• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gün ışığı
12 Kasım 2010 Cuma 06:15

Gün ışığı

Yeni güne merhaba derken...
Günün Ayeti

-Muhakkak ki bu kur'an,insanları en doğru yola iletir.Güzel işler ve hareketlerde bulunan  mü'minlere kendileri için pek büyük mükafatın olduğunu müjdeler
.isra 9

Günün Hadisi

-Bir insan ölünce üç kişi hariç herkesin ameli kesilir: Sadaka-i cariye (bırakan), veya istifade edilen bir ilim (bırakan) veya kendine dua edecek salih evlat bırakan
.Müslim

Günün Duası

-ALLAHım! kalblerimizi imana,kur'an'a,islam’a,ihsana ve dinine hizmete aç.
 
Günün Sözü
 
-Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. Kanuni Sultan Süleyman

Tarihte Bugün

-İlk meteor yağmuru kaydedildi.1799
-Yeni harflerle basılan ilk Türk posta pulları kullanıma girdi.1929
-Gazeteci yazar Sadri Ertem 45 yaşında öldü.1943

Günün Esma-i Hüsnası

-EL MÜBDİ:Mahlûkatı maddesiz ve örneksiz olarak ilk baştan yaratan...
Mübdi, bir mânada îcad demektir. Muîd ism-i şerîfi de îcad mânasına gelir.

Günün Sahabisi

-HZ. ÜMMÜ HABİBE: Ebu Süfyan'ın kızı olan Ümmü Habıbe'nın ısmı Remle'dır. Annesı ıse Safıyye bıntı Ebu'l-As'dır.Sahabe,arap örf ve âdetlerıne göre, Ilk evlılıgınden dogan kızı Habıbe'den dolayı "Ümmü Habıbe" künyesını almıstı. Ilk evlılıgını Hz. Peygamberın halası Ümeyme bıntı Abdu'I-Muttalıb'ın oglu Ubeydullah b. Cahs b. Rıâb b. Ya'mur el-Esedî ıle yapmıstı.Ümmü Habıbe, Islâm gelmeden önce Hanif dinine baglı idi.Islâm dını gelınce, kocası Ubeydullah ıle bırlıkte, onu Ilk kabul eden Müslümanlardan olmustu.Bu yüzden kocası ıle müsrıklerın ezâ ve baskılarına en çok maruz kalanların basında gelıyorlardı. Ubeydullah, bu sıkıntıdan kurtulmak ıçın hanımı Ümmü Habıbe ıle bırlıkte Ikıncı kafıle ıçınde Habesıstan'a hıcret etmıstı. Dını ugrunda memleketını terk edecek kadar ınançlarına baglı olan Ubeydullah b. Cahs, orada ırtıdad ederek (Islâm'dan dönme) Hırıstıyanlıga gırmıstı.Ümmü Habıbe, Habesıstan'da kocasında yavas yavas meydana gelen degısıklıklerın farkında ıdı. Fakat durumu henüz tam bır açıklık kazanmadıgı ıçın bır sey dıyemıyordu. Nıhayet onun (kocasının) "Öncelerı dın konusunu uzun uzadıya düsünmüstüm, Hırıstıyanlıktan daha hayırlı bır dın görmeyıp Hrıstıyan olmustum. Sonra Muhammed'ın dınıne gırdım ve sımdı tekrar Hırıstıyanlıga döndüm" sözlerı ıle kocasının gerçekten Islâm'dan çıktıgını anladı. Bu sözlerı duyan Ümmü Habıbe, ona rüyasında kendısını çok kötü bır sekılde gördügünü anlatmıs ıse de kocasını tekrar Islâm'a döndüremedı. Buna karsılık Ubeydullah, kansının Hrıstıyan olması ıçın büyük bır baskı uygulamıs, fakat bunda muvaffak olamamıstı. Bu mübarek kadın, her seye ragmen dınınde sebat gösterdı ve sonunda kocasından ayrıldı. O, Mekke'nın yüksek arıstokrat aılesınden bırıne mensuptu. Bu yüzden de kolay kolay kımse ıle evlenmezdı. Bu sebeple yabancı bır dıyarda kımsesız kaldı. Korunmaya muhtaç bır duruma düstü. Babası Ebu Sufyan ıse henüz Müslüman olmadıgı gıbı, Müslümanların da en büyük düsmanı ıdı. Bu sebeple Ümmü Habıbe, babasının yanına da dönemezdı. Hz. Peygamber durumdan haberdar oldu. Onu tesellı ıçın Habesıstan'a bır elçı gönderdı. Bu elçının vazıfesıne ve Ümmü Habıbe'nın Peygamber'ımızle evlenmesıne temas etmeden önce, onun Müslümanlıgı kabul edısınden bahs etmemız gerekır.
Ümmü Habıbe'nın hangı yılda Müslüman oldugu kesın olarak bılınmemekle beraber, daha önce de belırtıldıgı gıbı, Ilk kocası ıle bırlıkte kabul edenlerdendır. Bu sebeple Ilk kadın Müslümanlar arasında sayIlmaktadır.

Şifalı Bitkiler

-GREYFURT:İştah açar. Karaciğerin normal çalışmasını sağlar. Safra ifrazatını arttırır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar tutukluğunu giderir, bol miktarda idrar söktürür. Vücutta biriken suyu ve zehirli atıkları atar. Kanı temizler. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Felç ve kanamaları önler. Akciğer ve göğüs hastalıklarında faydalıdır. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA