• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakimin kardeşi albayla devre çıktı
03 Temmuz 2009 Cuma 08:18

Hakimin kardeşi albayla devre çıktı

Albay Durmuş Çiçek'in 'İrtica Eylem Planı' belgesi nedeniyle tutuklandığı günün akşamında tahliye eden hakimle ilgili Vakit ilginç bir ayrıntıya ulaştı.

Çiçek’i tahliye eden 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanı Erkan Canak’ın, geçmişte ETÖ avukatlarından Metin Çetinbaş’ın başkanı olduğu mahkemede üye olarak görev aldığı, mahkemeye jet hızıyla atanan Faik Saban’ın kardeşinin de Albay Çiçek ile Harbiye’den devre arkadaşı olduğu öğrenildi

Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürü olan Albay Dursun Çiçek’in 18 saatlik tutukluluk halinin ardından jet hızıyla tahliye edilişi, tartışmaları beraberinde getirdi.

BU NE TESADÜF?

İstanbul Adalet Komisyonu, heyette üye eksikliği olduğu gerekçesiyle ‘ivedi’ bir şekilde tahliye kararı veren mahkemeye atadığı hâkim Faik Saban'ın kardeşinin ise emekli binbaşı olduğu öğrenildi. Tesadüfe bakın ki; ihanet belgesinde imzası olduğu öne sürülen Dursun Çiçek 1980 Harbiye mezunu… Hâkim Saban’ın kardeşi ise, Harbiye 79 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Üyesi…
 
Harbiye 79 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Onursal Üyesi olan ve İstanbul’da bir A.Ş’de yöneticilik yapan emekli Binbaşı Ali Saim Saban, yaptığı açıklamada, “Yüz kızartıcı suçu olmayan insanlarız” dedi. Kardeşi ile gurur duyduğunu vurgulayan emekli Binbaşı Saban, “Kendisi iyi bir hukukçudur. Bizler bir tarafın yanında yer almıyoruz. Benim asker kökenli olmamın da bir önemi yok. Sonuçta hukuk var ve herkes görevini en iyi şekilde yerine getiriyor. Haklı olan kazanacaktır” dedi.

“ŞEREFSİZLİĞİMİZ YOK”

Hiç beklenmedik bir anda kardeşinin mahkemeye üye olarak atanması hakkında konuşmak istemediğini belirten Saban, “Ya! Biz bu ülkeye hizmet vermiş insanlarız. Şerefsizliğimiz ve alçaklığımız yok. Benim şu anda da ordu ile bir bağlantım yok. Bizler çok önemli insanlar değiliz. Bizler hainlik içinde hiç olmadık” diye konuştu.

KRİTİK KONUYA CEVAP YOK

“Hakim Faik Saban'ın baldızının ameliyatı için izinli olduğu halde bu görev için acil olarak çağrıldığı” iddialarına ise emekli Binbaşı Saban, “Bu konu hakkında bilgim yok” demekle yetindi. Diğer sorularımıza cevap vermeyeceğini belirten Saban telefonu kapattı.

BAŞ DÖNDÜREN SÜREÇ

İstanbul Adalet Komisyonu, heyette üye eksikliği olduğu gerekçesi ile hâkim Faik Saban'ı geçici olarak görevlendirdi. Mesai saati bitmesine rağmen mahkeme yeni üyeyle birlikte itirazı incelemeye aldı. Mahkeme Ergenekon savcılarından ‘ivedi’ tutukluluk itirazıyla ilgili mütalaa istedi. Mahkemenin baskı ve ısrarı üzerine ise 2 gün süreleri olmalarına rağmen Ergenekon savcılarından ‘ivedi’ mütalaa alındı. Tutuklama kararını veren hâkim heyette bulunmazken, jet hızıyla yapılan incelemenin ardından Çiçek'e tahliye kararı çıktı.

KARAR ANINDA CEZAEVİNE FAKSLANDI

18 saat tutuklama kararı veren 14. Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkim Saban'ın katıldığı oturumda bu kez Çiçek'i 2'ye 1 ile tahliye etti. Karar, anında cezaevine fakslanarak tahliye sağlandı.
 
TAHLİYE OY ÇOKLUĞUYLA SAĞLANDI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Erkan Canak ile yeni görevlendirilen hâkim üye Faik Saban'ın tahliye yönünde oy vermeleriyle Albay Çiçek serbest bırakılmış, Hâkim üye Resul Çakır ise karara muhalefet şerhi koyarak Çiçek'in tutuklu yargılanması yönünde görüş bildirmişti.

12. VE 14. MAHKEMELER İÇİN “BİZİM MAHKEMELER” DEMİŞTİ

Ergenekon Terör Örgütü’nün yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'un eşi Mukaddes Eruygur, 2009’un Şubat ayında internette yayınlanan ve GATA’da görevli bir albay ile aralarında geçen konuşmaların yer aldığı şok ses kaydında, 12. ve 14. Ağır Ceza Mahkemeleri için "bizim mahkemeler" demişti.

SAVCILAR BASKI ALTINA ALIYOR

Öte yandan, Ergenekon Terör Örgütü’nün hakim ve savcıları baskı altına aldığı Ergenekon iddianamesinde açıkça yer alıyor. Ergenekon operasyonunda tutuklananlardan emekli Albay Avukat Mustafa Levent Göktaş’ın Ankara’daki büro ve evinde, 62 CD ve DVD bulunmuş. Arama tutanağına 51. sırada kaydedilen DVD’de ise, bazı hakim ve savcıların ‘mahrem ilişkilerini’ gösteren fotoğraf ve kamera kayıtları bulunmuştu.
 
TAHLİYE GEREKÇESİ DELİL YETERSİZLİĞİ!

Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in, “delil yetersizliği” sebebiyle tahliye edildiği belirtildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nin Çiçek’e ait soruşturma dosyasını incelediği, Çiçek’in, savcılığa verdiği ifadenin 4, mahkemeye verdiği ifadenin de 1.5 sayfa tuttuğu ifade edildi. Askeri Savcılığın soruşturmasının yer aldığı dosyanın da heyet tarafından incelendiği ve delil yetersizliği gerekçesiyle Albay Dursun Çiçek hakkında yapılan itirazı haklı bularak tahliyesine karar verildiği kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA