• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günüç, ölümünün 1. yıldönümünde anıldı
21 Nisan 2014 Pazartesi 16:58

Günüç, ölümünün 1. yıldönümünde anıldı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi eski dekanı, merhum Prof. Dr. Fevzi Günüç, vefatının 1. yıldönümünde Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen anma töreni ile anıldı.

SÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen sempozyuma, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, eski Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Elmas, merhum Fevzi Günüç’ün eşi Hayriye Günüç, oğlu Sinan Günüç, yakınları, akademisyenler, mesai arkadaşları, öğrencileri ve sevenleri katıldı. Programda ilk olarak Prof. Dr. Fevzi Günüç’ün hayatının anlatıldığı kısa bir film gösterildi. Ailesi, meslek hayatı ve kişiliğinin anlatıldığı sinevizyon esnasında merhum Günüç’ün eşi, annesi ve babası gözyaşlarına hakim olamadı. Önceden planlanan yurt dışı programı nedeniyle törene katılamayan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, görüntülü bir mesajla duygu ve düşüncelerini paylaştı. Rektör Gökbel, “Eksikliğini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz Prof. Dr. Fevzi Günüç, uzun yıllar ülkemizde hat sanatını yaşatmış, bu sanata yeni isimler ve eserler kazandırmış, yüzlerce talebe yetiştirmiş benzeri bulunmayan bir ustaydı. Çok iyi bir sanatçı ve hoca olmanın yanı sıra örnek bir insan olan Fevzi Günüç, geride bıraktıklarıyla her zaman baki kalacaktır. Kendisine huzurlarınızda bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.
Uzun yıllar Prof. Dr. Günüç ile birlikte çalışan, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Elmas ise, “Konuşmak, onu anlatmak benim için çok zor. O her şeyden önce bu fakültenin mimarı, bizim yol göstericimizdi. Prof. Dr. Fevzi Günüç hocamız olmadan geçen tam 365 gün bizler için çok zordu. O, kendisini sanata, öğrencilerine ve bu fakültenin gelişmesine adamış çok yönlü bir kişilikti. Sanatı seven, imkanları doğrultusunda herkese elini uzatan, bildiklerini öğreten, çalışmayı ve hizmeti ibadet sayan bir kişiydi” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından oğlu Sinan Günüç, Hocası Hattat Hüseyin Kutlu, Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ve Prof. Dr. Uğur Derman, Prof. Dr. Hüseyin Elmas moderatörlüğünde, Prof. Dr. Fevzi Günüç’ü anlattı. İlk olarak söz alan oğlu Sinan Günüç, babasıyla ilgili düşüncelerini konuklarla paylaştı. Sinan Günüç, “Babam hayatı boyunca hep pozitif oldu. Sıkıntılarını, üzüntülerini hiçbir zaman bize yansıtmazdı. Hastalığını ilk öğrendiği günde dahi bu olumlu tutumunu sürdürdü, adeta teslimiyet kaftanını üzerine giymişti. Hastalığından hiç şikayet etmedi, son anına kadar çalışmaya devam etti.” dedi.
PROF. DR. OKUDAN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Fevzi Günüç’ün, hem üniversitenin, hem de Konya’nın kandili olduğunu söyleyen Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, “Şimdi o kandil söndü ve onunla birlikte pek çok şey de söndü” dedi. Prof. Dr. Fevzi Günüç’ü anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan ve konuşmakta zorlanan Prof. Dr. Okudan, “O benim 1980 yılından beri yakınımda olan bir dostumdu. İnsanın pek çok arkadaşı, çevresi olabilir ama dost nadir bulunur. O, kötü gün dostuydu, kimseyi ötekileştirmedi. Fakültesini, burada çalışan akademisyenleri, öğrencilerini evlatları gibi görürdü” diye konuştu.
Fevzi Günüç ile olan anılarını da katılımcılarla paylaşan Okudan, hastalıkla mücadele ettiği dönemlerde Prof. Dr. Günüç için yazdığı bir şiiri de okudu.
ADINA SANAT GELERİSİ AÇILDI
Program kapsamında Prof. Dr. Fevzi Günüç’ün anısına Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde yapılan Fevzi Günüç Sanat Galerisi’nin açılışı da yapıldı. Günüç’ün Türkiye’nin dört bir tarafındaki kişi ve kurumlardan toplanan 150’ye yakın eserinin yer aldığı ‘Hat Sergisi’nin de açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. 2 gün boyunca devam edecek ve 5 oturum halinde gerçekleştirilecek olan sempozyumda, Prof. Dr. Fevzi Günüç’ün mesai arkadaşları, sevenleri, öğrencileri ve akademisyenler sanat hayatı, kişiliği, idareci yönü ve geleneksel sanata katkıları hakkında bilgi verecekler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA