• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gururlandık
23 Şubat 2015 Pazartesi 08:13

Gururlandık

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, Şah Fırat Operasyonu’na ilişkin, “Türkiye, Suriyeli kardeşlerini yalnız bırakmadığı gibi gerek Türkiye gerek Suriye tarihinin parçası olan hatıratın da selametini düşünerek adım atmıştır” dedi. IŞİD’in daha önce türbeyi yıkacağına dair tehditlerde bulunduğunu hatırlatan Hoca, “Bu türbenin dışında farklı yerlerde yine birçok İslam alimine, milli sembole karşı benzer saldırılar yapılmıştır. Türkiye’nin bu harekatının amacı Süleyman Şah Türbesi’ni bu tehlikeden uzaklaştırmaktı” diye konuştu. Operasyona ilişkin açıklama yapan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf ise “Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucularından Süleyman Şah’ın türbesinin Türkiye’ye getirilmesi Iraklı Türkmenleri gururlandırdı. Gerçekten çok başarılı, mutluluk verici bir operasyon oldu. Karışıklığın olduğu o coğrafyada büyük bir problem olabilirdi. Buraya yönelik bir saldırı savaş nedeni olabilirdi. Türkiye, bu sorunu barışçıl bir yolla çözdü” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar operasyonu yorumladı

Türkiye oyunu bozdu

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Başkanı Birol Akgün:“DEAŞ içindeki uluslarası yabancı güçlerin Türkiye’yi bölgeye çekmek için Süleyman Şah bir yem olarak kullanma düşüncesi vardı. Türkiye açısından bir ön alıcı operasyon olarak görmek lazım. Türkiye bu anlamda bu oyunu bozmuştur. Şık, zamanında ve doğru bir operasyon.”

Stratejik bir karar alındı

SETA Dış Politika Araştırmaları Direktörlüğü görevini yürüten Ufuk Ulutaş:“Son zamanlarda risk oranı fazlasıyla artmıştı. IŞİD’in Kobani’den çekilmesinin ardından çatışmaların Karakozak Köyü çevresinde yoğunlaşacağına dair bir öngörü vardı. Türkiye, bütün bunları göz önüne alarak stratejik bir karar aldı. Türkiye hem içeridekilerin hem de dışarıdakilerin elinden Süleyman Şah kozunu olabilecek en optimum çözümle aldı. Bu noktada inisiyatif Türkiye’ye geçti.”

O bölgeyi terk etmiyoruz

 

Genelkurmay Eski İstihbarat Daire Başkanı İsmail Hakkı Pekin:“O türbe şunu söylüyor: ‘Bu topraklarda bizim ecdadımız çarpışmış ve Osmanlı devletinin temelleri atılırken bu topraklarda şehit olmuşlar’. Aynı anda bir yerden Türk Bayrağı çekilirken diğer yerde göndere çekiliyor. Bunun anlamı özel. Çünkü biz o toprağı terk etmiyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA