• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkların yanında yer alacağız
26 Nisan 2012 Perşembe 15:08

'Halkların yanında yer alacağız'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Suriye'de yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Suriye'de yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Davutoğlu'nun konuşması sırasında ve sonrasında TBMM'de tartışmalar yaşandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Suriye halkının tam demokrasi talebini desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Esad'ı Arap Baharı başlamadan önce uyardıklarını da belirten Davutoğlu, "Bundan sonra Ortadoğu'da değişimin dalgasını yöneteceğiz" dedi.
 
TBMM Genel Kurulu'nda gündemdışı söz alarak Suriye konusunda milletvekillerini bilgilendiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Türkiye olarak bundan sonra da Ortadoğu'da değişim dalgasını yöneteceğiz. Bu değişim dalgasının öncüsü olmaya devam edeceğiz. Ortadoğu'da kardeş halklarla kucaklaşmak yerine dikta rejimleriyle kucaklaşanların yeni anlayışı anlamaları mümkün değil''dedi.
 
"ARAP BAHARI ÖNCESİ ESAD'I UYARMIŞTIK'
 
"Daha ortada Arap uyanışı yokken Suriye'yi uyarmıştık" diyen Davutoğlu, "Esad kentleri açık hapishanelere çevirmeye başlayınca, kentleri toplu cezalandırma yoluna gidince ve camileri bombalayınca biz de Suriye rejimine karşı tavrımızı açıkça ortaya koymaya başladık" dedi.Meşruiyetini halkın iradesinden alamayan rejimlerin sonunun geldiğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'de demokrasi talebinin sokaklardan geldiğini vurguladı.
 
'HALKLARIN YANINDA YER ALACAĞIZ'
 
"Yaşananları komplolarla izah etmeye çalışmak bölge halkına hakarettir" diyen Davutoğlu, "Biz azınlık iktidarlarının değil, kendi geleceğini tayin etmeye çalışan halkların yanındayız. Bizim için bu bölgede etnik, dini ve mezheplere dayalı köken tehdit değil, zenginliktir" şeklinde konuştu.
 
'EVİNİZE DÖNÜN BASİRETSİZLİĞİNİ GÖSTERMEYECEĞİZ'
 
Genel Kurul'da, Suriye konusunda milletvekilleri bilgilendiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Türkiye'nin sandık talep eden Suriyelilerin yanında yer alması taktir edilecek bir davranıştır. Harekete geçmek için daha kaç bin insanın hapse girmesi ve ölmesi gerekiyordu. Zulümden kaçıp bize sığınanlara "evinize dönün" basiretsizliğini göstermeyeceğiz" şeklinde konuştu.
 
TBMM'DE GERGİNLİK
 
Muhalif vekil: Sayın Dışişleri Bakanı 'acizlik' olarak hakaret etti. Buna yanıt vermek istiyorum. Vekilim ve aciz değilim.
Sadık Yakut: 15'er dakika konuşma yapacaksınız. Grubunuz çıkacak, 15 dakika söz vereceğim. Grup adına siz çıkın. Henüz gruplar söz istemedi.
MHP'li Vural: Muhalefetle ilgili değil. Grupla ilgili değil. Vekille ilgili. Millete hakaret etmesine izin veremezsiniz. CHP'li Osman Korutürk: "Kavgacı üslubu yadırgasam da Davutoğlu'na bilgilendirme için teşekkür ediyorum. Burada söyleyeceklerimizi de can kulağıyla dinlemesini tavsiye ediyorum. Sayın bakanın izahatın hiçbir noktasını tatminkâr bulmadığımı üzüntüyle belirtmek istiyorum. Sayın Bakan 'vicdandan, Suriye halkının olumsuzluklarından söz etti. Peki Sudan halkı olumsuzluk yaşamıyor mu? Türkiye Suriye konusunda önerdiği politikalarla uluslararası camiada yalnızlığa itilmiştir. Türkiye, ortada göç olgusu yokken Suriyeli göçmenlere kapının açık olduğunu söylemiştir. Türkiye, Suriye'ye karşı bir askeri harekât olgusu istediği yönünde bir algı oluşturmuştur. Hükümetin son bir kaç yıldır uygulamakta olduğu ayağı yere basmayan dış politikası, çizgisine güvenilen bir ülke konumundan komşularının içişlerine karışan, savaş kışkırtıcılığı yapan, güvenilmez bir ülke haline getirmiştir."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA