• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güneydoğudaki STKlar cesur çıktı
29 Ağustos 2010 Pazar 17:15

Güneydoğu'daki STK'lar cesur çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, '(Güneydoğu'daki bazı sivil toplum kuruluşları) dediler ki 'Biz
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, '(Güneydoğu'daki bazı sivil toplum kuruluşları) dediler ki 'Biz demokratik hakkımızı kullanacağız ve demokratik hakkımızı kullanırken de bizim yaklaşım tarzımız şudur' dediler ve böyle bir değişikliğe 'evet' diyeceklerini söylediler. Çok cesur bir çıkış. Ben bu çıkışlarından dolayı kendilerini tebrik ettim' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kanal 24'te katıldığı 'Gündem Özel' adlı canlı yayında soruları yanıtladı.

Anayasa değişikliği paketinin içinde 73 milyonu ilgilendiren çözümler olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bunu anlatmanın kimsenin işine gelmediğini söyledi. Bazılarının 'Bana ekonomik olarak ne getiriyor' dediğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

'Demokrasi ile ekonomi at başı gider. Siz eğer demokraside geriyseniz, ekonomide ileri gidemezsiniz. Biz demokratik noktada bir sıçrama yaptık, bu sıçrama neticesinde ekonomide de şu 7,5 yılda ciddi mesafeler aldık. Bu paketin gerçekleşmesi ile bu sıçrama çok daha farklı bir noktaya gelecek.

Mevcut Anayasa ile buraya bu işi getirebildik. Son küresel krizde dünyanın 4. ilk çeyrekte büyüyen ülkesi olduk 2010'da, Avrupa'da 1. ülke olduk. Şu paketi biz evet oyu ile geçirebilirsek, halkımız bu teveccühü gösterirse, inanıyorum ki bu sıçrama çok daha farklı olur.'

Şu anda AK Parti'nin bir projesini oylamadıklarını, millet projesini oyladıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, oylanacak anayasa değişikliği paketinin içerisinde sadece AK Parti'nin yetkili kurullarının çalışması olmadığını ifade etti. Anayasa değişikliği çalışmaları sırasında sendikalar, odalar ve barolar ile görüşme yaptıklarını ve onların anayasa çalışmalarını masaya yatırdıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, 'Aslında kendileri burada yaptıkları çalışmaları görüyorlar ama gördükleri halde 'hayır' diyorlar. Böyle bir sıkıntı yaşıyoruz. Barolar Birliği'nden tutun, odalara varıncaya kadar' dedi.

Yetkilerini, odalar ile paylaştıklarını ve katılımcı demokrasinin içerisinde alınacak kararlarda bizzat Anayasal güvence altında çalışmaya katılmalarını istediklerine işaret eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

'Kaldı ki, bu oy pusulasında hiçbir partinin amblemi yok. Burada sadece 'evet', 'hayır' var. Kimse gidip de partinin amblemi üzerine oy vurmayacak. Kimsenin bunu bir güven oylamasına dönüştürmeye hakkı yok. Bunu bizim tarafımızdan söyleyen bir arkadaşımız varsa yanlış söylemiş. Muhalefet böyle bir şey söylüyorsa o da yanlış söyler. Diyelim ki evetler çok çıktı, zil takıp oyna, haşa. Böyle bir şey olamaz. Bu çok yanlış olur.'

Türkiye'nin artık zamanında seçim yapmaya alışacağını anlatan Başbakan Erdoğan, yatırımcının kendini ona göre hazırladığını söyledi. Erdoğan, 'İstikrara, güvene oynamamız lazım. Bu asla güven oylaması değildir' dedi.

'12 EYLÜL'Ü BÖLGEDE ÖNEMSİYORUM'

Başbakan Erdoğan, Güneydoğu'da ve Doğu'da yaşayan Kürt, Arap, Zaza veya Türk kökenli vatandaşlar ihmal edilmişliğinin bedelini artık çekmesinler diye 7,5 yıldır onlara hizmet götürdüklerini anlattı. 'KÖYDES Projesi'nin şahsımda uyandırdığı şey oralardaki ihmal edilmişliktir' diyen Erdoğan, bazı yerlerde mezralara kadar ulaştıklarını söyledi.

Kültürde de bir çok adım attıklarını ifade eden Erdoğan, "TRT'de 10 dakikanın tartışıldığı bir Türkiye'de 24 saat TRT ŞEŞ'te Kürtçe yayın imkanını getirdik' dedi.

AK Parti'nin kuruluş çalışmaları yapılırken, 'OHAL'i kaldırın yeter, çekiç güç gitsin yeter' denildiğini dile getiren Erdoğan, 'OHAL'i kaldırdık, Gekiç Gücü oradan kaldırdık. Bunları bu iktidar sağladı, bu iktidar bu yolları açtı. Bütün bunlar unutturuluyor. Bazıları da 'Bunları bizim dayatmalarımız neticesinde yaptı' diyor. Bizim programımızı açarsınız, bakarsınız' diye konuştu.

Diyarbakır'a 3 Eylül'de yapacakları ziyarette bölgede neler yaptıklarını, neler yapacaklarını anlatacaklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

'Ülkemizin milli birliğine, beraberliğine yönelik bazı yanlış yaklaşım tarzları var. Burada özellikle ifade etmem lazım. Bizim millet olarak birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Benim doğudaki kardeşimin batıdaki kardeşimi sevmesi lazım, kuzeydekinin güneydekini sevmesi lazım. sen Türksün, ben Kürt'üm. Böyle bir şey olmaz. Eşim Siirtli, ben aslen Rizeliyim. İkimiz de İstanbul'da doğduk. Evlendik, eşimin kökenine baktığınız zaman Arap'tır. Bunlar bizi ayıran şeyler değil ki, bizim zenginliğimiz. Benim ülkemde Türk'ün Kürt'le evli olduğu on binlerce aile var. Aynı şekilde inanç noktasında birçok farklılıklar var. Bunlar zenginliktir. Biz bunları hep ötelemişiz. Bunun bize kazandıracağı en önemli şey, bu sevmenin Türkiye genelinde çok ciddi bir yansıması olacak. Bunu inşallah Diyarbakır toplantısında sağlayacağız. Bunun için de bu atılan adımlar tanımayı getiriyor ki, bu tanımanın neticesinde Türkiye'de milli birlik ve kardeşlik projesi de çok daha farklı bir yansımayı bulacaktır. Bu bakımdan özellikle 12 Eylül'ü bölgede önemsiyorum ve 3 Eylül Diyarbakır mitingimizi de beklentilerin cevabını bulacağı değil bizim tasarladığımız, düşündüğümüz ve orada açıklamayı, bu da bu çerçevede olacak. Benim şu andaki bütün gayretim 26 maddelik bu paket ile ilgili. Bunun dışındaki şeylerin hepsi şu anda aldatmaca olur ki, bu benim karakterim ile uyuşmaz.'

'BÜTÜN TEDBİRLERİMİZİ EN GENİŞ MANADA ALACAĞIZ'-

Başbakan Erdoğan, BDP'nin ve CHP'nin Anayasa değişikliği görüşmelerinde milletvekillerini oy kabinine sokmadığını çünkü kendi arkadaşlarına güvenmediklerini, kendi arkadaşlarının demokratik haklarını kullanmalarına fırsat vermediklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, 'Bırakın gitsin arkadaşınız demokratik hakkını kullanarak orada 'hayır' desaaz. Bu çok yanlış olur.'

Türkiye'nin artık zamin. Ama korktular, güvenemediler. Vicdanının sesini dinler, 'evet' der, bundan korktular' dedi.

Güneydoğu'daki bazı sivil toplum kuruluşlarının referanduma ilişkin çıkış yaptıklarına işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

'Nedir o çıkışları? Dediler ki 'Biz demokratik hakkımızı kullanacağız ve demokratik hakkımızı kullanırken de bizim yaklaşım tarzımız şudur' dediler ve böyle bir değişikliğe 'evet' diyeceklerini söylediler. Çok cesur bir çıkış. Ben bu çıkışlarından dolayı kendilerini tebrik ettim. Biz güvenlik olarak, devletin güvenlik imkanları ile buna fırsat vermeyeceğiz. Bütün tedbirlerimizi en geniş manada alacağız. Çünkü bu konuda halkımızın demokratik tercihlerini kullanmasını her şeyin üstünde tutuyoruz. Bunun

için de ne gerekiyorsa yapacağız. Yeter ki vatandaşım bu demokratik hakkını kullansın. Burada vatandaşın kendisine oy verecek, geleceğine oy verecek. Onun için de vatandaşım müsterih olsun. Çocuklarının geleceği yatıyor burada, çocukların istismarının ortadan kalkması yatıyor burada. Bunlar çok çok önemli. Bunu bizim halletmemiz için bu süreç çok büyük önem arz ediyor. Orada, geri adım atmamız mümkün değil.'

Başbakan Erdoğan, siyasi iradenin bir terör örgütü ile masaya oturup konuşmayacağını, devletin istihbarat örgütünün her zaman, her yerde, herkesle görüşebileceğini belirtti. 'AK Parti iktidarından önce teröristbaşı ve terör örgütünün temsilcileri ile görüşmeler yapılmadı mı' diyen Erdoğan, bu tür görüşmelerin terörü bitirmeye yönelik olduğuna dikkati çekti.

Başbakan Erdoğan, 'Kimse kalkıp da şunu söyleyemez: Bu siyasi iktidar, kendileri bizzat kalkmıştır, terör örgütü mensupları ile görüşmüştür. Bunu kimse ispat edemez. Böyle bir şey söz konusu değil. Benim bilgim tahtında asla böyle bir şey yapılmamıştır, bilgim tahtında asla böyle bir şeye müsaade etmem. Çünkü, siyasi pazarlık karakterimde yoktur. Zaten devletin kendi kurumları bu işi yürütür. Çözüm için gerekli olan tecrübeye de sahiptirler' diye konuştu

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA