullanmaya çalışıyoruz. Bu, otomatikman bir hareketliliği getirdi. Şu anda hastanelerimizde geriye gidiş yok, tamamen en düşüğü yüzde 20 civarında olan bir verimlilik artışı, gelir artışı var. Bu tabii, gelirin artışı, herkesi memnun ediyor. Hastalara hizmet olarak geriye dönüyor, kalite olarak geriye dönüyor."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA