• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haber çalma tartışması zirveyi gerdi
27 Mayıs 2010 Perşembe 21:14

Haber çalma tartışması zirveyi gerdi

Ntvmsnbc'den Milliyetv e Hürriyet haberimizi çalıyor, tık için erotik fotoğraflar kullanılıyor eleştirileri geldi. Tartışma 'İnternet Zirvesi'nin fotoğraf çekimine de yansıdı.
İnternet Medyası Derneği’nin düzenlediği ‘İnternet Zirvesi’nde gerilimin yükseldiği anlar da yaşandı. Milliyet İnternet Yayın Yönetmeni Ercüment İşleyen’in kaynak göstermeden haber kullanan siteleri şiddetle protesto ettiğini açıklaması üzerine Ntvmsnbc Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, kendilerinden en çok Milliyet’in haber çaldığını iddia etti. Yeşiltepe, dün de özel haberlerini Hürriyet’in alıp Hürriyet imzasıyla kullandığını dile getirdi. Ahmet Yeşiltepe, erotik galeriler ve içeriğiyle uyuşmayan başlıklı haberleri hoş bulmadığını söyledi. Bu sözler üzerine yaşanan gerilim, panel sonarıs fotoğraf çekimine yansıdı.

İnternet Medyası Derneği’nin bugün Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği İnternet Zirvesi’ne çok sayıda davetli katıldı. Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın konuşmasının ardından Cüneyt Özdemir’in moderatörlüğünde internet medyasının önde gelen temsilcileri sektördeki sorunları tartıştı. Konuşmalar sırasında Milliyet ve Ntvmsnbc Yayın Yönetmenleri arasında yaşanan ‘haber çalma’ tartışması gerilimi yükseltti.

Özellikle farklı kaynaklardan haber alıp kullanılması yönteminin tartışıldığı bölümlerde Milliyet.com.tr  Yayın Yönetmeni Ercümen İşleyen’in haberlerinin kaynak gösterilmeden kullanıldığı yönündeki çıkışı, toplantıda gergin anlara neden oldu.

Telif ve kaynak gösterimi konusunun tartışıldığı bölümde söz alan Ntvmsnbc.com Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, Ercümen İşleyen’e itiraz etti.

“MİLLİYET NTVMSNBC’DEN ÇALIYOR”

Yeşiltepe, “Kayıkçı kavgasına dönüştürmek istemiyorum ama en çok ürettiğimiz içeriği alan yer Milliyet, her gün en az bir iki tane fotogaleri görüyorum Ntvmsnbc’den çalınmış şekilide” dedi.

Bu sözler üzerine oturumu sunan Cüneyt Özdemir’in, ‘Milliyet mi çalıyor?’ sorusuna Yeşiltepe ‘Evet evet’ diye cevap verdi.

Ntvmsnbc Genel Yayın Yönetmeni, “Ben bunu kanıtlayabilirim. Her gün iki üç tane alıyorlar. Bizden çok daha iyi sunuyorlar. Biz bir başlık atıyoruz, ‘Enkaz altında kalan işçilerle ilgili bir galeri’ ama Milliyet öyle bir başlık atıyor ki… Ercüment Bey şiddetle protesto ediyor...”

Ahmet Yeşiltepe, dünyadaki haber toplama ve sunuş teknikleriyle başarılı olan isimlerden örnekler verdikten sonra, yaptıkları özel haberlerin başka sitelerde birebir alıntılandığını ve farklı bir manşetle kullanıldığını anlattı ve bundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

EROTİK HABERLER ÖN PLANDA

Başlıkların içeriği karşılamadığını da söyleyen Yeşiltepe en çok hit alan galerilerin erotik fotoğrafların kullanıldığı galeriler olduğunu belirterek, ‘Protesto etmeyelim’ dediğinde Cüneyt Özdemir devreye girerek “Milliyetin sitesi var…” dedi.

Bu sözler üzerine Milliyet İnternet Yayın Yönetmeni Ercüment İşleyen ‘Ya bırakın Milliyet’i artık” diyerek tepki gösterdi. İşleyen, “Ben 80 kişilik bir organizasyonu yönetiyorum, tek tek haberleri takip edemiyorum. Dediğin şeylerin doğru olup olmadığını hiç bilmiyorum. İddia olarak alıyorum” dedi.

Bu sırada ikili arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Ahmet Yeşiltepe, başka sitelerden haber alınabileceğini ama bunun kaynak belirtilmek koşuluyla yapılması gerektiğini vurguladı.

“HÜRRİYET ÖZEL HABERİMİZİ ALDI”

Cüneyt Özdemir’in ‘Böyle bir olay oldu mu?’ sorusunu cevaplayan Yeşiltepe, “Dün böyle bir şey oldu. Hürriyet gazetesi özel röportajımızı birebir almış, gazetede yayınlamış üstüne bir de Hürriyet İstanbul diye imza atılmış. Bunun peşine düşmeyi düşündüm.” dedi. Yeşiltepe, olayı takip etmediğini de tepkisini sözlü olarak bildirmeyi tercih ettiğini dile getirdi.

GERGİNLİK FOTOĞRAF ÇEKİMİNE YANSIDI

İnternet Medyası Derneği Başkanı Hadi Özışık’ın organize ettiği paneli Cüneyt  Özdemir yönetti. Toplantının öğleden önceki bölümüne Devlet Bakanı Bülent Arınç, Aksam.com.tr’den Yurtsan Atakan, Haber7com’dan Ünal Tanık, Ntvmsnbc.com’dan Ahmet Yeşiltepe, Milliyet.com.tr’den Ercümen İşleyen, Gazeteport.com’dan Yavuz Semerci, Mynet.com’dan Özlem Ulueren katıldı.

Konuşmaların ardından katılımcılara İMD Başkanı Hadi Özışık plaket verdi. Plaket takdiminin ardından Milliyet İnternet Yayın Yönetmeni toplu fotoğraf çekimine katılmadı.

(Haber 7)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA