• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün ışığı
08 Ocak 2011 Cumartesi 06:52

Gün ışığı

Yeni güne merhaba derken...
Günün Ayeti
 
-Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak boyun büken, ahiretten çekinen, Rabbinin rahmetini dileyen kimse inkar eden kimse gibi olur mu? De ki: 'Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.' Zümer 9
 
Günün Hadisi

-Süphe yok ki Yüce Allah temizdir, temizligi sever. Ikrami boldur, ikrami sever. Cömerttir, cömertligi sever. Artik evlerinizin çevresini temiz tutun.
Et-Tibbün Nebavi

Günün Duası

- Ey Allah'ım! sapmaktan veya sapdırılmaktan,hatâ etmekten yahûd hatâ etdirilmekten,
zulmetmekten yahûd zulme uğramaktan,cahillik etmekten yahûd bana cahillik edilmekten,
hakkım olmayan bir şeyi istemekten ahûd elimde olmayan bir şeyin
benden istenilmesinden sana sığınırım,

Günün Sözü

-Cezası en süratli günahlar:zulüm ile sıla-i rahmi(akrabalık ilişkilerini) kesmektir.
Hz.Ebubekir

Unutulmuş Sünnetler


-Kişi sorulan şeyi iyi bilirse cevap vermeli.İyice bilmezse Allah daha iyi bilir demelidir.
Tirmizi

Rasulullahı ne kadar tanıyoruz?

-Peygamber OluşuHz.Muhammed 40 yaşlarında iken (Milâdi 610), yine Hirâ dağındaki mağarada halvette bulunuyordu. Bu sefer Allah tarafından, kendisini doğrudan doğruya Peygamberlik görevine çağıran, Kur’ân-ı Kerîm’in Müddesir Sûresi’nin 1-7. âyetleri nâzil oldu.
“(1) Ey örtüsüne bürünmüş Peygamber! (2) Kalk azapla korkut. (3) Rabbini büyüklükle an, (4) Elbiseni temiz tut. (5) Azâba bais olan şeyleri bırak. (6) Çok istemek üzere bir şey verme. (7) Rabbin için her şeye katlan.”
Gelen bu “vahiy”den sonra artık “vahiy”lerin arkası kesilmedi. Sürekli ve zamana bağlı olarak “vahiy” gelmeye başladı. Hz.Muhammed’in, Peygamberlik hayatı iki devreye ayrılır. Birinci devre Peygamberliğinin başlangıcından Medine’ye Hicret’ine kadar geçen 13 yıllık dönemdir (Milâdi 610-622). İkinci devre ise Hz.Peygamber’in Hicret’ten, Hak’ka vuslat edinceye kadar geçen 10 yıllık dönemdir (Milâdi 622-632).
Hz.Muhammed halkı İslâmiyete davete başladığında, erkeklerden ilk olarak Hz.Ali, kadınlardan da Hz.Muhammed’in eşi Hz.Hatice Müslüman olmuş; ona inanmışlar, uymuşlar ve ezeli îmanlarını izhâr etmişlerdir. Belli bir süre sonra da Hz.Muhammed; önce akrabalarını, ardından Safa Tepesine çıkarak tüm Mekke halkını, Allah’tan gelen emir gereğince açıktan açığa, Müslüman olmaya çağırmaya başladı.

Günün tavsiyesi


-Stresle başa çıkma yolu
Özellikle yürümek ve koşmak gibi egzersizler enerjinizi atmanızı sağlıyor ve bu sırada salgılanan hormonlar sayesinde daha olumlu enerjiler yüklüyor. Bu nedenle uzmanlar stresli anlarınızda vermeniz gereken kararları kısa bir yürüyüşten sonra vermenizi öneriyor.
 Hayal kurun
Gözlerinizi kapatıp en çok olmasını istediğiniz şeyi düşünmek vücudunuzda mutluluk hormonu salgılayarak, kaslarınızı gevşetiyor. Gerçekçiliği yitirmeme koşuluyla
hayal gücünü geliştirmek stresle iyi bir baş etme tekniği.
 Çikolata
Yapılan araştırmalar muz, domates ve çinko içeren yiyeceklerin kişiler üzerinde sakinleştirici etki yarattığını gösteriyor. Fakat bunlar içinde en popüleri kısa sürede mutluluk hormonu salgılamayı sağlayan çikolata. Çikolatanın yüksek kalorisinden kaçınmak isteyenler ise stresli anlarında salep içmeyi deneyebilirler.
 
Bir nükte

-Yüzde elli

Necip Fazıl mahkemede sinirlenmiş. Hâkime:
-Burada bulunanların yüzde ellisi eşektir, demiş.
Hâkim sözünü geri almasını istemiş. Şair buna yanaşmamış. Ancak hâkim diretmiş. İşin kötüye varacağını anlayan Necip Fazıl:
- Peki hâkim Bey demiş, sözümü geri alıyorum. Burada bulunanların yüzde ellisi eşek değildir. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA