• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Günay:Başarılı olamadım
15 Ocak 2011 Cumartesi 10:12

Günay:'Başarılı olamadım'

Heykele ucube diyen Başbakanla ters düştü...
Başbakan Tayyip Erdoğan heykel için “ucube” benzetmesinde direnince zorda kalan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dün tavır değiştirerek, medya üzerinden mesaj verdi. Günay, “Sayın Başbakan’la sanat çevreleri arasında yanlış anlaşılmalara yol açacak tartışma vesilesi ortaya çıkmasın diye konuyu sakinleştirmeye çalıştım. Yeteri kadar başarılı olamadım galiba” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın Kars’taki İnsanlık Anıtı için kullandığı ‘ucube’ sözünü tevil çabasına girince bizzat Başbakan tarafından yalanlanan Bakan Günay, önceki gün “Basın üzerinden cevap vermem. Sayın Başbakan’la farklı görüşüm varsa, bunu kendisine ifade ederim” demişti. Günay, dün akşam Dede Korkut Destanı’ndan uyarlanan ‘’Aşk ve Ölüm’’ balesini izlemek üzere gittiği Devlet Opera ve Balesi sahnesinin girişinde soruları yanıtladı. Bugün Başbakan Erdoğan ile birlikte seyahat edeceklerini belirten Günay, “Sanıyorum konuşmamız gereken konuları konuşuruz’’ diyerek şöyle devam etti:

“Ben Türkiye’de kültür ve sanat yaşamının gelişmesinden, turizmin standartlarının yükseltilmesinden sorumluyum. Eksiksiz ve ödünsüz olarak bu görevimi yerine getirmeye çalışıyorum. Sayın Başbakan’la sanat çevreleri arasında yanlış anlaşılmalara yol açacak tartışma vesilesi ortaya çıkmasın diye, konuyu alevlendirmeye değil, sakinleştirmeye ve yumuşatmaya çalıştım. Yeteri kadar başarılı olamadım galiba. Ama galiba yapmam gereken de buydu.”

ARINÇ’A GÖNDERME
“Sanat çevreleriyle siyaset çevreleri arasında tartışma çıkmasını körüklemek bir kültür bakanının görevi değildir. Başka bazılarının görevi olduğu anlaşılıyor zaman içinde. Ama ben yapmam gerekeni yaptım. Aynı çizgide de yapmaya devam edeceğim.’’

'DOSTLUK SEMBOLÜYDÜ, ÜZÜLDÜK'
Ermenistan’dan da görülebilen, Türk-Ermeni dostluğunu simgeleyen Kars’taki İnsanlık Anıtı için Başbakan Erdoğan’ın “ucube” diyerek yıkılmasını istemesi, Erivan’ı üzdü. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, heykelin TürkErmeni dostluğunu sembolize ettiğini ve Erdoğan’ın yaklaşımını “üzüntüyle karşıladığını’’ söyledi. Aşırı milliyetçi Taşnak Sütyun Partisi Genel Sekreteri Giro Manoyan da “Ermenistan’da genel kanı heykelin çirkin olduğu. Bizde de birkaç yıl önce Erivan merkezindeki Babajanian heykeli ile ilgili benzer şeyler yaşanmıştı. Ama tepki gösteren başkan değil halktı” diye konuştu.

Manoyan, “Ancak Erdoğan bu tavrıyla ‘Ben artık iki ülke ilişkileri için hiçbir şey yapmayacağım’ mesajı verdi” değerlendirmesini de yaptı. Gazetelerde ise “Mesajı estetikle ilgili değil, siyasi. Erdoğan, ilişkileri geliştirmeye niyetinin olmadığını gösterdi. Futbol diplomasisiyle başlayan ilişkiler kültürel ölümle son buldu” yorumları yapıldı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA