• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Has Partiden askerlik vaadi
05 Mayıs 2011 Perşembe 15:25

Has Parti'den 'askerlik' vaadi

Has Parti Konya Milletvekili adayı Veli Tolu, 15 aylık askerlik süresinin çok uzun ve gereksiz olduğunu, askerliğin 3 aya indirilmesi gerektiğini belirtti.

HAS Parti Konya Milletvekili adayları il teşkilat binasında bir basın toplantısı düzenledi. Milletvekili adayları Av. Veli Tolu, Av. Fatma Kola Bozkurt, Fahri Eken, Yavuz Sözer, İsrafil Kösedağ, Ahmet Arıkoğlu ve Bülent Canca’nın birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında, askerliğin üç aya indirilmesi, 4B ve 4C statülerinin kaldırılması ile taşeron işçiliğe son verilmesi konuları gündeme taşındı.
 
Özellikle ulusal medyada boy gösteren partilerin insan merkezli bir seçim stratejisi izlemediklerini belirten Has Parti Konya Milletvekiil adayı Veli Tolu, HAS Parti'nin ise insan merkezli bir siyaset yaptığını ve bunu da sürdürmeye devam edeceğini ifade etti. Tolu açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
"Siyasi partilerin izlediği politikanın iki temel özelliği var. Bunlardan birincisi uygulanabilirliği mümkün olmayan uçuk vaatlerle insanlarımızı tartıştırması, ikincisi ise parti genel başkanlarının ahlak sınırlarını zorlayacak şekilde birbirlerine hakaret ederek taraftar toplamaya çalışması... İzlenen bu yoldan da açıkça anlaşılıyor ki; bu partiler milletimizin sorunlarına çözüm üretmek yerine milleti kavga ettirerek kamplaştırmak ve bu yolla oy devşirmek peşindedirler. Milletimizin de takdir ettiği üzere bizler seviyesiz bir kavga ve tartışmaların içinde olmadık ve bundan sonra da asla olmayacağız. Bu sebeple Halkın Sesi Partisi olarak bizler insanı esas alan ve insanımızın hayatını kolaylaştıracak teklif ve taleplerle karşınıza çıkıyoruz. Bu sebeple bu gün yapmayı vaat ettiğimiz iki ana reformu sizlerle paylaşacağız"

Barış dönemindeki 15 aylık askerlik süresi oldukça uzun ve gereksiz olduğunu ifade eden Tolu, "Barış dönemindeki askerlik süresinin herkes için 3 ayla sınırlanmasını ve bu süre içinde tüm askerlerimizin hiç kimseye muhtaç olmayacak şekilde maaşa bağlanmasını talep ve taahhüt ediyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki; 20 yaşında lise mezunu gençlerimiz askere gitmeden önce işe başlamışsa 15 ay sonunda askerden döndüğü zaman işini kaybetmektedir. 25 yaşında üniversite bitiren bir gencimiz askere gitmeden işe hayatına atılamamakta, askerden dönene kadar da mesleğinden soğuma tehlikesi yaşamaktadır. Askere gitmeden evlenen gençlerimiz 15 ay boyunca ailesinin hasretini çekmekte ve bakımında zorlanmaktadır" dedi.
 
Bugün uygulanan ekonomik programın finans kapitalizmini esas aldığını belirten Has Parti Konya Milletvekili adayı Veli Tolu, dolayısıyla bugünkü ekonomik sistemin insanı ve insan onurunu dikkate almadığını, tek amacının zengini daha zengin yapmak ve fakirin emeğini sömürmek olduğunu kaydetti.

HAS Parti’nin temel amacının herkesin onuruyla yaşayacağı bir gelire sahip olması ve hiç kimseye muhtaç olmadan onurlu bir yaşam sürmesini sağlamak olduğunu ifade eden Tolu "HAS Parti iktidarında eşit işe eşit ücret esas alınmıştır. Bu bağlamda 657 sayılı kanunda yer alan 4B ve 4C gibi sınıflandırmaları kabul etmiyoruz. HAS Parti iktidarında bu sınıflandırmaya son verilecek ve bu statüdeki çalışanlarımız muadilleri ile aynı ücrete ve statüye sahip olacaklardır" şeklinde konuştu.

HAS Parti iktidarında taşeron işçiliğine son verileceğini ve taşeron işçisi olarak çalışan tüm işçilerin kadrolu hale getirilip, muadilleri ile aynı ücreti almaları sağlanacağını söyleyen Tolu "Aslında bu taahhütlerimiz bile bu dönemde neden siyaset yapıyorsunuz diyenler içinde çok açık bir cevaptır. Biz insanımızı esas alan ve insanımızın kimseye muhtaç olmadan yaşayabileceği bir Türkiye’yi inşa etmek için siyaset yapıyoruz" dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA