• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güneydoğuda aşiretler dönemi bitti
19 Haziran 2011 Pazar 19:39

Güneydoğu'da aşiretler dönemi bitti

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Konferanslarının bu haftaki konuğu Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi oldu.
Seçimlerin ardından oluşan siyasi tablo ve yeni dönemde Türkiye'yi nelerin beklediği konusunda konuşan Selvi, " 12 Haziran seçimleri ile birlikte şunu öğrendik siyasette başarının sınırı yok" dedi.
 
Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, MÜSAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen tarafından düzenlenen konferansta 12 Haziran seçimlerini değerlendirdi. Siyasette başarının sınırı olmadığına dikkat çeken Selvi, "Bu seçimlerde Güneydoğu'da şeyhler, ağalar, aşiretler dönemi bitti. Artık yepyeni bir güneydoğu var" dedi. MÜSİAD toplantı salonunda düzenlenen konferansa çok sayıda dinleyici katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Dr. Lütfi Şimşek, MÜSİAD'ın güncel konularda üyelerini bilgilendirmek için Cuma konferanslarına önem verdiklerini söyledi. Şimşek, "Türkiye önemli bir seçim sürecinden geçti. Türkiye için dönüm noktası bu seçimde yaşananlara, iş adamlarımızın farklı bir açıdan bakması önemli. Bu bağlamda önümüzü görmek ve ona göre planlarımızı yapmamız gerekir. " dedi. Açılış konuşmasının ardından sözü alan Abdülkadir Selvi, 12 Haziran seçimlerini değerlendirdi. 1960'lı yıllarda Türkiye'nin mi, Japonya'nın mı daha önce kalkınacağının tartışıldığını hatırlatan Selvi, "Bu tarihten sonra onlar kendi geleceklerini ararken, biz ihtilal yapmakla meşguldük" dedi. 1960 yılında Başbakanımızı asmış bir ülkeyiz diyen Abdülkadir Selvi, "1970'den sonra darbeler, ihtilaller derken parçalanmışız. Bizde 2 bin 500 dolar milli gelir düzeyi varken, onlarda milli gelir düzeyi 35 bin dolara yükseldi. Türkiye'de yeni yeni zihniyet değişimi oluyor. Bu tercihi yaparken 30-35 yılımızı boşa heba ettik." ifadelerini kullandı.

12 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye için üç önemli sonucun ortaya çıktığını söyleyen Selvi, " Ak Parti'nin üç önemli özelliği var. Bunların birincisi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin gördüğü en üst ve güçlü lider, ikincisi Ak Parti'nin Muhafazakâr-Demokrat kimliğinin oturmuş olması, üçüncüsü Bir partinin icraatlarıyla Türkiye'de seçim kazanabileceği gerçeğidir." dedi. Muhalefet partilerinin durumu hakkında da konuşan Selvi, " CHP bu seçimlerde değişimci bir yol çizgisi denedi. Ancak, Türk halkı bunu inandırıcı bulmadı. CHP'de bundan sonra da çalkantılar daha da artarak devam edecektir. CHP'de şu anda ideoloji tartışması yaşanıyor. Kılıçdaroğlu'nun bunu dengeleyebilmesi gerekiyor, yoksa sıkıntılar ortaya çıkacak. MHP'de durum biraz farklı, MHP Seçim öncesi baraj sorununu tartıştı, kaset problemleri ile çalkalandı. MHP'de ciddi bir liderlik sorunu yaşanıyor. MHP'de bu sorun devam ettikçe daha farklı kriterlere açılması söz konusu olmaz." şeklinde konuştu.

'BEYAZ TÜRKLER' 'HEM CHP, HEM ÖZKAN' DEDİ

Seçimlerin bir önemine daha değinen Selvi, "Bu seçimlerde Güneydoğu'da şeyhler, ağalar, aşiretler dönemi bitti. Artık yepyeni bir güneydoğu var. BDP ise oy oranında ufak bir artış yapmasına rağmen 36 Milletvekili çıkarttı, bu çok önemsenmeli. Beyaz Türk olarak adlandırılacak İstanbul Moda'da yaşayanların oy pusulasında 10 bin kişi hem CHP hem Tuncay Özkan'a evet mührü basarken, Diyarbakır Lice'de okuma yazma bilmeyen kadıncağızlar BDP'nin hangi bağımsızına oy vereceklerini karıştırmadılar. BDP'nin bu organizasyonu önemle bakılması gereken diğer bir husus" dedi.

Konferansın ardından MÜSİAD Konya Şube Başkan Yardımcısı Dr. Lütfi Şimşek, Abdülkadir Selvi'ye el işlemeli seccade hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA