• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hain saldırının desteği içeriden
09 Mayıs 2014 Cuma 09:20

Hain saldırının desteği içeriden

Şubat ayında yaşanan saldırıdan sonra ilk kez konuşan Şap Enstitüsü Genel Müdür Veli Gülyaz saldırının nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı Şap Enstitüsü kapılarını Yeni Şafak'a açtı. Dünyanın sayılı, Avrupa'nın en büyük Şap Enstitüsü'ne yapılan saldırıyı hain bir saldırı olarak değerlendiren Şap Enstitüsü Genel Müdür Veli Gülyaz eğer hainler hedefine ulaşmış olsaydı 30 milyon toz aşının ekonomiye maliyetinin yaklaşık olarak 45 milyon lira olacağını söyledi. Saldırganalra hedeflerine ulaşsaydı, bakanlığın aşıları başka ülkelerden almak zorunda kalacağını belirten Gülyaz, hemen o aşıları temin etmenin çok zor olacağını ifade etti. Gülyaz, elektrik kontrol merkezinde kamera sistemin olduğunu ancak kabloları kesen hainlerin kameraların olmadığı arka taraftan içeri girdiklerini söyledi. Kabloları kesen kişilerin elektrik işinden çok iyi anlayan kişiler olduğunu ifade eden Gülyaz, 'İçeriden destek almadan bu işin yapılması mümkün değil. Burada 170 kişi çalışıyor. Polis 170 kişi ile görüştü, haftada bir geliyorlar. Polislerin de düşüncesi içeriden destek alındığı yönünde. Araştırıyorlar' dedi.

PROFESYONELCE KESİLMİŞ

Kabloların çok profesyonelce kesildiğini vurgulayan Gülyaz, '10 tane kablo var. 6 tanesini kesiyor. Orada bazı kablolar var onları kesmeye kalksa ölürdü. Ama bu işi bilen biri' dedi. Türkiye'de şimdiye kadar bu kadar aşı üretimi olmadığının altını çizen Gülyaz, saldırıyı sisteme müdahale olarak gördüklerini söyledi.

TEDBİRLER ALINDI

Elektrik kontrol merkezinde güvenlik önlemlerini artırdıklarını belirten Gülyaz tedbirleri şöyle anlattı: 'Artık bu alanın birine girildiğinde alarm çalıyor. Ve bize mesaj geliyor. Depodaki aşılar hedef alınmış. Bizim yedek jeneratörlerimiz var. Sayısını arttırdık. Binanın etrafını demirlendi. Kamera sayısı arttı.Kablolar çok kalın onları kesmişler. Önce jeneratörün kablolarını kesmişler. Daha sonra diğer renkli kablolar kesilmiş.' Şap Enstitüsü'ne Şubat ayında düzenlenen saldırıda, enstitünün elektrikleri kesilmiş, 30 milyon doz aşı son anda kurtarılmıştı.

Şap Enstitüsü'ne Şubat ayında düzenlenen saldırıda, enstitünün elektrikleri kesilerek, 30 milyon doz aşı son anda kurtarılmıştı. Gülyaz, elektrik kontrol merkezinde kamera sisteminin olduğunu ancak hainlerin kameraların olmadığı arka taraftan içeri girdiklerini söyledi.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Pakdil de 'Saldırı işin aksamasına yöneliktir. Bizim aşımız var geçmiş yıllara göre çok etkili. Yurt dışından getirdiğimiz aşı kendi sahanızda sizin sahanızda tam bağışıklık vermeyebilir. O gün olayı kısa sürede çözdük. Herhangi bir zarar verilmedi' dedi.

O kabloyu kesse ölürdü

Saldırının profesyonelce hazırlandığını söyleyen Gülyaz, '10 tane kablo var. 6 tanesini kesiyor. Orada bazı kablolar var onları kesmeye kalksa ölürdü. Ama bu işi bilen biri' dedi.

Üç ülkeye ücretsiz aşı

Gülyaz, en fazla şap hastalığı, Gürcistan, Pakistan, Afganistan, İran ve Kuzey Irak ülkelerindeki hayvan hareketi ve kaçak olarak Türkiye'ye geldiğinde olduğunu söyledi. Ermenistan, Gürcistan ve Kuzey Irak'a ücretsiz aşı vereceklerini söyleyen Gülyaz, 'Kendi hayvanlarımızı korumak için bu ülkelere aşıyı ücretsiz vereceğiz. Bir ülkede hastalık çıktığı zaman bize geliyor. Biz onlara aşı verirsek hayvanları aşılanırsa bu hastalık bize gelmeyecek. Orada bir tampon bölge yapmak istiyoruz' dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA