• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halk oyunları şampiyonasında ilk birincilik İstanbulun
10 Eylül 2011 Cumartesi 18:22

Halk oyunları şampiyonasında ilk birincilik İstanbul'un

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi işbirliği ile düzenlenen 2011 yılı Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası Finali'nin ilk bölümü Akşehir Açık Hava...
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ve Konya'nın Akşehir İlçe Belediyesi işbirliği ile düzenlenen 2011 yılı Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası Finali'nin ilk bölümü Akşehir Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi.
 
Akşehirlilerin de büyük ilgi gösterdiği şampiyonaya AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Akşehir Kaymakamı Ahmet Katırcı, İlçe Garnizon Komutanı Albay Ali İhsan İmre, Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Gürhan Ozanoğlu katıldı. Şampiyona açılışında ilk konuşmayı Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul yaptı. Oğul, Anadolu'nun tüm renklerini ikinci kez Akşehir'de ağırlamaktan onur duyduklarını belirterek, "Kültürel ve sanatsal faaliyetleri düzenlemek ve desteklemek, biz Akşehirlilerin severek ve isteyerek yaptığımız işlerdendir. Bu nedenle Federasyon Başkanımız sayın Gürhan Ozanoğlu'na, bundan sonraki yıllarda da grup yarışmaları ve finallerini Akşehir'de gerçekleştirmek istediğimizi iletmek isterim. Ortak amacımız, folklorumuzun doğru şekliyle nesilden nesile aktarılması ve devamlılığının sağlanmasıdır" dedi.
 
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Gürhan Ozanoğlu da yaptığı konuşmada, "Gülmecenin diyarı, hoşgörünün merkezi, bu kadar geniş bir kültürün ve tarihin buluştuğu bir noktaya, dünyanın merkezine, dünyanın en zengin kültürünü getirmek ve siz değerli Akşehirlilerle buluşturmanın onur ve gururunu yaşıyoruz. Bize bu fırsatı verdiğiniz için başta Belediye Başkanımızın şahsı olmak üzere bütün Akşehir halkına ve bütün protokolümüze sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" şeklinde konuştu.
Akşehir Kaymakamı Ahmet Katırcı ise, türkülerin ve halk oyunlarımızın en önemli ve zengin bir kültür varlığımız olduğuna dikkat çekerek, "Türkiler ve halk oyunları bizim kültürümüzün temel taşlarıdır. Bugün sadece Türkiye Halk Oyunları Federasyonu'nun sahip çıkmasıyla yaşatılmaya çalışılıyor. Halk olarak, millet olarak, ulus olarak daha fazla sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum. Dünyanın en büyük zenginliğine sahibiz ama farkında değiliz. Çünkü türküde, halk oyununda bir yaşam şekli, hayat tarzı var. Bir düşünce var" dedi.
Konuşmaların ardından Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası Geleneksel Dal (Düzenlemesiz) yarışmasına geçildi. Şampiyonaya Türkiyenin çeşitli illerinden katılan 9 ekip gösterileri ile hakemlerden puan toplamaya çalıştı. Ekiplerin yarışmasının tamamlanmasının ardından toplu olarak sahneye çağrılan tüm halk oyunları ekiplerine yarışmaya katılım belgeleri ve madalyaları verildi. Halk Oyunları Minikler Türkiye Şampiyonası Geleneksel Dal (Düzenlemesiz) yarışmasında birinciliği 90 tam puanla İstanbul Gök Meydan Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü kazanırken, ikinciliği 89 puanla Edirne Belediyesi Spor Kulübü, üçüncülüğü ise 84.14 puanla Elazığ EKHOD Gençlik Spor Kulübü kazandı.
Yarışmada dereceye giren gruplara kupaları protokol mensupları tarafından verildi. Yarışmada dereceye giren ekipler büyük sevinç yaşarken, dereceye giremeyen ya da istediği sonucu elde edemeyen bazı ekiplerdeki minikler ise gözyaşlarını tutamadı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA