• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk yeni anayasaya evet der
21 Mayıs 2013 Salı 17:23

'Halk yeni anayasaya evet der'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni anayasa çalışmaları hakkında, "Gerekirse referanduma gideriz. Ben milletimizden 'evet' oyu alacağımızı düşünüyorum" dedi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Esed...

5 günlük ABD ziyareti sonrası yurda dönen Başbakan Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmelerinde neler konuşulduğunu aktaran Başbakan Erdoğan, yeni anayasa için referanduma gidebileceklerini söyledi.

Üçüncü seçim nasıl olacak?

ABD gezisinde gazetecilere, 2014 yılında halkın önüne üç sandık koyabileceklerini açıklayan Başbakan Erdoğan, dönüşte bu sözlerine açıklık getirdi. Erdoğan şunları söyledi: 'Sorulan bir soru üzerine böyle bir tarih tespitiyle değil de önümüzdeki yıl içerisinde Parlamentoda kabul görürse üç seçim olabilir noktasından hareketle ortaya çıktı. Bu yeni anayasayla alakalı olabilir. Bunun yanında Cumhurbaşkanlığı kanunu malum zaten gündemde, onun tarihi belli. Burada her hangi bir şey söz konusu değil. Yerel seçim… Onun tarihi de belli. Ama yeni anayasayla ilgili bir değişiklik söz konusu olması halinde bir referandum açılabilir, bununla ilgili de bir üçüncü seçim gündeme gelebilir."

"Referanduma gidersek halk 'evet' der"

Başbakan Erdoğan, referandum için nasıl bir yol izleneceğini ise şöyle açıkladı: "Yeni anayasayla ilgili iki yol var. Biri 330 vekil sayısı. Diğer de müşterek hareket edilmesiyle dayanışmaya gidilecek muhalefet partisidir. Şu anda muhalefet bu işe sıcak bakmadığına göre, diğer muhalefet partileri sıcak bakmadığına göre olsa olsa şu olabilir: Eğer muhalefet partileri kendilerini kilitlemez de, kendi milletvekillerini parti genel merkezlerine kilitlemez serbest bırakmazsa o zaman biz tasarıyı parlamentoya sunabiliriz. Bizim sunduğumuz tasarı gerek kendi milletvekillerimiz gerek muhalefet partilerinin serbest bırakılması halinde atılacak bir adımla belki bir referandum yolu açılabilir. Referandum yolu açılması halinde ben milletimden 'evet' oyu alabileceğimizi düşünüyorum. Bir çalışmamız var ve bu çalışmamızı netleştirip böyle bir adımı da atabiliriz. Buradan herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı zannetmiyorum. Meclis Başkanımızın kararı önemli… Parlamentoda dönem sonunu beklemek durumundayız. O karardan sonra da gerekli adımı atarız."

Reyhanlı'da kesin bilinenler var

Başbakan Erdoğan, 52 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırılarının faillerine ilişkin elde edilen bulguları da açıkladı. "Kesin bilinen bağlantılar var" diyen Erdoğan şöyle konuştu: "Reyhanlı konusunda şu anda 18 gözaltının 12'si tutuklu. Failler olma ihtimali çok yüksek. Şu anda yargı kanaatini açıklamadığı müddetçe şu şudur diyemeyiz. Tabi bunların şu anda kendi itirafları üzerinden hareketle bazı kanaatler oluşmuş durumda. Bu olayın kesin bağlantıları var, arkadaki uzantılar var. Şu anda bilinenler var ama bilinmesi gerekenler de var."

Kurtulmuş Başbakan mı olacak?

Bir gazetecinin "2014'te Cumhurbaşkanı olacağınız, yerinize de Numan Kurtulmuş'un geçeceği söyleniyor. Bu konuda ne dersiniz? sorusu üzerine Erdoğan, "Bunların hepsi hayali şeyler. Partimizin yetkili kurulları var. Onlar ne kararı verirse, o karara uyulur. Bu yönde açıklamalar sadece durgun suyu bulandırmaktan başka bir şey değildir. Böyle bir şey gündemimizde yok." dedi.

"Benim çizgimi bilmeleri lazım"

"Amerika'nın Suriye konusunda Türkiye'yi yalnız bıraktığını düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Erdoğan şöyle konuştu: "Türkiye'de benim şu anlık Başbakanlık sürem 10,5 yıl oldu. Kendimize ait olan çizgiyi bugüne kadar değiştirmedik. Bu tür yaklaşımlarda bulunanların önce benim çizgimi bilmeleri lazım.

Türkiye'nin muhalif güçlere lojistik desteğini dış müdahale diye yorumlayanlar Suriye'nin içindeki örgütleri açıklasınlar. Türkiye'nin Suriye'de herhangi bir silahlı gücü varsa açıklasınlar. Lojistik destekse onu veriyoruz. Yardımlar var. Bunları yapıyoruz ama bunların dışında Türkiye ne Hizbullah'ın üstlendiği görevi ne de başka ülkelerin orada yaptıklarını yapıyor."

PKK'lılar nereden gidileceğini biliyor

Erdoğan, PKK'nın çekilme konusuyla ilgili ise, "Bunlar nereden geldilerse oradan gitmesini bilirler. Biz hukuk devletinde ne yapılması gerekiyorsa onu yapıyoruz." dedi.

Kılıçdaroğlu'nu kale almak zaman kaybı olur

Bir gazetecinin, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'ı Esed'e benzetmesini hatırlatması üzerine Erdoğan, şunları söyledi: Kılıçdaroğlu'na cevap vermeyeceğim. Avukatlarım vasıtasıyla yargı ne diyorsa hukuk devleti içinde cevabımı arayacağım. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına hiç kimse katil sıfatını yakıştıramaz. Bu ülkede kimin katil olduğunu, kimin katillerle işbirliği içinde olanları yargı ortaya çıkaracaktır. PKK ile DHKP-C ile kim iç içe biliniyor. Tamamiyle şirazesinden çıkmış vaziyette. Avrupa'da bizi şikayet etti. Sosyal Demokratların temsilcisi kendisine daha önce verdiği randevuyu iptal etti. Daha sonra ben iptal ettim diyerek orada da dürüst davranmadı. Swoboda daha sonra işin aslını ortaya kaydı. Böyle bir insanın açıklamalarını kale almak Türkiye'ye zaman kaybettirmektir. Böylesine zayıf muhalefet demokrasimize zarar veriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA