• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Koredeki manzara dünyaya ibret olmalı
01 Kasım 2012 Perşembe 15:35

'Güney Kore'deki manzara dünyaya ibret olmalı'

Kore Savaşının 62. Anma Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ve Kore Kültür Derneği işbirliğinde Güney Korenin Başkenti Seulde şehitlerimiz...
Rektör Gökbel, “Güney Kore’deki Manzara Dünyaya İbret Olmalı”
Kore Savaşı’nın 62. Anma Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı ve Kore Kültür Derneği işbirliğinde Güney Kore’nin Başkenti Seul’de şehitlerimiz anısına düzenlenen “Barış Konseri”nin ardından Üniversite heyeti,  62 yıl önce Kore’de şehit olan askerlerimizin mezarlarına vatan toprağı bıraktı.
29 EKİM’DE ANLAMLI ZİYARET
Kore Büyükelçiliğimiz ve Kore Kültür Derneği ile birlikte ülkemiz adına gurur verici bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ve 62 yıllık dostluk sürecini iyice pekiştirerek Kore Savaşı’nda şehit olan askerlerimizi Türkçe konserle bir kez daha rahmetle andıklarını belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Konserin yanı sıra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Seul’e 329 km mesafede olan Busan şehrine, sadece şehitliğimizi ziyaret için gittik. Dünyadaki tek Birleşmiş Milletler Anıtsal Mezarlığı bu şehirde. BM Kore Anıtsal Mezarlığı’nın şehitlerimiz için ayrılan bölümüne Konya’dan götürdüğümüz vatan toprağını bıraktık. Şehitlerimizin huzurunda saygı duruşunda bulunduk.  Yıllar önce Kore’de dalgalanan şanlı bayrağımızı bir kez daha göndere çekmenin heyecanını yaşadık. Ayrıca Sayın Seul Büyükelçimizin girişimleri sonucunda BM Kore Anıtsal Mezarlığı’nın şeref defteri imzaladım.“ dedi.
“ŞEHİTLERİMİZİ MİNNETLE ANIYORUZ”
62 yıl önce kendi ulusu kadar bir başka ulusun özgürlüğünü ve geleceğini düşünen kahraman askerimizin, Kore halkının yaşanan kanlı savaş sırasındaki yardım çağrılarına kayıtsız kalmadığını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Kahraman askerlerimiz binlerce kilometre uzaklıktaki bu topraklarda onlarla birlikte canla başla mücadele etmiştir.  Selçuk Üniversitesi olarak bizler de Güney Kore’nin bağımsızlığı ve geleceği için, yabancı olduğu bu topraklarda savaşarak şehit düşen askerlerimize Türk bayrağını dalgalandırdıkları topraklarda minnettarlığımızı ve şükranlarımızı sunmaya geldik.” dedi.
“İBRET MANZARASI”          
Bilindiği gibi tüm Dünya’da barış ve kardeşliğin elzem olduğu bir süreç yaşıyoruz. Zaman artık savaşa seyirci kalma zamanı değil; barışa, kardeşliğe, sevgiye ve hoşgörüye olan özlemi her fırsatta haykırma zamanıdır. Zaman ülkeler arası gönül bağını kurma zamanıdır. Bakın bu anıtsal mezarlıkta İngiliz, Türk, Kanadalı, Hollandalı, Amerikalı, Fransız, Güney Koreli, Güney Afrikalı vb 2300 asker yatmaktadır. Sağ iken farklı uluslardan olmasına rağmen aynı cephede, aynı uğurda savaşan askerler şimdi aynı toprak üzerinde bir arada omuz omuza yatıyor. Ancak bugün Dünya’nın içinde bulunduğu manzaraya baktığımızda aynı birlikteliği ve bütünlüğü görmek pek mümkün değil. Buradaki bu manzara bütün dünyaya ibret olmalıdır. Bu nedenle ülkeler arası gönül bağını, birlik ve beraberliği sağlamak, gelecek nesillerimize huzurlu ve barış dolu bir dünya bırakmak istiyorsak işte burada yatan farklı milletlerin şehitleri gibi barış için hep birlikte omuz omuza gayret göstermeliyiz.” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA