• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hale Soygazi Konyada
07 Eylül 2011 Çarşamba 14:00

Hale Soygazi Konya'da

Hale Soygazi, Çavuş beldesinde Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret etti,
Yeşilçam'ın ünlü oyuncularından Hale Soygazi, Anadolu'ya Şükran Buluşmaları Festivali kapsamında geldiği Konya'nın Hüyük ilçesine bağlı Çavuş beldesinde, katıldığı söyleşide son dönemde artan kadına yönelik şiddet ve cinayet olayları hakkında konuştu.
1980'li yıllarda Türk sinemasında kadının konumunu sorgulayan filmlerde önemli roller üstlenen sinema oyuncusu Hale Soygazi, Çavuş beldesinde Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret etti, Türk sinemasının ünlü ismi Kadir İnanır'la birlikte kendisinin de rol aldığı "Bir Yudum Sevgi" adlı film gösterilmeden önce düzenlenen söyleşiye katıldı. Soygazi'ye söyleşide, Türkiye'de son yıllarda artan kadına yönelik şiddet ve cinayet olayları hakkındaki düşünceleri de soruldu. Soygazi, Türkiye'de kadınlara fırsat eşitliğinin çok fazla tanınmadığını söyledi. Ülkede okula gönderilmeyen kız çocuklarının olduğunu, birçok yerde töre ve namus cinayetlerinin yaşandığını, hatta artık bunun büyükşehirlere de ulaştığına vurgu yapan Soygazi, "Gün geçmiyor ki, yani üç günde bir kadının öldürüldüğünü okuyoruz gazetelerde. Bunun üzerine çok düşünmemiz gerekiyor. Kız çocuklarımızı yetiştirirken, erkek çocuklarımızı da nasıl yetiştirdiğimize çok dikkat etmeliyiz. Tabii ki iki ayrı cins ama birinin öbür cinsi öldürme hakkı yoktur. İşte bu konularda biz 80'li yıllarda filmler yaptık. Bu kadının toplumdaki rolünü sorgulayan, zamanla gelişen rolünü sorgulayan filmler yaptık. İşte bunun bir tanesi bugün izleyeceğimiz 'Bir Yudum Sevgi'. Burada var olma savaşı içindeki, çocuklu bir kadının mücadelesi, kendisiyle ilgili kararları kendisinin verme mücadelesi konu ediliyor. Böyle filmler yaptım. O sıralarda böyle filmler çok yapıyorduk. Şimdi bunlar biraz azaldı umarım ileride daha da güzel filmler yaparız" dedi.
Soygazi, bu konuda yöneltilen başka bir soru üzerine, kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçilmesi konusunda hiçbir toplumsal örgüte üye olmadığını, sanatçı olduğunu, daha ziyade bu mücadeleyi çevirdiği filmlerle yaptığını anlattı. Bu mücadeleyi her zaman desteklediğini dile getiren Soygazi, kadına yönelik şiddetin önünün kesilmesinin çok zor olduğunu da savundu. Bunun aileden, ilkokuldan, kadın ve erkeklerin eğitiminden geçtiğini vurgulayan Soygazi, şunları kaydetti:
"Biraz geç kaldık bunları yapmakta. Belki başka türlü organizasyonlar yapılabilir. Yani erkekleri eğitecek, erkeklerin kadın algısını değiştirecek, yani kadınlar erkeklerin bir adım gerisinde durmayacak, bir algıya kavuşmaları lazım. Zaten bu töre sahibi mutlu olabilir mi? Onlar da mutlu olmadığı için bu yola başvuruyorlar. Bunun için toplumsal bir mücadele gerekiyor. Pek çok yolları var. İşte onların içinde ben de yeri geldiğinde olurum ve tabii ki olacağım."
 
"BANA UYGUN PROJELER İÇERİSİNDE YER ALABİLİRİM"
Soygazi, Türk sinemasında çok sayıda filmde rol aldığını, son dönemde 3-4 dizide oynadığını da belirterek, önünde birtakım projeler olduğunu, ancak oynayıp oynamayacağına henüz karar vermediğini söyledi. Bir sinema filmi çekmeyi her zaman düşündüğünü, ancak kendisine uygun olan projeler içerisinde yer alabileceğini belirten Soygazi, "Mühim olan seyircinin ve benim hoşuma gidecek film olması. Böyle projelerde her zaman oynayacağım" dedi.
Soygazi, yöneltilen bir başka soru üzerine, Sonsuz Şükran Köyü'nde bir film çekmeyi düşünebileceğini de belirterek, "Tabii ki düşünürüm. Doğal plato burası. Ayrıca her gün de bazlama, peynir yerim, güzel domateslerle kahvaltı ederim" şeklinde konuştu.
Soygazi, etkinlik vesilesi ile geldiği Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret ettiğini, kerpiç evleri gezdiğini de anlatırken, "Tepeye çıkıp buradan baktık. Göl kenarında meşhur sazan balığını yedik. Tarihi Eflatunpınar'ı gezdik. Kermese gittim. Burada çok güzel şeyler buldum, köyü çok beğendim, buradaki insanları çok sevdim. Burada atölye çalışmaları oluyor, işte filmlerimiz gösteriliyor. Ben de en çok sevdiğim ve beni etkileyen iki filmden birisi olan, sizlerin de hoşuna gideceğine inandığım 'Bir Yudum Sevgi' filmini seçtim" diye konuştu.
Söyleşinin ardından Soygazi'ye köyde yaşayan bir kadın tarafından plaket takdim edildi. Öte yandan, Anadolu'ya Şükran Buluşmaları etkinliği devam ederken, film gösterilerinin ardından köy çocuklarının hazırladığı piyes ve gösteriler izlendi. Gecenin sonunda ise sanatçı Kerem Aktan sahne aldı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA