• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkın görüşü; Türkiye iyiye gidiyor
21 Aralık 2010 Salı 13:55

Halkın görüşü; 'Türkiye iyiye gidiyor'

Seçmen eğilimi ve 2011 Genel Seçimleri'yle ilgili anketin sonuçları açıklandı. İşte anket sonuçları;
Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Gökçe ve ekibi tarafından yapılan seçmen eğilimi ve 2011 Genel Seçimleri'yle ilgili anketin sonuçları açıklandı.

Anketin sonuçlarını Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Prof. Dr. Orhan Gökçe, anketin 34 ilde 4 bin 242 kişi üzerinde yapıldığını belirterek, "Yapılan ankete katılanlara sorduğumuz Türkiye'nin acil çözülmesi gereken sorunları nedir sorusuna ankete katılanların yüzde 43.2'si işsizlik, yüzde 16.6'sı terör olayları, yüzde 9.8'i ise bölünme tehlikesi cevabını verdi. Bu verilen cevaplar halkımızın ideolojik yaklaşımlarına göre değişiyor. Örneğin AK Parti'yi destekleyenler başörtüsü sorununa ağırlık verirken, Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) destekleyenler ise yargı bağımsızlığı gibi konulara öncelik veriyor. Milliyetçi kesim ise terör olayları ve ülkenin bölünme tehlikesinin önemli bir problem olduğuna inanıyor. Bu sorunları kim çözer sorumuza ise ankete katılanların yüzde 39.9'u AK Parti, yüzde 18.8'i CHP, yüzde 10.2'si ise MHP cevabını verdi" dedi.

Yapılan ankete göre halkın yüzde 50'sinin sağ ve aşırı sağ eğilimli olduğunu ifade eden Orhan Gökçe, "Ankete göre halkın yüzde 25'i ortada, yüzde 19.6'sı ise sol ve aşırı solda yer alıyor. Sağ kesimin oranı yüksek ancak sağ partilerin sayısının fazla olması, bu büyük pasta payının fazla bölünmesine neden oluyor. Bu nedenle 2011 seçimlerinde ortada duran yüzde 25'lik kesim büyük önem arz ediyor. CHP bu nedenle seçmen profilinde önemli değişikliklere gidiyor. Eskiden CHP seçmen profili zengin üst düzey insanlardan oluşurdu ancak bu insanların oranı iktidar olmaya yetmiyordu. Bu nedenle Demokratik Sol Parti'nin orta düzeydeki yüzde 10'luk kısmı da partilerine çekmek için çalışmalar yapmaya başladı" şeklinde konuştu. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA