• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halkımız destan yazıyor
07 Ocak 2015 Çarşamba 14:53

Halkımız destan yazıyor

Başbakan Davutoğlu, devletin şefkat elinin AFAD kanalıyla tecelli ettiğini belirterek, "Sınır boylarındaki vilayetlerimizde devletimizle birlikte halkımız destan yazıyor" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Congresium'da düzenlenen Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) 5. Yıl Etkinliği'nde yaptığı konuşmada, 2015 yılına son derece anlamlı bir merasimle başladıklarına işaret ederek, yeni yılın afetlerden, ölümlerden uzak olması temennisinde bulundu.

Milletler ve devletlerin zor şartlarda gösterdikleri reflekslerle tarih içinde yer aldığına dikkati çeken Davutoğlu, "Bu reflekslerin içinde de en önemlisi kurumsal kapasite geliştirme refleksidir. 1999 depremi sonrasında, tarihin gördüğü en acılı deprem faciası sonrasında ülkemiz büyük sıkıntılar çekti. AK Parti iktidarları bütün bu tecrübeler üzerinden şu bilinçle hareket etti; ülkemiz bir afet kuşağı üzerinde bulunmaktadır, ayrıca siyasi ve stratejik gerekçelerle birçok risk unsurlarıyla karşı karşıyadır. Bu tecrübeler ışığında AFAD'ı organize ettiğinde, aslında kısa sürede ulaştığı seviyeyle devletimizin kurum geliştirme kabiliyetini ortaya koymuştur. Bu çalışmalara katkıda bulunan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, değerli Başbakan Yardımcılarımıza, tüm AFAD ekibine bir kez daha teşekkür ediyor, takdirlerimi sunuyorum” diye konuştu. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yine milletler ve devletler, zor şartlarda gösterdikleri refleksler yanında tarihte kalıcılıklarını iki önemli unsura borçludurlar, şefkat ve kudret. Öyle zamanlar olur ki insan oğlu, şefkate ihtiyaç hisseder. O anda devlet hem vatandaşlarına, bütün insanlara şefkatle yaklaşır. Öyle anlar olur ki devletin kudretini halk, o devletin kudretini dünyada insanlık hissetmek ister. Maalesef Marmara depreminde, depremin acıları kadar halkımızı yaralayan en büyük unsurlardan birisi, dönemin hükümetinin bu acılara telafi olmak amacıyla yaptığı çabalarda ortaya çıkan birçok eksiklik ve ihmaldi. Hükümet günlerce deprem bölgesine ulaşamadı, deprem yaralarını sarmak çok uzun süre aldı. Aynı tecrübe Van’da yaşandığında 1 yılda 17 bin 500 konut inşa edildi. Devlet, bütün imkanlarıyla dakikalarla hesap edilen sürede deprem mahallindeydi.”

“Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ilerde şefkat ve kudret devleti olarak kalmasını istiyoruz” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Bu şefkat, kudret, AFAD eliyle tecelli etmesinden de büyük gurur duyuyoruz. Bu dönemde gerçekten çok paylaşıldığında, hala gözlerimizi yaşartan, gönüllerimiz bazen hüzünle burkan ama  bazen de gururla gönüllerimizi uyandıran olaylar yaşadık. AFAD benzeri kuruluşların ve AFAD'ın iki önemli misyon alanı vardır; misyonun birincisi insani misyon, ikincisi stratejik misyon. Alan ise ulusal ve uluslararası alan. İnsani misyonun esası nerede bir insan varsa ve o insan hangi dini, ırkı, arka plana sahip olursa olsun ‘bana yardım edecek kudretli el yok mu’ diye sorduğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kudret elinin timsali olan AFAD’ın orada olmasıdır. Çok kısa sürede AFAD’ın sağladığı kurumsal kapasiteye şahit olmuşumdur. Haiti’ye ziyarette bulunduğumda, Haitililerin ilk andığı olay, Haiti depremi esnasında ilk inen uçağın THY uçağı olduğu, ilk inen ekibin  de AFAD ekibinin olmasıydı ve yine geçen ay Filipinler’e resmi ziyarette bulunduğumda, bütün Filipinlerin andığı ilk olaydan biri de Filipinlilerin karşı karşıya kaldığı afette oraya yine THY uçağının inen ilk uçak olduğu, ilk ekibin de Başbakan Yardımcımız Başkanlığındaki AFAD ekibinin olmasıydı.”

"İnsan söz konusu oldu mu her şey ikinci planda kalır"

“Türkiye’nin bu yaklaşımını eleştirmeye kalkanlara sesleniyorum; Haiti yada Filipinler'deki insanların Türkiye’deki ilişkisi herhangi bir tarih, mezhep ve din ortaklığına dayanmıyor ama insan odaklığına dayanıyor” diye konuşan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan söz konusu oldu mu her şey ikinci planda kalır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin ezeli ebedi sembolü olan al bayrak, bu ülkelerde şefkat ve kudret misali olarak anılıyorsa, 5 yıl içinde ulaştığımız bu kapasitenin ve AFAD’ın büyük rolü var. Yine insani bağlamda, Somali’de, Gazze’de, Suriye’de, Irak’ta, Myanmar’da, Bosna’da, biraz önce zikredildi, Sırbistan’da dünyanın her yerinde son yıllarda yaşadığımız her insani nitelikli olayda Türkiye Cumhuriyeti kudretiyle, şefkatiyle orada var olmuştur, bundan sonra da var olmaya devam edecek. Bu insani boyutu destekleyen ikinci boyut da stratejik boyuttur. Bir devlet gerek kendi vatandaşına verdiği özgüvenle, gerekse dünya milletlerine sunduğu, gösterdiği kudretle uluslararası itibar kazanır. Biraz önce zikrettik, insani ve stratejik boyutları itibarıyla ulusal alanda gerek Van depreminde gerek son Soma ve Ermenek’te, aslında insani bakımdan değil vatandaşımızın kendine özgüven duyması ve bu özgüveni stratejik bir güç olarak bizim değerlendirmemiz anlamında olağanüstü tecrübeler yaşadık."

"Eğer bir zor durum söz konusu olursa..."

Milli düzeyde, 77 milyon vatandaşa seslenmek istediğini söyleyen Davutoğlu, "Allah afet vermesin, Allah zor durumlarla bizi karşı karşıya bırakmasın ama eğer bir zor durum söz konusu olursa, bilsinler ki daha zor durumla karşılaşıldığı sıfırıncı dakikada devlet ve hükümet, bütün imkanlarıyla yanlarında olacaktır. Bir daha Marmara depreminde olduğu gibi İstanbul ile Ankara arasında yani Türkiye'nin ana damarı olan bir yol kapanmış olmayacak, oraya hükümet ve devletin ulaşması günler almayacak. İşte devletin kendi vatandaşlarına olan borcu budur” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yine stratejik anlamda o derece önemli bir değerdir ki bu dünyada sizin saygınlığınız bununla ölçülür. Eğer bir vatandaşının bir yerde zor durumda kalmışsa o zor duruma eğer devlet ulaşma kapasitesine sahipse, diğer devletler de o devlete saygı gösterir. Ama vatandaşlarına sahip çıkmayan devlete uluslararası toplumun saygı göstermesi söz konusu değildir.. Çok zor şartlar yaşadık. Dışişleri Bakanlığım döneminde, birçok krizi başında bulunarak idare ettik. Libya tahliyesi, birçok ülke kendi vatandaşını nasıl tahliye edeceğini düşünürken, bir hafta içinde 15 bine yakın vatandaşımızı ve bunlara ilaveten yaklaşık 65 ülkeden, Libya’da çalışan vatandaşlarını kurtarmak üzere yaklaşık 25 bin kişiyi 10 gün içinde tahliye ettik. Hala gururla hatırlıyorum, önemli ülkenin Dışişleri Bakanı, müttefik ülkenin dışişleri bakanı arayıp, ‘bizim de Sirte’de şu kadar sayıda vatandaşımız var, acaba alır mısınız’ dediğinde, bana sayıları gelmiş olduğu için, ‘o vatandaşları aldık. Şu anda İzmir’e gemilerle geliyor’ demiştik. Bizden hiçbir daha formel talep bulunmadığı halde bin 500 Vietnamlıyı Libya'dan aldık, ülkelerine gönderdik. Vietnamlı yetkililerle karşılaştığımızda, ‘bunu tarih boyunca hiç unutmayacağız’ dediler. Dolayısıyla mesele şudur; insan söz konusu olduğunda, medeniyetimizin, irfanımızın hareket geçtiğine, milletimiz de bütün dünya da şahittir. hesap yapmadık, acaba sonucu ne olur diye düşünmedik.”

"Somali’de nesilden nesile anlatılacak bir Türk destanı vardır"

Somalililerin, açlıktan kıvrandığı, bebeklerin sahra hastanelerinde susuzluktan öldüğü sırada, "Bizi dünya unuttu mu derken, sonra ufukta Türkiye Cumhuriyeti  Başbakanı uçağı belirdi ve Somalilinin kardeşi değişti" dediğine işaret eden Davutoğlu, “O günden bugüne ne zaman yurtdışına çıksak Somalili dostlarımız da bizi karşılıyorlar. On yıllar boyu anlatılacak, Somali’de nesilden nesile anlatılacak bir Türk destanı vardır. Bu destanı yazan herkesi alnından öpüyorum, bağrıma basıyorum” diye konuştu.

"Türkiye, zorbaların yumruğuna karşı şefkatle uzanan el..."

"İşte bu destanlardan biri  Suriye'de yazılıyor" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bu  zor günleri yaşarken zalimler, hiçbir zaman abad olmazlar ama emin olunuz, bu zor günlerde Suriye halkına Türkiye'nin yaptığı yardımları ve bebeklerine AFAD ismini koyan o anneler, hiçbir zaman unutulmayacak. Onlar zihinlerinde Türkiye’yi hep şefkat eli olarak görecek, zorbaların yumruğuna karşı şefkatle uzanan el olarak görecek. Allah bize öylesine kudretli, öylesine şefkatli eylesin ki nerede mazlum varsa ona sahip çıkabilelim, nerede zor durumda kalmış eşrefi mahlukat varsa ona eşrefi mahlukat olarak yaklaşabilelim."

"Dolayısıyla AFAD herhangi bir kurum değildir, bürokratik mekanizma değildir, AFAD’ın temsil ettiği değerler siyasi hesap üzerine kurulan değerler değildir. AFAD bir milletin ruhudur, AFAD bir milletin vicdanıdır, AFAD bir devletin şefkat ve kudretidir" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle dedi:

"Her bir AFAD mensubunun bu bilinçle hareket etmesini istiyoruz. Hiçbir zaman eleştiriler eksik olmayacak. Bu eleştiriler belki tarihte yerini almayacak ama Musul saldırıya uğradığında, ertesi gün ulaşan yardım, Musul’dan, Irak’tan kaçanlara benim de bizzat ziyaret ettiğim Dohok'taki kamplar, hiçbir ayrım gözetmeden Türklere, Yezidilere açık olan kamplar, bütün Irak halkının kalbinde yer ediniyor. Hala geçen ay ziyaretimde Dohok’a indiğimizde eski öğrencim olan valinin sözleri kulağımdadır; ‘İyi ki Türkiye var, iyi ki başımız sıkıştığında başvurabileceğimiz Türkiye Cumhuriyeti gibi devlet var' demişti."

"Sınır vilayetlerimizde devletimizle birlikte halkımız destan yazıyor"

"Bütün duyarlı vatandaşlarımızı, Suriyeli mülteciler konusunda seferberliğe davet ediyorum" diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü geçen hafta Gaziantep’te, Osmaniye’de, Mersin’de, Şanlıurfa’da vurguladığım gibi, sınır boylarındaki vilayetlerimizde devletimizle birlikte halkımız destan yazıyor, dünyada hiçbir ülke, bunu kapalı kapılar ardında onlar da ifade ediyorlar, böylesine mülteci yükünü kaldıramazlardı. Devletin ne kapasitesi olursa olsun emrinde on binlerce insan olmuş olursa olsun, eğer bu ağır sorumluluğu kaldıracak yürek yoksa o zorluklar karşısında başarılı olmak mümkün değildir. Bizim hem devletimizin kudreti var, hem milletimizin yüreği var. Devletimizin kudreti AFAD eliyle ulaşıyor ama sınır boylarındaki vilayetlerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yüreği o kadar engin ki gelen tanrı misafirlerini Ahi Evran'ın sözüyle karşılıyor. Kapını, sofranı, elini her zaman açık tut, biz bereket toplumuyuz, biz şefkat medeniyetinin varisleriyiz, kim ne yaparsa yapsın, kapınıza gelene, kimsin nesin, hangi dindensin, hangi mezheptensin, hangi ırktansın, hangi geçmiştensin diye sormayız. Dün ihtilaf etmiş olsak bile, kapımıza merhamet için gelene kapımızı açarız. Onun için bizi 3 yıldır anlamayanlar, aslında bizi ve siyasetimizi anlamıyor değiller, onlar milletimizin yüreğini anlamıyorlar. Onlar Ahi Evran’ın sözü ve yüreğini anlayamıyorlar."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA