• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün ışığı
28 Ocak 2011 Cuma 07:40

Gün ışığı

Yeni güne merhaba derken..
Günün Ayeti

-Âd halkına gelince: Onlar dünyada haksız ve sebepsiz yere büyüklük taslayıp,

“Kuvvet yönünden var mı bize galip gelecek?” dediler.Halbuki kendilerini yaratan Allah’ın, o mahlûklardan daha kuvvetli olduğunu görüp anlamadılar mı?
Onlar Bizim âyetlerimizi bile bile inkâr ediyorlardı.
Fussilet 15

Günün Hadisi


-Abdullah b. Mesûd (r.a.) şöyle nakletmiştir:

Allah Resulü’ne (a.s.): Hangi amel en faziletlidir? diye sordum. “Vaktinde namaz kılmaktır” buyurdu. Sonra hangisidir? dedim: “Ebeveyne iyilik etmektir” buyurdu. Sonra hangisidir? dedim: “Allah yolunda cihat etmektir” buyurdu. Kendilerine sıkıntı vermiş olmasaydım daha çok soru soracaktım.
Müslim

Günün Duası


-Ey Rabbim, bana hikmet ver ve beni salihler arasına kat!
Şuara 83

 Günün Sözü

-Zaman iki nokta arasındaki en uzun mesafedir.
Tennessee Williams

Unutulmuş Sünnetler


-Abdest aldıktan sonra kıbleye dönüp su içmek

Suyu üç yudumda ve oturarak içmek
Kabeye dönerek başında besmele sonunda hamd ederek başı kapalı olarak içmek

Rasulullahı ne kadar tanıyoruz?


-Hz.Muhammed bütün ashâbına:“Bu hacc, son haccımdır sanıyorum; hac törenini benden iyice belleyin” buyurmuşlardır. Her gelenin sorusuna yüksek sesle cevap vermede sözlerini; başkalarına da duyurmada, “yavaş yavaş huzûr ile” buyurarak halkın, kalabalıkta birbirine eziyet vermesini önlemekteydiler.

Hz.Muhammed, Arefe günü özet olarak şu hutbeyi okumuşlardı:
“Ey insanlar, câhiliyye devrinde dökülmüş olan bütün kanlar geçmiş, gitmiş unutulmuştur. Câhiliyye devrindeki faiz geleneği, geçmiş gitmiştir. Gerçekten de Allah’ın kitabında aylar oniki dir; bunların dördü; Recep, Zilkade, Zilhicce, Muharrem aylarıdır ve bu aylar hürmet edilmesi gerekli aylardır. Bu aylarda nefislerinize zulmetmeyin. Ey insanlar, kimde bir emanet varsa, emin olduğuna versin onu, Allah’ın emirlerini yerine getirsin.

Günün tavsiyesi


-Hafıza ve Zekâmızı geliştirmenin Yolları

Beyni açıklarken, “beyni dinlendirmenin bir yolu da beyni bo şaltmaktır” demiştik. İşte bir şeyi kolayca ezberlememiz için de hafızamızı boşalttıktan sonra istediğimiz bir metni, bir yazıyı ve bir şiiri az zamanda ezberleriz. Ezberlediğimiz şeyin hafızamızda uzun süre kalması için de onu tekrarlamalıyız.Ezberlemek için en uygun vakit sabahlan ve dinlendikten sonradır.Aç karnına, yorgunken, aşın tokken, uykulu iken sıkıntılı veya öfkeli iken, zihnimiz bir şeylerle meşgulken ve ağrıyan bir yerimiz varken ezberleme zorlaşır. Bunlar varken hafızamız çalışmaz.
Hafıza bir kap gibidir. Kap dolu iken içine yeni bir şey girmedi ği gibi, hafızamız da dolu ve kapalı ise yani yukarıdaki saydıkları mızdan biri veya birkaçı varsa bir şey ezberleyenleyiz.

Bir nükte


-Çalınacak ney
Bahariye Mevlevîhanesi şeyhi Fahreddin Dede müridleriyle Topkapı Sarayı'nı geziyormuş. Hazine Dairesi'nde yapraklan zebercetten ve taneleri pırlantadan bir üzüm salkımı görmüşler. Arasında da som altından bir küçük ney bulunuyormuş. Dede dayanamayıp nükteyi yapıştırmış:
- Gördünüz mü erenler, çalınacak neyi?!..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA