• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkın Avukatlarından suç duyurusu
19 Mart 2010 Cuma 13:44

Halkın Avukatları'ndan suç duyurusu

Halkın Avukatları Platformu,HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Halkın Avukatları Platformu, Erzincan'da yürütülen soruşturmaya etki etmeye çalıştıklarını iddia ettikleri Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Dedeman Otel'de düzenledikleri basın toplantısında konuşan Denge Hukukçular Derneği Başkanı Erhan Şahin, son günlerde darbe planlarıyla ilgili yürütülen soruşturmalara başta siyasi parti liderleri olmak üzere üst düzey yargı ve diğer kurum mensupları tarafından müdahalelerde bulunulmaya çalışıldığını ileri sürdü. HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'in görevini yapmakta olan Erzurum Özel Yetkili Savcısı'nı ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'nı ayrı ayrı telefonla aramasının yargıya açıkça müdahale olduğunu savunan Şahin, "Ayrıca sadece basında çıkan haberlere göre gizli tanıklarla görüşme ayarladığı iddiaları bile tek başına görevinin ağırlığına ve onuruna yakışmayan bir görüntü vermektedir. İstifa etmesi, yargı görevini yapanlar üzerinde bir takım hesaplar peşinde koşanlara karşı da onurlu bir cevap olacaktır. Bununla beraber Kadir Özbek hakkında TCK'nın 257, 277, 285 ve 288. madde hükümlerine aykırı bu fiiller hakkında platformumuz tarafından gerekli tahkikatın yapılması amacıyla Yargıtay Başkanlar Kurulu'na suç duyurusunda bulunulmuştur" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkındaki ifadelerinin de yargıyı etkileme amacı güttüğünü savunan Şahin, "Sayın İlker Başbuğ, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkındaki mahkeme tarafından kabul edilen iddianame ile ilgili olarak, 'İddianameye baktık. Bizce suç yok. Berk'in arkasındayız' şeklindeki beyanatları üzüntü vericidir. Mahkemeye ve yargılamaya gerek kalmadan suçsuzluğuna hükmedilmiş durumdadır. Bu beyanat, doğrudan yargılamayı yapan mahkemeyi etkileyecek mahiyettedir. O, şerefli Türk ordusunun başındaki komutandır. Bu ordunun onuruna yakışmayacak davranışlarda bulunan kişilerin ordudan uzaklaştırılmasında en fazla kendisinin hassasiyet içinde olması beklenir. Bu itibarla TCK'nın 288. maddesindeki 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' ve 277. maddesindeki 'yargı görevini yapanı etkileme' kapsamında gerekli tahkikatın yapılması amacıyla Erzurum Özel Yetkili Savcılığı'na ve Genelkurmay Askeri Savcılığı'na gönderilmek üzere Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduk" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA