• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halı dokumacılığı yöresel meslek oldu
12 Ağustos 2010 Perşembe 14:14

Halı dokumacılığı yöresel meslek oldu

Konyanın Hüyük ilçesine bağlı Mutlu beldesinde hasır dokumacılığının kaybolmaya yüz tutan yöresel meslekler arasına girdiği bildirildi.
Geleneksel el sanatlarına ait değişik meslek kollarının yaygın olarak faaliyet gösterdiği Mutlu beldesinde, yöre halkının en önemli gelir kaynağı durumundaki hasır dokumacılığı teknolojiye yenik düştü. Beyşehir Gölü’nün yanı sıra çevre göl ve göletlerin sazlıklarından toplanan kamışlar, biçilip yöreye getirildikten sonra kurutulup, temizlenip hasır haline getiriliyor. Bu hasırlar özel hazırlanan dokuma tezgahlarında toprak evlerin üzerine serilen yerlik, namazlık, gölgelik, çantanın yanı sıra, sahil kesimindeki plajlarda tatilcilerin gözde bir kullanım aracı haline getiriliyor. Ancak, kerpiç evlerin yerine artık betonarme yapıların inşa edilmeye başlamasının ardından tavan ve iç dekorasyon malzemesi olarak da kullanılan dokuma hasırlar, gözden iyice düştü. Yörede özellikle kadınların en önemli geçim kaynaklarından birisi olan hasır dokumacılığı, taklit Çin ürünlerinin de ucuz fiyatı nedeniyle piyasada yaygınlaşmasının ardından talep görmemeye başladı.
Hasır dokuma ustası Filiz Selvi, daha önceki yıllarda firmalar aracılığıyla yurtdışına gönderilen dokuma hasırlara artık talep olmadığını söyledi. Selvi, “Şu anda sipariş aldıkça dokuyabiliyoruz. Hasır dokumacılığı biz ev hanımlarının küçüklüğünden beri evlerinde uğraştığı, gelir getiren bir meslek koludur. Ancak, naylon hasırlar ortaya çıkınca zor durumda kaldık. Kaybolmaya yüz tutan bu yöresel el sanatlarımızın yeniden canlandırılması için yetkililerden destek istiyoruz” dedi.
Metresini 3 ile 5 lira arasında sattıkları dokuma hasırların artık fazla ilgi görmediğini, ancak değerini bilenlerin özel olarak sipariş verdiğini vurgulayan Şerife Ceylan ise, “Sipariş üzerine dokuyup satıyoruz. Önceleri plajlarda çok kullanılıyordu. Eski evlerde kullanılıyordu. Şimdi betonarme evler inşa edilince hasıra olan ilgi düştü. Yurtdışında da hasırların taklidi çıkınca para etmemeye başladı. Yetkililerimizden bu sanat koluna sahip çıkmalarını bekliyoruz. Çünkü bu iş bitince işsiz kaldık. Eskiden bu işle geçiniyorduk, şimdi günü kurtaran işler haline geldik” diye konuştu.
Mutlu Belediye Başkanı Mustafa Kemal Ateş ise, yörede dokuma hasırcılığın yeniden canlandırılması için birtakım çalışmalar içerisine girdiklerini belirterek, “Öncelikle bu el sanatlarımızın tanıtılması için harekete geçtik. Geçtiğimiz günlerde düzenlediğimiz el sanatları festivalinde bunun tanıtımını yaptık. Kültür ve Turizm Bakanlığı nezdinde de bu kaybolmaya yüz tutan yöresel mesleğin süs eşyası tarzında daha da geliştirilerek ekonomiye kazandırılmasının gayreti içerisindeyiz. Bunun için de ilk etapta Hüyük HEM işbirliği ile giderek eğitim çalışmalarına ağırlık vermeyi, gençlerimizi bu sanata teşvik etmeye çalışıyoruz. Umarım başarılı oluruz” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA