• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hac ön kayıtları ne zaman başlıyor?
22 Nisan 2011 Cuma 16:58

Hac ön kayıtları ne zaman başlıyor?

2011 yılı hac ön kayıtları ve kayıt yenileme işlemleri 25 Nisan'da başlayacak. Yetkililer, özellikle daha önce Hacca giden vatandaşların müracaat etmemesi konusunda uyarıyor.

Kura çekiminden sonra dahi olsa kişinin hacca gittiği anlaşılırsa kayıt iptal edilecek ayrıca iptal sonrası kişinin kayıt ücretleri de iade edilmeyecek.

Konya İl Müftülüğü, 2011 yılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleriyle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, burada yaptığı konuşmada, "Ülkemizde hacca gitmek isteyen vatandaşlarımızın müracaatları Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kabul edilmekte. Hacca gidenlerin sayısında her yıl artış olmakta ancak İslam ülkelerinin nüfuslarının ‘binde biri’ oranında uygulanan kota nedeniyle de müracaat edenlerin tamamını aynı yılda hacca götürmek mümkün olmamaktadır. Nitekim 2010 yılında müracaatta bulunduğu halde bugüne kadar hacca gidememiş birçok vatandaşımız bulunmaktadır." diye konuştu.

Hacca gitmek isteyen vatandaşların kayıt yeniletme ve ilk defa kayıt yaptırma müracaatların 25 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını aktaran Özbuğday,"2010 yılı hac ön kayıtları İl ve İlçe Müftülükleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet adresinden yapılabilecektir. 2011 yılı haccı için ilk defa müracaat ederek kayıt yaptıracaklar Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen bankalara kişi başı ön kayıt ücreti olarak 15 TL yatırmaları gerekmektedir. Bu işlemler sonrası hacca gitmek için kuraya katılacak vatandaşların müracaatları, müracaat form dilekçesiyle yapılacaktır. Müracaat form dilekçesinde, kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve banka dekontunun mutlaka bulunması gerekiyor. Dilekçeler müftülüklere teslim edilecektir. Dilekçelerini müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarasını almayanların hac müracaatları geçerli sayılmayacaktır." şeklinde bilgi verdi.

"DAHA ÖNCE HACCA GİDENLERİN MÜRACAATLARI KABUL EDİLMEYECEK"

Stok nedeniyle müracaatta bulunan herkesin hacca götürülemeyeceği için daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmeyeceğini de dile getiren İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önce hacca giden arkadaşlar müracaatta bulunmasınlar. Kura çekiminden sonra dahi olsa kişinin hacca gittiği anlaşılırsa kayıtları iptal edilecektir. İptal sonrası kişinin kayıt ücretleri de iade edilmeyecektir. Hacı adayları, müracaatları başkanlığın internet sitesinden takip etmeleri gerekir. Kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebilecekler. Hacı adayları, müracaat form dilekçesinde yer alan hac kategorilerinden durumuna uygun olanını, verilen takribi fiyat ve süreyi de dikkate alarak işaretlemeleri gerekmektedir.”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA