• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halka arzda 2010 milat olacak
06 Mart 2010 Cumartesi 10:47

Halka arzda 2010 milat olacak

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, 2010'un halka arzlar açısından milat yılı olacağını bildirdi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, 2010'un halka arzlar açısından milat yılı olacağını bildirdi.
    

Erkan, ''Halka arz seferberliği'' konulu toplantıya katılmak için geldiği Konya'da, halka arzların incelediğinde 1990'lı yıllarda yılda ortalama yaklaşık 25 şirketin halka açıldığını gördüklerini belirtti.
    

2001 yılındaki krizden 2009 yılına kadar geçen döneme bakıldığında ise halka açılan şirket sayısının 5'e kadar düştüğünü ifade eden Erkan, ''Bu dönemsel bir değişiklik. 2001 yılından bu yana Türkiye'nin yaşamış olduğu ekonomik büyüme, gelişme, sermaye maliyetinin düşmesi, şirketler açısından borçlanma imkanlarının artması ve sermayeye daha ucuz ve daha kolay erişebilme imkanları şirketleri daha çok, halka açılma yönünde değil, doğrudan yabancı sermayeyi araştırmaya yöneltmiş ve ihtiyaçlarını böyle karşılamışlar'' dedi.
    

Erkan, bu durumun şimdilerde değiştiğini, maliyetlerin olabildiğince düştüğünü ve enflasyonun tek haneli rakamlara indiğini anlatarak, şunları kaydetti:''Faizler tek haneli rakamlara indi. Belki 30 senedir görmediğimiz bir olay. Ama bunun daha da altı yok. Artık bundan sonra istikrarlı bir büyüme dönemi tekrar başlıyor. Bu süreç içerisinde yavaş yavaş faizlerde artışlar göreceğimiz için önümüzdeki dönemlerde borçlanma maliyetlerinde artışlar olacak. Dolayısıyla halka arz yoluyla hisse satarak sermaye toplamak çok daha ucuza mal olacak. Şirketlerimiz çok daha uzun vadeli sermaye toplama imkanına sahip olacak.''
    
     -''20'NİN ÜZERİNDE ŞİRKET HAZIRLIK YAPIYOR''-
 
Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) halka açılma prosedüründe bazı kolaylıklara gittiğini vurgulayan Erkan, bazı maliyetlerde indirimler yaptığını, bunun çok önemli bir değişiklik olduğunu ve bunu desteklediklerini belirtti.
    

Halka arzda 2010 yılında beklentilerin olumlu olduğunu dile getiren Erkan, ''2010 yılında 4-5 başvurumuz var, bunları inceliyoruz. 20'nin üzerinde şirketin başvuru hazırlığı yaptığını biliyoruz. Bu sadece bizim kulağımıza gelen şirketler. Bunun ötesinde birçok şirketin de hazırlık içinde olduğunu duyuyoruz. 2010 halka arzlar için milat yılı olacak. Çok hızlı halka açılmaların gerçekleşmesini bekliyoruz'' diye konuştu.
    

Erkan, konjonktür doğru olduğu için bu dönemde SPK, Odalar ve Borsalar Birliği ile İMKB arasında imzalanan protokolle halka arz seferberliği başlattıklarını söyledi.
    
     -İSTANBUL'DA TOPLANTI-
 
Bu kapsamda ilk büyük toplantıyı 6-7 Mayıs'ta İstanbul'da yapacaklarını bildiren Erkan, şöyle devam etti:''Yatırımcıların, şirketlerin, bankaların, aracı kurumların, bağımsız denetim ve danışman firmalarının katılacağı büyük bir toplantı olacak. Bunun arkasından da her ilde toplantılar yapmayı planlıyoruz. Bu toplantılarda biz yatırımcıları beraberimizde götüreceğiz. Özel sermaye fonları, kurumsal yatırımcılar, çeşitli yatırım fonları ve diğer ilgili tüm kurumları da bu illere beraberimizde götürüp şirketlerimizle görüştürmeyi düşünüyoruz.''
    

Halka arz seferberliği için yaptıkları ziyaretlerde şirketlerin SPK ile ilgili bilgi sahibi olmadığını gördüklerini belirten Erkan, ''Bu durum yaptığımız toplantılarda çok net ortaya çıkıyor. Önümüzdeki dönemde şirketleri bilgi açısından donatacağız'' dedi.
    

KOBİ'lere yönelik olarak yeni bir piyasa segmentasyonu açtıklarını ifade eden Erkan, KOBİ'ler için maliyetlerde indirimler yaptıklarını, önümüzdeki dönemde küçük ve orta ölçekli şirketlerle beraber büyük şirketlerin de eskiye göre çok daha kolay halka açılmaları için imkanlar doğacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA