• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hamaney, Türkiyenin dış politikasını övdü
29 Ekim 2009 Perşembe 08:23

Hamaney, Türkiye'nin dış politikasını övdü

İran ziyaretini tamamlayan Başbakan "Türkiye'nin bir yüzü Batı'ya, bir yüzü Doğu'ya bakıyor" mesajı verdi. Dini lider Hamaney de "Filistin halkını destekleyen tutumunuz doğruydu" dedi
Başbakan Erdoğan, İran ziyaretinin son gününde önemli anlaşmalara imza atarken, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak da "Bu alanda gerçekten hassas bir döneme girmiş bulunuyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan'ın görüştüğü dini lider Ayetullah Hamaney de Türkiye'nin dış politikasına överek, "Bu tür tutumlar Türkiye'nin İslam dünyasındaki yerini güçlendirecektir" dedi. Erdoğan, Türkiye'ninTahran Büyükelçiliği'nde düzenlediği basın toplantısının ardından İran'la varılan bir dizi anlaşmanın imza törenine katıldı. İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşen Başbakan dün akşam saatlerinde ise İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile biraraya geldi. Başbakan, Hamaney ile görüşmesinde İran'da gördüğü ilgi ve misafirperverliğe teşekkür etti. Hamaney de, Erdoğan ve beraberindeki heyeti İran'da görmekten mutluluk duyduğunu belirterek "Burada kardeşleriniz arasındasınız" ifadesini kullandı. Hamaney'in konutunda gerçekleşen görüşme yaklaşık yarım saat sürdü. İran'ın Press Tv televizyonu Hamaney'in görüşmede "Batı'nın Ortadoğu'daki sorunları çözmeye dair çözüm önerileri adalet temelli ve üretken değil, Filistin, Irak ve Afganistan dahil bölge sorunlarını çözemez" dediğini duyurdu. Aynı habere göre Hamaney Türkiye'nin İslam dünyasına yönelik dış politikasını överek, "Filistin halkını destekleyen tutumunuz İslam dinine uygun doğru ve akılcı bir hareketti. Bu tür tutumlar Türkiye'nin İslam dünyasındaki yerini güçlendirecektir" dedi. Erdoğan'ın da Hamaney'e, "Türkiye, bölgesel ve uluslararası meselelerde İran'la ortak tutum benimsemeye hazırdır" dediği belirtildi.

'TÜRKİYE BELİRLER'
Erdoğan, görüşmeleri öncesinde yaptığı basın toplantısında ise şu mesajları verdi:
İran, yapacakları ve yapmayacakları ile barış ve istikrarın temini ve devamı bakımından her zaman anahtar bir konuma sahip olacaktır.
(Türkiye-İsrail ilişkileri) İsrail- Türkiye ilişkileri zaten malum ve hakkaniyet ölçüleri içinde her zaman münasebetlerimizi devam ettiririz. Ama hiç bir zaman Türkiye'nin siyasi iradesi üzerinde iradeyi kabul etmeyiz. Türkiye kendi siyasi iradesini kendisi belirler ve bu istikamette de adımını atar.
(Davos'taki tartışma) Oradaki olay spontane bir gelişmedir. Bu tavrımızı Batı'ya karşı olmak gibi, değerlendirme ayrı bir yanlıştır ve biz Batı'yla da Doğu'yla da ilişkilerini en iyi şekilde devam ettirmenin gayreti içerisinde olan bir ülkeyiz. Türkiye'nin bir yüzü Batı'ya, bir yüzü Doğu'ya bakıyor. Erdoğan, İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı Muhammed Riza Rahimi ile yaptığı basın toplantısında da "İran'ın nükleer programını kendilerinden bizzat dinleme fırsatı buldum. Bu alanda gerçekten hassas bir döneme girmiş bulunuyoruz" dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA