• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halka arz Cumhuriyeti
20 Mayıs 2013 Pazartesi 14:25

Halka arz Cumhuriyeti

Hükümet, Cumhuriyet tarihinin en büyük halka arz projeleriyle vatandaş ve küçük yatırımcıları devlete ortak edecek. Köprü ve otoyollar, ikinci nükleer santralin de aralarında bulunduğu 8 dev ...
Altının tüm dünyadaki değer kaybı, dövizin yerinde sayması ve mevduat faizleri ile kar paylarının eksiye dönmesi üzerine parası bankalarda erimeye başlayan vatandaşın imdadına, Cumhuriyet tarihinin en büyük şirketlerinde pay sahibi olma fırsatı yetişti. Köprü ve otoyolların tek seferde satışının iptal edilerek halka açılmasına karar verilmesiyle ekonomide yeni bir dönem başladı. Bu dönemde devletin sahibi olduğu dev şirketlerin yüzde 25'lik bölümünün vatandaşa satılması gündemde. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar tarafından halka arz edilmeleri gündeme getirilen söz konusu şirketlerden bazıları, İkinci nükleer santral, Borsa İstanbul, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, BOTAŞ ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı.
 
 
PARA BASAN ŞİRKETLERE VATANDAŞ ORTAKLIĞI
 
2023'e giden yolda varlıklarını halkla paylaşma kararı alan Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, vatandaşın yatırım kararlarını da kökten değiştirecek bir gelişmeye imza atmış oldu. Devletin elinde adeta para basma makinesi gibi çalışan devlet şirketlerine halk ilk kez ortak olabilecek. Daha önce halka arzı söz konusu bile edilmeyen bu şirketlerin ilk kez halka açılacak olması, bankalarda tutulan küçük ve orta ölçekli birikimlerinden zarar etmeye başlayan küçük yatırımcılar için de cazip getirili yatırım imkanları sunacak.
 
Bakan Şimşek: Hükümet 'halka arz'da öncü olacak
Halka arzın, finansman, likidite, tanıtım, kurumsallaşma ve şeffaflık açısından getirdiği önemli faydalar vardır. Şirketlerin paylarının borsada işlem görmesi, bankacılık ve para piyasası nezdindeki kredibiliteyi arttırmakta, daha ucuz ve kolay kredi imkanı sağlamaktadır. Ayrıca şirketlerin yabancı ortak bulması ve ortak girişim (Joint Venture) kurabilmesi imkanları artmaktadır.
Ancak, firmalarımız ve halkımız bilgi eksikliği nedeniyle halka arzlarda çok gönüllü davranmıyorlar. Bizim devlet olarak gerçekleştireceğimiz önemli halka arz hamleleri firmaların ve vatandaşlarımızın bu yönteme daha sıcak bakmalarını sağlayacaktır.
 
PİYASALAR DERİNLEŞİR
Halka arz yoluyla yapılan özeleştirmeler finansal piyasaların derinleşmesine, katılımcı sayısının artarak hisse senedi piyasasının gelişmesine ve büyümesine katkı sağlayacaktır. Özellikle alanlarında lider konumda olan ve kurumsallaşıp markalaşabilecek kurumların halka arz yöntemi ile özelleştirilmesi önemlidir. Örneğin Borsa İstanbul gibi uluslararası arenada da tanınırlığı olan bir kurumun hisselerinin halka arz edilmesi likidite artışını da beraberinde getirecektir. İstanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında Borsa İstanbul'un piyasa değerinin milli gelire oranının yüzde 80'e ve borsada işlem gören firma sayısının bine çıkarılması hedeflerine de bu şekilde daha kısa sürede ulaşılmış olunacaktır.
 
VATANDAŞ YATIRIMI DEĞERLENDİRMELİ
Orta ve uzun vadede hedeflediğimiz güçlü ve sürdürülebilir büyüme ortamının yakalanmasında firmaların halka arz yolu ile finansman yöntemini mutlaka değerlendirmeleri gerekir. Diğer yandan vatandaşlarımızın verimli bir şekilde kullanmadıkları tasarruflarını bu yöntemle ekonomiye kazandırmaları hem kendileri açısından hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır.
 
Bakan Yıldız: Nükleerde kamu payının yarısı vatandaşa
Sinop'a yapılacak nükleer santralde yüzde 49 olan kamu payının yarısı veya daha fazlası halka arz edilebilir. Yatırım belli aşamaya geldikten sonra, bu gündeme gelecektir. Nükleer santral, tüm yıl çalışan baz yük olarak nitelendirilen santraller olduğu için düzenli gelir getiren bir yatırım aracı olur. Bu açıdan yatırımcı için cazip bir yatırım aracı olacaktır. Böyle bir yapı, üçüncü nükleer santralde yerli payının daha fazla olması için önemli fayda sağlar.
 
Taner Yıldız: TPAO'da sermaye arttırımı ile arz
TPAO, Türkiye'nin önemli şirketlerinden birisi. Türkiye dışında da operasyonları var. Sadece mevcut hisselerinin değil, sermaye artırımına gidilirse, bunun da halka arzı olabilir. Bu yapılanmayla birlikte uluslararası şirketlerden biri haline gelir. Bu; TPAO'nun daha fazla arama yapması, daha da büyümesi demektir. Bu yapıdan en kazançlı çıkan kuşkusuz Türkiye olur.
Tüm bunların zamanı geldiğinde hazırlıklarını yapıp Hazine'ye sunacağız. Hazine'den Sorumlu Başbakan Yardımcımızın değerlendirmelerinden sonra yine bunu Başbakanımıza arz edeceğiz ve ondan sonraki gelişmeleri hep beraber kamuoyuyla paylaşacağız.
 
Ünver: Düşük ve orta gelirli güçlenir
Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Arif Ünver, sermaye piyasalarının asli amacının sermayenin tabana yayılması münasebetiyle, yaratılan sinerji ile ekonomik kalkınmanın hız kazanması olduğunu belirterek 'Diğer taraftan en önemli faydalarından biriside; düşük ve orta gelir gruplarının yaratılan sinerjinin sağladığı ekonomik gelişimden pay almasıdır. Bu açıdan baktığınızda halka arzlar, düşük ve orta gelir grubunun güçlenmesi ve gelir dağılımındaki dengesizliği telafi edici özelliği de içinde barındırmaktadır' şeklinde konuştu.
 
MODELİN NİMETLERİNDEN HERKES YARARLANIR
Ünver ayrıca, 'Hükümetimizin TPAO, Nükleer santral, otoyollar ve Borsa İstanbul gibi önemli ekonomik değerleri, tek seferde büyük sermaye grupları yerine, halka arz modeli ile satması, faydalı sosyo-ekonomik neticeler alınması açısından önemli bir açılımdır. Tasarruf sahiplerinin de güvenli bir şekilde tasarruflarını değerlendirmesi açısından da önemlidir. Hâli hazırda bizlerin de ısrarla savunduğu halka arz modelinin nimetlerinden ülkemizin faydalanmasını sağlar' dedi.
 
Olpak: Orta ölçekli şirketlere öncelik
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail OLPAK, geçtiğimiz günlerde enerji özelleştirmelerinde, orta ölçekli firmaların da rol alabileceği şekilde bir yöntem izlenmesini istemişti. ICCI 19. Enerji ve Çevre Fuarı'nın açılış konuşmasında orta ölçekli yatırımcılara daha fazla fırsat verecek, onların da büyümesinin önünü açacak adımlar gerektiğini söylemiş, 'Büyük portföy özelleştirmelerinde, kamunun elindeki hisselerin tamamı blok yöntemle elden çıkarılmaktadır. Türk Telekom örneğinde olduğu gibi bunun yerine kademeli bir hisse devri düşünülebilir mi? Avrupa Birliği ülkelerinin büyük çaplı özelleştirmelerine bakarsak, bu şekilde uygulamaları da görmekteyiz' ifadelerini kullanmıştı.
 
BLOK SATIŞ YERİNE KADEMELİ ORTAKLIK
Genel Başkan Olpak, büyük özelleştirmelerde izlenecek yöntem hakkındaki şunları kaydetti: 'Halkbank, nükleer santral, köprü ve otoyollar gibi büyük yatırım alanlarının özelleştirilmesinde, tek seferde, büyük konsorsiyumlara blok satış yerine, kademeli ortaklıklar şeklinde, orta ölçekli yatırımcılara da fırsat tanınması ekonomiyi daha sağlıklı ve güçlü hale getirecektir. Yastık altı dediğimiz tasarruflardan önce orta ölçekli firmaların bu tür özelleştirme ihalelerinden pay alabilmesi sağlanmalıdır.
 
İGİAD Başkanı Şükrü Alkan: Dövize ve Altına alternatif
İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) olarak Borsa İstanbul ve SPK ziyaretlerimiz oldu. Bu ziyaretlerden şunu çıkardık, bu tarz yatırımları uzun vadeli düşünmek lazım. Dövizin ve Altın'ın durumu ortada. Vatandaş için alternatif yatırım cazip olacaktır. Devletin bu açılımını olumlu buluyorum bu aynı zamanda dış piyasalar için de güven ortamı oluşturur.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA