• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkın avukatlarından HSYKya tepki
19 Şubat 2010 Cuma 07:27

Halkın avukatlarından HSYK'ya tepki

Halkın Avukatları Platformu, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) aldığı karar nedeniyle, Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği'ne (TBB) ise verilen kararı onayladığı için tepki gösterdi.
Konya, Karaman ve Aksaray'da bulunan avukatların oluşturduğu Halkın Avukatları Platformu, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) aldığı karar nedeniyle, Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği'ne (TBB) ise verilen kararı onayladığı için tepki gösterdi.
Dün Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i gözaltına alarak mahkemeye sevk eden özel yetkili Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın HSYK tarafından görevinin elinden alınmasına Halkın Avukatları Platformu üyeleri tepki gösterdi. Dedeman Otel'de düzenledikleri toplantıda platform adına gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBB Delegesi Avukat Hasip Şenalp, yargıda alınan bir kararın vicdanları mutlaka tatmin etmesi gerektiğini belirterek, "Ancak dünkü alınan karar vicdanları kanatan, niçin alındığı, sebebi ve ne yapılmak istendiği belli bir karardır. Yapılmak istenen Erzurum'da 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'i korumak istemektir. Kararın asıl sebebi budur. Dünkü verilen karar kimileri tarafından usule uygun olarak nitelendirilse de karar netice olarak hukuki değildir" dedi.

"YARGITAY BAŞKANI'NIN YARSAV ÜYESİ OLMASI HATA"
Yargıtay ve TBB'nin verilen kararın hukuka uygun yönünde açıklama yapmasının sorulması üzerine ise Şenalp, "Eğer Barolar Birliği gerçek ve doğru çizgisinde hareket etseydi bugün çok şey değişirdi. Çünkü Barolar Birliği yargının üç sac ayağından birisidir. Yargıtay'ın görevi yüksek temyiz mahkemesidir. Verilen kararların temyiz edildiği en yüksek kurumdur. Bir diğer görevi ise 1. sınıf hakimleri yargılamaktır. Ancak Yargıtay kanununda dün yaptıkları toplantı ile ilgili en ufak bir hüküm bulunmamaktadır.
Yargıtay Başkanı tarafsız olması gereken bir kişi olması gerekirken, maalesef kendisi YARSAV üyesidir. Bir Yargıtay Başkanı'nın Ergenekon'dan yana olmuş hukukçuların birlikte olduğu bir derneğe üye olması yanlıştır. Yargıtay, dün yaptığı açıklamayla kendi önüne gelecek hakimlerle ilgili kararı önceden açıklamıştır. Bu açıklama gerek Yargıtay'ın, gerekse HSYK'nın kamu vicdanındaki meşruiyetini tartışmalı hale getirir. İstanbul Barosu zaten adı darbelerle anılan ve görevi olmadığı halde Türkiye'nin başını
derde sokan davalarla uğraşan bir kurumdur. Ancak TBB'nin hukuktan yana tavır koymasını beklerdik" şeklinde konuştu.

BAŞSAVCI ERGENEKON'DAN TUTUKLANDI
Bir gazetecinin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı ilhan Cihaner'in daha önce yaptığı tarikatlarla ilgili soruşturma nedeniyle tutuklandığı iddiaları ile ilgili soruya Şenalp, "Başsavcı'nın tutuklanma nedeni Ergenekon'dur. Bazı zümreler imtiyazlı olduklarını ve dokunulmaz olduklarını sanarak bazı işlerle uğraşıyor. Bugün gelinen noktada artık bu insanlara da dokunabildiğimizi görmekteyiz. Bir başsavcının tutuklanması ne demektir? Bir hakim bu kararı alırken bin kere düşünür. Ve eğer tutukluyorsa elinde güçlü
ve sağlam deliller var demektir. Elde böyle sağlam belgeler olmadan bir başsavcıyı, bir hakimi, bir askeri tutuklayamazsınız" şeklinde ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyasporlu ve Galatasaraylı taraftarlar arasında kavga
  • Beyşehir'deki seralarda ilk hasat sevinci
  • Konya'da kuvvetli sağanak bekleniyor
  • Sergen Yalçın: “Daha bir teklif gelmedi"
  • Türkiye Basketbol 1. Ligi play-off yarı final

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA