• Konya2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün ışığı
14 Kasım 2010 Pazar 05:34

Gün ışığı

Yeni güne merhaba derken...
Günün Ayeti
-Onlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar. İyiliği emrederler. Kötülükten men ederler, hayır işlerinde birbirleriyle yarışırlar. İşte onlar salihlerdendir
Âli İmrân 114

Günün Hadisi

-Günahınız çok olup göklere kadar ulaşsa, pişman olunca, Allahü teâlâ, tevbenizi kabul eder.
İbn-i Mace

Günün Duası
 
-Allahım,
Kusurları görenlerden değil, örtenlerden;
Teselli arayanlardan değil, teselli edenlerden;
Anlayış bekleyenlerden değil, anlayış gösterenlerden;
Yalnız sevilmeyi isteyenlerden değil,sevenlerden olmamıza yardım et.
 
Günün Sözü

-İnce sözler keskin kılıca benzer, kalkanın yoksa geri dur. (Mevlana)

Tarihte Bugün

-Kanuni Sultan Süleyman, Orta Avrupa seferinden İstanbul'a döndü.1526
-Anadoluhisarı açıklarında koyun yüklü bir yabancı gemi başka bir yabancı bandıralı gemiyle çarpıştı; 2 gemici kayboldu, 22 bin koyun boğuldu.1991
-Naim Süleymanoğlu, Melbourne'deki Halter Şampiyonası'nda 3 altın madalya kazandı.1993
-Esenboğa Havalimanı iç hatlar terminali tamamen yandı.2005

Günün Esma-i Hüsnası

-EL MUÎD:Yaratılmışları yok ettikten sonra tekrar yaratan...
Herşey mukadder olan ömrünü tamamlayıp öldükten sonra, Allah'tan başka kimse kalmaz, fakat varken yok olan bu insanları âhiret günü Allah Teâlâ diriltip yeniden hayatlandırır, yeniden yaratır. Sonra da dünya hayatlarında yaptıkları işlerden hesaba çeker.

Günün Sahabisi

-ÜMMÜ SELEME:Rasûlüllah (s.a.s)'ın hanımlarından biri.
Asıl adının Remle oldugunu söyleyenler varsa da, dogrusu Hind'dir. Oğlu Seleme'den dolayı, Ümmü Seleme dıye tanınmıstır. Babası, Ebû Ümeyye Süheyl b. Mugîre b. Abdıllah b. Ömer b. Mahzum'dur. Cömertlıgınden dolayı kendısıne Zâdü'r-rekb (yolcu azıgı) denırdı.Annesı, Âtıke bınt Âmır b. Rabîa'dır.Ebû Seleme Abdullah b. Abdı'l Esed ıle evlıydı. Her Ikısı, bırlıkte Habesıstan'a hıcret ettıler. Orada, Zeyneb adında bır kız çocugu dünyaya getırdı. Daha sonra Seleme, Ömer ve Dürre adında çocukları dogdu.Habesıstan hıcretıyle ılgılı olarak söyle dedıgı rıvayet edılmıstır.
"Habesıstan'a vardıgımızda komsuların en hayırlısı Necâsı'ye komsu olduk. Dınımızden yana güven ıçındeydık, ezıyet edIlmeksızın ve hoslanmadıgımız seyler ısıtmeksızın, Âllah Teâlâ'ya Ibâdet edıyorduk. Bu durum Kureys'e ulasınca, bızlerı gerı getırmelerı ıçın, Ikı yıgıt adamlarını, çesıtlı hedıyelerle bırlıkte Necası'ye göndermeye karar verdıler. Bu hedıyelerın en kıymetlısı, Mekke'nın meshur derılerı ıdı. Hedıyelerı Abdullah b. Rabîa ve Amr Itınü'l-Âs'la gönderdıler. Bu arada kendılerıne, nasıl davranmaları gerektıgını de ıyıce tembıhledıler. Abdullah b. Rabîa ıle Amr Ibnü'l-Âs Habesıstan'a geldıklerınde, Ilk önce patrıklerı zıyaret ederek onlara hedıyelerını takdım ettıler ve bızı ıade etmesı ıçın Necası'ye tavsıyede bulunmalarını Istedıler. Patrıkler onların bu Istegını kabul ettı. Ancak Abdullah ıle Amr, Necası'yı bu konuda ıkna edemedıler. O bızı kendılerıne teslım etmedıgı gıbı, ülkesınde güven ıçınde yasayıp dıledıgımız gıbı Ibâdet etmemıze ızın verdı".
Habesıstan'a hıcret ederek, Necası'ye sıgınmıs olan Müslümanlar, Mekkelı müsrıklerın Müslüman olduklarını haber alınca gerı döndüler. Ümmü Seleme ve kocası Ebu Seleme'de gerı dönenler arasındaydı. Ancak Mekke'ye vardıklarında durumun, eskısınden pek farklı olmadıgını gördüler.
Medıne'ye hıcret basladıgı zaman Ilk yola çıkanlar Ümme Seleme ve kocası Ebû Seleme'dır. Onların hıcret olayı, Ümmü Seleme'nın ıfadesıyle· söyle cereyan etmıstır:
Ebû Seleme, Medıne'ye gıtmek üzere hazırlıklarını tamamladı ve hanımı ıçın bır deve hazırlayarak Ümmü Seleme'yı üzerıne bındırdı. Oglu Seleme'yı de annesının kucagına verdı. Ancak Mekke'den çıkarlarken Ümme Seleme'nın akrabalarından, Mugîre b. Abdıllahogulları'ndan bazı adamlar onları gördüler ve Ümmü Seleme'nın kocasıyla gıtmesıne engel oldular. Bunun üzerıne, Ebû Seleme'nın akrabaları da oglu Seleme'yı zorla annesınden alıp götürdüler. Mugîreogulları, buna karsılık Ümmü Seleme'yı götürüp kendı evlerınde hapsettıler. Böylece, onu hem kocasından hem de oglundan ayırmıs oldular. Ümmü Seleme, her sabah çIkıp Abtah denılen yerde oturur, aksama kadar gözyası dökerdı. Bu hal yaklasık bır yıl sürdü. Nıhayet her Ikı tarafın akrabaları Ümmü Seleme'ye acıyarak oglunu kendısıne teslım ettıler ve kocasının (bilgiyelpazesi) yanına gıtmesıne ızın verdıler. Ümmü Seleme, oglunu yanına alarak bır deveye bındı ve tek basına yola çıktı. Yolda Abdu'ddarogullarının kardesı Osman b. Talha b. EBU Talha'ya rastladı. Osman, kendısını Kuba köyüne kadar getırdı gerıye döndü.Ümmü Seleme'nın kocası Ebû Seleme, Uhud Savasında aldıgı bır yara sonucu vefat ettı. Ümmü Seleme'ye ıddet müddetını bıtırdıkten sonra Rasûlüllah (s.a.s) evlenme teklıfınde bulundu.Rıvayete göre; Ebû Seleme vefat edıp ser'î bekleme süresı dolunca Hz. Ebû Bekır kendısıne evlenme teklıfınde bulunmus, fakat Ümmü Seleme bu teklıfı reddetmıstı. Ardından, Hz. Ömer aynı teklıfte bulunmus, onu da kabul etmemıstı. Daha sonra Rasûlüllah (s.a.s) kendısıne evlenme teklıfınde bulundu. Ümmü Seleme bu teklıfı reddetmemekle bırlıkte çekıngen davrandı. Rasûlüllah bu tereddüdünün sebebını sorunca Ümme Seleme; yaslı, çocuk sahıbı ve kıskanç olusunu sebep gösterdı. Bunun üzerıne Rasûlüllah (s.a.s) "Kıskanç oldugunu söylüyorsun, bunu gıdermesı ıçın Allah'a dua edecegız. Yaslı olmana gelınce; bu mesele degıldır, ben senden bır yas daha büyügüm. Çocuklar da Allah'a ve O'nun Rasûlüne aıttır" seklınde karsılık verdı.
Ümmü Seleme'den rıvâyet edıldıgıne göre, Peygamber (s.a.s), basına bır musıbet geldıgı zaman: "Âllah'ım! Basıma gelen bu musıbetın sevabını ver bana onun ardında daha hayırlı bır bedel ıhsan et " dıye dua etmesını ögütlemıstır. Kocası Ebû Seleme vefat edınce; bu sekılde dua eder ve kendıne; "Rasûlüllah'ın arkadası Ebû Seleme gıbısı nereden bulunur?" dıye düsünürdü. Bu sırada Rasûlüllah kendısıne evlenme teklıfınde bulunmustur.
Ümmü Seleme, Rasûlüllah (s.a.s)'ın en son vefat eden hanımıdır, Hıcretın 59. veya 61. yılında vefat etmıstır. Vefat ettıgı zaman 84 yasındaydı. Cenaze namazını, Ebû Hüreyre (r.a) Bakî Mezarlıgında kıldırmıs ve orada defnedIlmıstır. Ömer ve Seleme adındakı ogulları ıle Abdullah b. Abdıllah b. Ümeyye ve Abdullah b. Vehb b. Zem'a tarafından kabre konulmuştur.

Şifalı Bitkiler

-HAVUÇ:Müzmin kabızlığı giderir. Çocuk ishallerini keser. Bağırsak iltihaplarını giderir. Mide ve bağırsak kanamalarını keser. Kansızlığı giderir. Cilde canlılık verir. Anne sütünü artırır. Cilt ve göz hastalıklarını önler. Böbrek ağrılarını dindirir. Vücuda kuvvet verir. Astım, bronşit, ses kısıklığında göğsü yumuşatır, rahatlık verir. Veremde de faydalıdır. Mide ve onikiparmak ülserinde şikayetleri giderir. Kalp hastalıkları ve damar sertliğinde faydalıdır. İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür. Diş etlerini kuvvetlendirir. Yüz ve boyun kırıklıklarını giderir. Görme gücünü artırır.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA