• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hafız olmak isteyenlerin önündeki engeli kaldırdı
28 Ağustos 2012 Salı 11:47

Hafız olmak isteyenlerin önündeki engeli kaldırdı

4+4+4 eğitim sisteminin kesintisiz olması, çocuklarına hafızlık eğitimi verdirecek velileri tedirgin etmişti.
4+4+4 eğitim sisteminin kesintisiz olması, çocuklarına hafızlık eğitimi verdirecek velileri tedirgin etmişti. Bu konuyla ilgili Türk Anadolu Vakfı Genel Müdürü Ahmet Ağırbaşlı şu bilgileri verdi: " 4+4+4 eğitim sisteminin meslek liselerinin ve İmam Hatip Liselerinin önünü açması yanında Kur'an Kurslarının önünü mü kapatacak? diye velilerde bir tereddüt hasıl oldu. Bu tereddüdün ortadan kalkması için Konya merkezde bulunan hafız yetiştiren kurslarımızın bağlı olduğu 19  vakıf ve derneğimizle, il ve merkez ilçe müftülüklerimizin  ve İlahiyat Fakültemizin  temsilcileriyle bir toplantı tertip edildi. Bu toplantıdaki verimli çalışmanın neticesinde 4+4+4 sistemindeki kesintisizliğin hafızlık yapacaklara caydırıcı bir tavır gibi geldiği ve bunun düzeltilmesi için çeşitli öneriler tartışılıp karara bağlanarak Milli Eğitim Bakanlığına, Diyanet İşleri Başkanlığına, Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne gönderildi .Ayrıca bu tereddütler zaman zaman yetkililere şifahen de bildirildi.
         
Millî Eğitim bakanlığı (ilk Öğretim Kurumları Yönetmeliği ) ndeki 15 . ci maddede değişiklik yaparak Hafız olmak isteyenlerin önündeki engeli kaldırdı. Madde 15'teki a maddesi şu şekilde değiştirilmiştir :
a) Sağlık durumu nedeniyle okula devam etmesinin uygun olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporu alanlar ile İmam Hatip ortaokuluna kayıt yaptıran veya devam eden ve hafızlık eğitimine başladığını belgelendirenlerden o eğitim ve öğretim yılı için devam zorunluluğu aranmaz. Sağlık raporu alanlar raporları süresince eğitim ve öğretim yılı okula devam etmeyebilirler. Bu sürenin bitiminde okula devamları sağlanır. Bu öğrenciler okula döndüklerinde devam edemedikleri öğretim yılına ait derslerden okul müdürünün sorumluluğu ve koordinesinde alan öğretmenlerinden oluşturulacak komisyonca sınava alınırlar. Başarılı olanlar bir üst sınıfa devam ettirilirler. Bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz ki çocuklarını hafız yetiştirmek isteyen veliler rahatça çocuklarının eğitimlerini yaptırabilsinler. Bu hususta tüm gayret ve desteklerini veren vakıf ve derneklerimize teşekkürlerimizi iletirken, Milli Eğitim Bakanlığımız başta olmak üzere emeği geçen tüm yetkililerimize de şükranlarımızı sunarız.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya İHL Müdürü Mehmet Çevik vefat etti
  • Konya’da kum fırtınası zincirleme kazaya sebep oldu! 7 yaralı
  • Meram’da ‘Şeb-i Arus’ öncesi sıkı denetim
  • Konya-Aksaray ve Konya-Ankara yolu yeniden trafiğe açıldı
  • Başkan Karabacak: “Esnafımız Mevlana Haftası’na hazır”
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA