• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün ışığı
15 Kasım 2010 Pazartesi 06:21

Gün ışığı

Yeni güne merhaba derken...
Günün Ayeti

-"Üzerinde gezin ve ALLAH'ın verdiği rızıktan yiyin diye, yeryüzünü sizin emrinize veren O'dur."
Mülk,15

Günün Hadisi

-Nerede olursan ol Allah’a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran

Günün Duası

-Allah'ım!Yağmur gibi hiçbir şey ayırdetmeyip
Aktığı her yere canlılık bahşedenlerden;
Güneş gibi hiçbir şey ayırdetmeyip
Işığıyla tüm varlıkları aydınlatanlardan;
Toprak gibi her şey üstüne bastığı halde
Hiçbir şeyini esirgemeyip
Nimetlerini herkese verenlerden;
Ve gece gibi, ayıp ve kusurları sarıp örten,
Alemin dinlenmesine imkân hazırlayanlardan olmayı bize lütfet.

Günün Sözü


-Cahillerin kalbi dudaklarında, alimlerin dudakları kalplerindedir.
Hz. Ali (r.a)

Günün Esma-i Hüsnası

-EL MUHYÎ:Hayat veren, can bağışlayan, sağlık veren...
Allah Teâlâ, cansız maddelere hayat ve can verir.
Her gün, her saat, her saniye yeryüzünde milyonlarca varlık hayat bulup dünyaya gelmektedir. Bütün bunlar, Allah'ın emr ü fermaniyle, yaratmasıyle ve müsaadesiyle olmaktadır. Allah yoku var edip hayat verdiği gibi, ölüyü de tekrar canlandırabilir. Buna ihyâ, yani, diriltme denir.

Günün Sahabisi

-HZ.CÜVEYRİYE BİNTİ HARİS: Hz. Peygamber'ın zevcesı ve mümınlerın annesı.Hz. Cüveyrıye, Mustalıkogulları kabılesının baskanı Hârıs b. EBU Dırar'ın kızıdır. Aynı kabıleden Safvân oglu Musâfı'den dul kalmıstı. Mustalıkogulları, Hıcret'ın altıncı yılında Medîne'ye saldırı ıçın hazırlık yapmaya basladılar. Durumu ögrenen Hz. Peygamber (s.a.s.), yedıyüz kısılık bır askerî kuvvetle, onlardan önce davranarak Müreysı' suyu basında saldırdı. On kısı öldürüldü. Müslümanlar bu gazvede bır sehıt vermıstı. Mustalıkogulları'nın bütün erkeklerı, kadınları ve çocukları esır alındı. Deve, sıgır ve davarlarına da ganımet olarak el konuldu. Esırler arasında bulunan, kabıle baskanı Hârıs'ın kızı Cüveyrıye ıçın, dokuz okıyye altın, kurtulus fıdyesı olarak tespıt edılmıstı. Cüveyrıye yırmı yaslarında bır kadındı. Kurtulus fıdyesını temın edemeyınce Hz. Peygamber'den yardım ıstedı.
Hz. Âıse bu olayı söyle rıvayet eder:
"Mustalıkogulları kabılesının kadınları esır düstüklerınde ganımet olarak gazıler arasında paylasıldı. Önce beytülmâle beste bır ayrıldı. Sonra her atlıya ıkı pay, her yaya savasçıya ıse bırer pay verıldı. Hârıs'ın kızı Cüveyrıye, Kays oglu Sâbıt'e düsmüstü. Cüveyrıye Rasûlullah (s.a.s.)'a geldı; dedı kı: Ey Allah'ın Peygamberı, ben Hârıs'ın kızı Cüveyrıye'yım. Babam Benî Müstalık kabılesının baskanıdır. Benım basıma gelen felâketı bılıyorsun. Sâbıt benı dokuz okıyye kurtulus fıdyesı ıle serbest bırakacak. Benı kurtar". Rasûlullah cevap olarak buyurdular kı: "Ondan daha hayırlı bır teklıfım var, kabul eder mısın? Teklıfınız nedır ya Rasûlallah? "Hem o parayı verıp senı azat edecegım, hem de senınle evlenmek ıstıyorum." Cüveyrıye: "Memnunıyetle kabul ederım" dedı. Rasûlullah (s.a.s.) da:
"Ben de kabul ettım. " buyurdular. Bu haber hemen etrafa yayıldı. Esırlerı ellerınde tutan sahabîler; "Bız Allah elçısının sıhrî hısımlarını nasıl esır olarak tutabılırız!" dıyerek, hepsını serbest bıraktılar. Bu manzara karsısında Müstalıkogulları Islâm'a gırdıler. Bu yüzden Hz. Âıse O'nun hakkında; "Ben kavmı ıçın Cüveyrıye'den daha hayırlı ve daha bereketlı bır kadın bılmıyorum" demıstır"

Şifalı Bitkiler

-ISIRGAN:Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Romatizma ve mafsal ağrılarını dindirir. Burun kanamasını keser. Egzamanın şikayetlerini giderir. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Böbrek kumlarını döker. Balgam söktürür. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara da faydalıdır
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA