• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hacca giderken mağdur olmayın!
30 Haziran 2011 Perşembe 11:55

Hac'ca giderken mağdur olmayın!

Atilla Özdemir, Hac görevini ifa edecek Hacı adaylarının Hac seyahatlerinde mağdur olmamaları için yetkili seyahat acentelerini tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Konya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Özdemir, Hac görevini ifa edecek Hacı adaylarının Hac seyahatlerinde mağdur olmamaları için yetkili seyahat acentelerini tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

2011 yılı Hac kontenjanının açıklanmasının ardından Hacı adayları, Hac seyahati için seyahat acentelerine başvurmaya başladı. Bazı kötü niyetli kişilerin insanların dini görevlerini yerine getirme isteğini kötü amaçları için kullanmak istediğini belirten Başkan Atilla Özdemir, "Bu tür insanlar, halkımızın manevi değerlerini kötüye kullanarak paralarını almakta ve onları mağdur etmektedirler. Bazı şirketler ise vaat ettikleri şeyler yerine daha kalitesiz ve hjiyenik olmayan şartlarda vatandaşlarımızın Hac görevini yerine getirmesini sağlıyor. Biz TÜRSAB olarak her yıl Hac döneminde bizim güvencemiz altındaki Seyahat Acenteleri dışındaki hiçbir yere hacı adaylarının kayıt yaptırmaması konusunda kamuoyunu bilgilendirerek uyarıyoruz. Buna rağmen vatandaşlarımız yetkili olmayan kişi ve seyahat acentelerine kayıt yaptırıyorlar. Sonuçta bu kişiler mağduriyet yaşıyor. Hacı adaylarımız kendilerini sıkıntıya sokacak bu tür yollara başvurmasınlar. Mutlaka Diyanet İşleri veya yetkili seyahat acenteleriyle Hac işlemini yaptırsınlar. Aksi takdirde birçok sorunla karşı karşıya kalırlar" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kontenjanından yararlanamayan insanların başka yollara başvurduğunu ancak çoğunlukla dolandırıldıklarını da ifade eden Özdemir, "Kesin kayıt sırası gelen Hacı adayları, yetkili seyahat acente veya İl Müftülüğüne başvurarak, 2011 yılı Hac farizası için kesin kayıt yaptırabilir. Belgesi olmayan hiçbir hacı adayının kaydı yapılmayacaktır. Kesin kayıt sırası geldiği halde herhangi bir nedenle kaydını yaptırmayanların kaydı sistemden silinecek, daha sonraki yıllarda müracaat etmeleri halinde ise ilk defa müracaat etmiş statüsünde değerlendirilecektir. Bazı dolandırıcılar Hacı adaylarımızı "Biz sizi götürürüz" vaadiyle kandırıp pasaportunu ve parasını alıyorlar ve insanlarımızı kandırıyorlar. Hac'ca TÜRSAB'a bağlı yetkili Seyahat Acente ve Diyanet İşleri vasıtasıyla gidenler ise hiçbir sorunla karşılaşmadan Hac görevlerini ifa edebiliyorlar. Bu nedenle Hacı adaylarımızdan Diyanet'in ve TÜRSAB' ın dışındaki Hac organizasyonlarına itibar etmemelerini tavsiye ediyorum. Hacı adaylarımız, Konya'daki yetkili A Grubu seyahat acenteleri hakkında TÜRSAB Konya ofisimizden bilgi alabilirler "şeklinde konuştu

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA