• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAS Partiden "Denetim Meclisi" projesi
03 Mayıs 2011 Salı 12:09

HAS Parti'den "Denetim Meclisi" projesi

Has Parti Konya Milletvekili Adayı Av. Mevlüt Cihat Şahin parti il binasında düzenlediği basın toplantısında Yürütmenin etkin ve verimli denetlenebilmesi için halkın seçtiği ve münhasıran bu işle gör

Av. Mevlüt Cihat Şahin yaptığı açıklmada; “TBMM’ nin yürütme organı üzerindeki denetim yetkisi, yasal, kurumsal ve yapısal nedenlerle etkin bir şekilde kullanılmamaktadır. İçinden yürütmeyi çıkaran ve bu nedenle yürütmenin, yani iktidarın kontrolü altında olan yasama organının yürütmeyi denetlemesi mümkün değildir. Bugün en küçük bir dernek ve benzeri tüzel kişilikte dahi, yönetimden bağımsız ve ayrı kişilerden oluşan denetim mekanizmaları mevcut iken; halkın egemenliğinin temel unsurlarından birisi sayılan, halka hizmet makamı olan, suistimallerin çok daha vahim neticeler doğuracağı yürütmenin denetiminin sağlıksız yapılması (daha doğrusu yapılamıyor olması) kesinlikle kabul edilemez!Yürütmenin etkin ve verimli denetlenebilmesi için halkın seçtiği ve münhasıran bu işle görevli bir “DENETİM MECLİSİ” ne ihtiyaç vardır. HAS PARTİ, TBMM’nin denetleme işlevini “Denetim Meclisi” aracılığıyla gerçekleştirecektir. Yeni oluşturulacak “Denetim Meclisi”nin üyeleri, doğrudan halk tarafından, iki turlu dar bölge sistemiyle yapılacak seçimlerle belirlenecektir.” dedi.

Denetim Meclisinin yapısı hakkında bilgiler veren ŞAHİN; “Denetim Meclisi, kesin hesap yasa tasarılarının görüşülmesi, gensoru, meclis araştırması ve soruşturması gibi denetim fonksiyonlarını icra edecektir. Denetleme Meclisi, HSYK üyelerinin tamamı ile Anayasa Mahkemesi dâhil yüksek yargı organları üyelerinin 2/3’ ünü seçme yetkisine de sahip olacaktır. Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Devlet Denetleme Kurulu, “TBMM Denetleme Kurulu” adıyla Denetim Meclisi’ne bağlanacaktır. TBMM Denetleme Kurulu’nun görev ve yetkileri TSK dâhil edilecek şekilde genişletilecektir. 11 üyeden oluşacak TBMM Denetleme Kurulu üyeleri 5 yıllığına Denetim Meclisi Genel Kurulu’nca seçilecektir. Bu kurul aynı zamanda “kamu denetçisi” (ombudsman) kurumu olarak da çalışacaktır. Denetim Meclisi idari ve hukuki denetimi TBMM Denetleme Kurulu, mali ve performans denetimini ise Sayıştay aracılığıyla yerine getirecektir. Böylece ülkemizin en temel sorunlarından biri olan yolsuzlukla mücadele denetim meclisinin yetki alanına dâhil edilerek daha etkin bir şekilde sağlanacaktır.”dedi.    

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA