• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAS Parti Çumra Kongresi gerçekleşti
10 Nisan 2012 Salı 14:50

HAS Parti Çumra Kongresi gerçekleşti

HAS Parti Çumra İlçesinin Olağan 1. Kongresi, Çumra Kızılay Düğün Salonunda gerçekleşti.
HAS Parti Çumra İlçesinin Olağan 1. Kongresi, Çumra Kızılay Düğün Salonunda gerçekleşti.

Divan teşekkülünde; divan başkanlığına teşkilat başkanı Esat Ulu seçilirken, divan başkan yardımcılığına İlbaşkan yardımcılarından Salim Özdemir ve Bahattin Çevik seçildi. Divan teşekkülünün ardından ise ilk olarak selamlama konuşmalarına geçildi. İlbaşkan yardımcısı ve Çumra müfettişi Mustafa Necati Özkan; HAS Parti'nin siyasetteki yeri ve öneminden bahsetti.
 
"HAS Parti Türkiye'deki medeniyet siyasetin öncüsü olacaktır. Bu medeniyet siyaseti içerisinde Çumra ilçemizdeki teşkilatlanmayı bugüne kadar en iyi şekilde yürütmeye çalıştık.  Bugünden sonra da arkadaşlarımız bu medeniyet siyasetini sürdürmeye devam edecektir. Elimizden gelenin fazlasını Çumra’mızın ve tüm ülkemiz için yapmaya devam edeceğiz" dedi
Ardından kürsüye gelen İl Başkanı Veli Tolu ise gündemi değerlendirdi.
HAS Parti olarak medeniyet siyaseti yaptıklarını ifade eden Tolu, medeniyet siyasetindeki en önemli konunun adalet olduğunu fakat ülkemizde adalet konusunda birçok sorunun varlığını dile getirdi. Adaletin ücretli hale getirilmesine ise tepki gösterdi.
Tolu: "1 Ekim 2011'de yürürlüğe giren Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120. Maddesine göre, davacı, dava harçları ile gider avans tarifesinde belirlenen tutarı, dava açarken peşin ödemek zorundadır. Bu duruma göre, dava açan kişinin ortalama 500 - 1.000 TL arasında bir bedeli peşin ödemesi gerekiyor. Bilirkişi ve keşifler söz konusu olduğunda bu meblağ daha da artmaktadır. Örneğin, işinden haksız yere atılan bir işçinin, hakkını aramak için mahkemeye başvurduğunda ödemesi gereken bedel tam 926 TL'dir. Asgari ücretin 700 TL ve ortalama emekli maaşının 800 TL olduğu bir ülkede, bu ücretlerini ödeyerek kaç kişi dava açabilir ve hakkını arayabilir?
Bu düzenleme, insanların adalete ulaşmasını engellemekte, yoksullar için ise imkânsız hale getirmektedir. Bu ülkede hak arama özgürlüğü adeta parası olanın ulaşabileceği lüks bir mal haline gelmiştir. Her şeyi para, kâr ve rant olarak görmeye başlayan hükümet adalet aramayı bile ticarileştirmiştir." Dedi
 
Türkiye'nin komşularla 0 sorun politikasını da ağır bir dille eleştiren Tolu: "Komşularla 0 sorun politikası gelinen durumda 0 komşuya dönmüştür. Kısa bir süre öncesine kadar Suriye ile ortak bakanlar kurulu toplantıları yaparken şimdi Suriye ile savaşın eşiğine gelmiş bulunmaktayız. Aynı şekilde Malatya'da kurulmakta olan füze kalkanı yüzünden İran'la da ilişkilerimiz bozulmuş durumda.  HAS Parti olarak ilk günden beri füze kalkanının ülkemiz için büyük bir sorun olduğunu ve komşularımızla olan ilişkilerimize zarar vereceğini söyledik. Bugün gelinen durumda İran Türkiye'den füze kalkanı ile ilgili açıklama beklemekte ve uyarmaktadır. Tekraren söylüyoruz, Füze kalkanı bu topraklarda bizimle sınır komşularımız arasındaki sorunları artıracaktır.
 
Anayasa konusunda da açıklamalarda bulunan Tolu, şunları söyledi:
"HAS Parti olarak, anayasa çalışmalarının sadece sıradan bazı değişikliklerin gerçekleştirilmesi ya da küçük rötuşlarla toplumsal taleplerin geçiştirilmesi ile sonuçlanmamasının gereğine inanmaktayız. Aksine, Türkiye sadece anayasa metninde kısmi değişiklikler için değil, köklü bir sistem değişimi için Yeni Anayasayı yapmalıdır. Bu süreçte, parlamentonun hem tarihi bir fırsata sahip olduğu, hem de tarihi bir vebal takıldığı kanaatindeyiz. Tolu, Kenan Evren'in yargılanmasına da değinerek, "Kenan Evren mahkemeye çıkartılırsa mahkeme ile dalga geçecektir. Bunu engellemek için darbe anayasası ve bütün ürünleri kaldırılıp çöp tenekesine atılmalıdır.” dedi.
 
Konuşmaların ardından ise seçimlere geçildi. Tek liste halinde girilen seçimde Hasan Hüseyin Çakıcı ilçe başkanlığına seçildi. İlçe başkanlığına seçilen Hasan Hüseyin Çakıcı teşekkür konuşmasında şunları söyledi
 
"Halkın Sesi Partisi her geçen gün büyümektedir. Türkiye'nin en genç kadrolarına sahip olan HAS Parti'ye her geçen gün yeni arkadaşlar katılmaktadır. Biz de burada HAS Parti Çumra ilçe teşkilatı olarak daha yeni arkadaşlarla, daha geniş bir kadroyla göreve devam edeceğiz. Çalışmalarımız tüm hızı ile sürecektir. Kongremiz sonucunda bizlere verdiğiniz destek ve güvenoyu bizleri daha çok çalışmaya sevk etmiştir. Kongremizin hayırlara vesile olmasını diliyorum teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA