• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hak ihlalleri yüzde 70 azaldı
07 Eylül 2009 Pazartesi 08:32

Hak ihlalleri yüzde 70 azaldı

Avrupa Birliği (AB) yolunda atılan cesur adımlar, temel hak ve özgürlükler konusunda olumlu sonuç verdi
Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in, cezaevinde işkence sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber'in ailesinden özür dileyerek, 'devlet özür dilemez' tabusunu yıkması, sürece büyük katkı yaptı.
 
İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) son araştırmaları da olumlu gidişatı teyit ediyor. İHD'nin raporuna göre Türkiye'nin AB adaylığının 'kabul edildiği' 1999'daki Helsinki Zirvesi'nden bu yana ülkedeki hak ihlalleri yüzde 70 oranında azaldı. Faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar, işkence sonucu ölümler, basın özgürlüğüne müdahaleler ve çatışmalar önemli ölçüde geriledi. İHD Başkanı Öztürk Tandoğan, hüküme-tin başlattığı demokratik açılımın da gidişa- ta olumlu katkı yaptığını söyledi.

İHD'nin son 10 yılı kapsayan '1999-2008 Hak İhlalleri Bilançosu' başlığı altındaki raporu, resmî kurumlar, bireysel başvurular, insan hakları araştırma ve inceleme komisyonu raporları, yerel ve ulusal basındaki haberlerden elde edilen bilgiler ışığında hazırlandı. Rapora göre başta faili meçhul cinayetler olmak üzere, yargısız infazlar, işkence sonucu veya gözaltında ölümler, basın özgürlüğüne müdahale, kapatılan siyasi kuruluş ve yayın organı, yasaklanan veya toplatılan yayınlar ile çatışmalar yüzde 70 oranında azalırken, açılan davaların yüzde 22'si para veya hapis cezası ile sonuçlandı. Mahkemeden, dava açılan kişiler hakkında 3 bin yılın üzerinde hapis cezaları ve milyonlarca liralık cezalar çıktı. Başta AB reformları olmak üzere devlet kurumlarının attığı demokratik adımlar, resmî kurumlardan sokaktaki vatandaşa kadar etkili oldu. Başbakanlık bünyesinde kurulan insan hakları kurulları, insanların bu konuda daha da bilinçlenmesini sağladı. Genel hak ihlali başvuruları, küçük bir süreç dışında azalma gösterdi.

'MUHALEFET YENİ DÜNYAYI TAHLİL EDEMİYOR'

Olumlu gelişmelerin AB reformlarının sonucu olduğuna işaret eden İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, reform sürecinin yavaşladığı dönemlerde hak ihlallerinin de paralel olarak arttığını vurguladı. Hükümetin, Kürt sorunuyla ilgili attığı demokratik adımların çok önemli olduğuna işaret eden Türkdoğan, demokratik açılımı desteklediklerini belirtti. İHD Başkanı, muhalefetin başta Kürt sorunu olmak üzere hükümetin attığı demokratik adımlar ile AB reformlarına yaklaşımını ise eleştirdi: "Demokrasi yönünde atılan her adım desteklenmeli. Bu, temel hak ve özgürlüklerle ilgili bir mesele. Ancak muhalefet yeni dünyayı tahlil etmede yetersiz. Şu anda atılan adımlar, 2009 sonunda hazırlanacak raporlara da çok olumlu yansıyacaktır." Türkdoğan, ne olursa olsun AB sürecine destek vermeye devam edeceklerinin altını çizerken, reformlar tam olarak yerine getirilirse, hak ihlallerinin daha da azalacağı umudunu taşıdığını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA