• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hamdi Yıldırım MÜSİADın konuğuydu
29 Ekim 2011 Cumartesi 11:11

Hamdi Yıldırım MÜSİAD'ın konuğuydu

Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım, Türkiye'nin maden aramayı dünya standartlarında yaptığı takdirde madencilikte belli bir noktaya gelebileceğini söyledi.

Maden İşleri Genel Müdürü Hamdi Yıldırım, Türkiye'nin maden aramayı dünya standartlarında yaptığı takdirde madencilikte belli bir noktaya gelebileceğini söyledi.

Yıldırım, MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen Cuma Sohbetleri programında yaptığı konuşmada, madencilik sektörünün reel bir çerçeveye oturtulması gerektiğini bildirdi.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda "Sanal Madencilikten Reel Madenciliğe Geçiş" konulu bir proje başlattıklarını ve maden ruhsatları üzerinde bir çalışma yaptıklarını ifade eden Yıldırım, ruhsatlarda kısıtlamaya gittiklerini anlattı.

Dünyada, madencilikte Kanada ve Avustralya'nın ilk sıraları paylaştığını ifade eden Yıldırım, diğer ülkelerin bu iki ülke ile kıyaslanamayacağını söyledi.

Madenin üç ana yatırım alanı olduğunu anlatan Yıldırım, "Madencilikte arama faaliyeti başlı başına bir iştir. Arama faaliyetleri ile iyi para kazanılabilir. Bütün iş aramada şekilleniyor. Türkiye maden aramasını dünya standartlarında yapabilirse madencilikte belli bir noktaya gelebilir. Türkiye'de alanda maden olup olmadığını bilmeden arama yapan şirketler var. Arama faaliyetlerinin iyi yapılması için de ülke topraklarıyla ilgili iyi bilgi sahibi olunması lazım" diye konuştu.

Yıldırım, madencilikte başarılı olan ülkelerin arama yapıp bulmayı bir iş haline getiren ülkeler olduğunu, yüz ölçümü Türkiye'nin 5 katı olan Kazakistan'ın maden rezervlerinin yerinin yüzde 70'inin ülke kaynakları tarafından bilindiğini söyledi.

Türkiye'nin maden arama yönünden çok sıkıntılı olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu konuda uluslararası firmalar Türkiye'de de söz sahibi. Şu anda 15 tane yabancı firma var. Arama işini profesyonel bir şekilde yapıyorlar. Türkiye'de bu işi yerli sermaye ile tam manasıyla yapan şirket sayısı bir tane. Bu işi yapabilmek için uzmanlar yetiştirmeniz, maden jeologları yetiştirmeniz lazım. Madencilik yerel bir iş değil, global bir iştir. Bizden şu anda profesyonel olarak bir firma madencilikle uğraşıyor. Burada yabancı firmaları şikayet etmeye hakkımız yok. Uluslararasın alanda ciddi bir şekilde madencilik yapmayanlar elinde maden ruhsatı tutma imkanı yok. İşte madencilikte sanaldan reele geçiş bunun için çok önemli. Biz 45 bin olan ruhsat sayısını 35 bine indirdik. Bu sayı gelecek yıl 25 bin olacak. Böylece arama yapmak isteyen firmalara gün doğdu. Sektörün rengi değişti. Artık bize ciddi bir şekilde iş yapmak, maden aramak isteyenler geliyor."

Yıldırım, maden arama işine girecek kimselerin kesinlikle arama bilgisine sahip olması gerektiğini, zaman, finans ve işin sonuç vermesi konusunda sabırlı olmalarının şart olduğunu, hemen para kazanmaya gerek duymayacak kişilerin arama faaliyetine girebileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA