• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hac malzemeleri artık Türkiyeden
29 Haziran 2009 Pazartesi 10:44

Hac malzemeleri artık Türkiye'den

Hacı adayları Hac alışverişlerini artık Türkiyeden yapıyor.
Hacı adayları Hac alışverişlerini artık Türkiye’den yapıyor. Nakliye maliyeti ve ürün pahalılığı nedeniyle Suudi Arabistan’da istediği ürünü alamayan hacılar, hac görevini yerine getirmeden önce bütün hediyelik eşyalarını Türkiye’den temin ediyor.
 
Konya’da hac malzemeleri üzerine satış yapan Merve Hac Malzemeleri Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya, hacı adaylarının yolculuğa çıkmadan önce hurmadan zemzeme, tesbihten seccadeye, oyuncaktan takkeye kadar bütün hediyelerini mağazalarından temin ettiklerini söyledi.
 
Kaya, “Uçaklarda 32 kilo yük kotası olduğu için hacılarımız kutsal topraklardan istediği hediyeyi getiremiyor ve oradan da aynı ürünü pahalıya alıyor. Bu sebepten dolayı hacı adayları hac için yolculuğa çıkmadan birkaç ay önce oradan alacağı bütün ürünleri mağazamızdan alıyorlar. Böylece yük derdinden kurtuldukları için hem rahat bir yolculuk yapıyorlar hem de aynı ürünleri daha ucuza alıyorlar. Arabistan’daki satılan ürünler ile burada satılanlar aynı. Hatta buradakiler daha kaliteli. Zaten Arabistan’a da birçok ürün Konya’dan gidiyor. Örneğin hacı adaylarımızın kutsal topraklarda satın alacağı takkelerin tamamına yakına Konya ürünüdür. Artık takkede Konya ürününe dönüş başladı. Önceden Türkiye’ye 5 milyar dolar civarında Çin takkesi girişi vardı. Ama şimdi bu durum ortadan kalktı. Takke üretiminde sadece Konya var. Arabistan’da satılanlarda Konya takkesidir. Bizim mağazalarımızda bin 300 çeşit ürün var, hacı adayları istedikleri bütün ürünleri makul fiyata bulabilirler. Zemzem suyundan hediyelik oyuncaklara kadar bütün ürünleri kolayca alabilirler” dedi.
 
Hacı adaylarının Suudi Arabistan’da aldığı bir ürünün bozuk çıkması halinde değiştirme imkânlarının olmadığını ifade eden Ahmet Kaya, burada alacakları ürünlerin bozuk çıktığında ise rahatça değiştirebileceklerini kaydetti.
 
Sektör olarak, Diyanet İşleri’nin PTT ile işbirliği yapıp KDV’siz ve gümrüksüz hac ürünlerini Arabistan’dan Türkiye’ye getirmesinden de rahatsız olduklarını kaydeden Kaya, “Zaten hacı adaylarımız istediği bütün ürünleri makul fiyata Türkiye’den temin edebiliyor. Bu yüzden uygulamanın yanlış olduğuna inanıyoruz. Hem ülkemizin KDV’si gümrüğü gidiyor hem de bizim işimizi kötü etkiliyor. Eğer Türkiye’de hizmet olmasa devletimizin bu uygulamayı yapması normal, ama ülkemizde hacı adaylarımıza her türlü hizmeti sunuyoruz. İşlerini kolaylaştırıyoruz. Örneğin mağazalarımızda uyguladığımız barkod sistemi ile hacı adayları rahatça alışverişlerini yapıyor ve aldıkları ürünleri Konya ve çevre köylere servisimizle ulaştırıyoruz. Böylece hacı adaylarımızı da yük derdinden kurtarıyoruz. Firma olarak hizmetin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.
 
Bu yıl yağışlarının beklenenin üzerinde olması çiftçiler kadar kendilerini de sevindirdiğini belirten Kaya, “ Konya nüfusunun büyük bir bölümü geçimini tarımdan sağlıyor. Geçen yıllar kuraklık nedeniyle çiftçimiz zor günler geçirdi ve hacı adayları sayısında düşüş oldu. Bu yıl rahmetin bol olması nedeniyle hacı adaylarında büyük bir artış var. Bu nedenle yılın sektörümüz açısından iyi geçeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
 
Ekonomik krizin hac malzemeleri satışını etkilemediğini de belirten Ahmet Kaya, hacı adaylarının en çok hurma ve zemzem, turistlerin ise seccade satın aldığına vurgu yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA