• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hasret kaldığı günleri yaşıyor
24 Şubat 2010 Çarşamba 10:17

Hasret kaldığı günleri yaşıyor

Su seviyesi azaldığı için 2 yıl öncesine kadar üzerinde yatların yüzemez hale geldiği Beyşehir Gölü, şimdi uzun süredir hasret kaldığı günleri yaşıyor.

Su seviyesi azaldığı için 2 yıl öncesine kadar üzerinde yatların yüzemez hale geldiği Beyşehir Gölü, şimdi uzun süredir hasret kaldığı günleri yaşıyor.
    

Bilinçsiz tarımsal sulama ve kurak giden yıllar nedeniyle 2007 yılının sonuna kadar özellikle iç bölgelerdeki bazı sulak alanlar kurumuştu.
    

Doğal Hayatı Koruma Vakfı verilerine göre, Türkiye'de son 40 yılda 2,5 milyon hektarlık sulak alanın yarısından fazlası yok olurken, özellikle 2007 yılında kuraklıktan en fazla etkilenen bölgelerin başında Konya yer aldı.
    

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'ndeki su miktarı da 2007 yılında önemli oranda azalmış, Beyşehir Gölü'nün alanı 65 bin hektardan 50 bin hektarın altına düşmüş, gölden Konya Ovası'na yeterince sulama suyu verilememişti.
    

2 yıl önce su seviyesi azaldığı için üzerinde yatların yüzemez hale geldiği Beyşehir Gölü, son dönemde düşen bol yağışla suya doydu.
    

Beyşehir Belediyesi Su İşleri Müdürü Mustafa Parlar, ilçenin içme su ihtiyacının, göle yerleştirilen6 metre çapında dev bir filtreyle ve aktarıcı düzenekle sağlandığını belirtti.
    
     -YÜKSELEN GÖL SUYU, FİLTREYE KAPAK TAKTIRDI-
    

Ancak göldeki su seviyesinin, filtrenin açık olan bölümüne yaklaşması üzerine filtre seviyesinin yükseltildiğini anlatan Parlar, şunları kaydetti: 'Zaten Devlet Su İşleri (DSİ) 4. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kısa süre önce, göldeki su miktarının 3 milyar 340 milyon metreküpe ulaşarak, son 12 yılın en yüksek seviyesine yükseldiğini açıklamıştı. Takıldığında 150 santim olan filtre, su seviyesiyle aynı hizaya gelince üzerinin kapatılması zorunluluğu ortaya çıktı. Vinçle karaya çıkartılan, üzeri paslanmaz çelik malzemeyle kapatılan filtre, tekrar su pompalayan sistem üzerine yerleştirildi. Ot ve yabancı cisimlerin girmemesi için kullanılan koruyucu filtre sayesinde halkımıza daha kaliteli su verme imkanına kavuştuk.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA