• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güneydoğuda referanduma evet
18 Ağustos 2010 Çarşamba 18:02

Güneydoğu'da referanduma 'evet'

BDP'nin referandumu boykot etme kararından sonra Güneydoğuda, özellikle terör örgütü PKK ve KCK'nın etkin olduğu yerlerde, halk referandumda ne diyecek?
Bu soruya Müsiad Diyarbakır Şube Başkanı Vahdettin Bahadır tek cümleyle cevap veriyor, “evet!”

İddia edildiği gibi referandumda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan insanlarımızın üzerinde BDP ve terör örgütünün baskının olmadığını savunan Bahadır şunları söyledi: “BDP hâlâ İmralı’dan gelen mesajları okumaya çalışıyor. BDP, referandumda daha ne yapacağına kesin karar veremezken bölge halkı, demokrasiyi bir adım öne çıkarmak için ‘evet’ demeye hazırlanıyor. BDP ise ilk başlarda savunduğu ‘hayır’ cümlesinden nasıl kurtulacağının formülünü arıyor.”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir çok yerde referanduma ‘evet’ oyu çıkacağına inandığını söyleyen Bahadır, “Referandumda sandıklar açıldığında Batı’daki bir çok ilden daha fazla ‘evet’ oyu çıkacağını göreceğiz. Buradaki halk daha mutlu, refah bir yaşam tek yolun demokrasiden geçtiğine inanıyor. Bu referandum ise buradaki halk için büyük bir sınav olacak” diye konuştu.

Newsweek Dergisi’ne Güneydoğu’ya yönelik yaptığı haberlerle ismi ön plana çıkan Adem Demir ise; PKK çizgisi ile silahsız çözüm yanlıları arasındaki ilk kırılmanın referandum da yaşanabilir.

Demir’e göre BDP’nin referandumu boykot çağrısının en büyük sebebi Kürtler arasında gücünü gösterme mücadelesi.

Demir, “80 ve 90’lı yıllarda devletin uyguladığı ‘ya bendensin ya PKK’dan’ anlayışı, bugün PKK ve BDP tarafından ‘ya bizdensin ya hain’ şeklinde uygulanıyor. Bu yüzden boykotun başarıya ulaşması için bütün güçlerini seferber etmiş durumdalar” diyor.

Dicle Üniversitesi’nden sosyolog Doç. Mazhar Bağlı’ya göre ise BDP sandık başında oyların rengini kontrol edemeyeceğinden sandığı boykot ediyor. Tutmazsa, PKK’nın en büyük yenilgilerinden biri olacak. Bu da üçüncü yolun yükselmesine, Kürt siyasetinin çeşitlenmesine vesile olabilir” diyor.

Referandum için ilk tepki Şanlıurfa'da 32 köyden oluşan Mersavi aşiretinden geldi.

Aşiretin tek sosyal derneği olan Mersavi Sosyal Yardımlaşma Kültür ve Eğitim Derneği (MER-DER) 'sandık başına gidin' çağrısında bulundu.

Referandumu bir fırsat olarak değerlendiren Urfa'nın en büyük aşiretlerinden biri olan Mersavi aşireti derneği, referandumu; 12 Eylül 1980 ile hesaplaşmaktan ziyade, Türkiye'de hukuk yolu açabilmenin aracı olarak değerlendirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA