• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülün Uludere açıklaması
20 Mayıs 2012 Pazar 10:16

Gül'ün Uludere açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amerika yolunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Amerika yolunda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap verdi.
Wall Street Journal Gazetesi'nin 'Uludere'de istihbaratı ABD verdi" iddiasının Genelkurmay tarafından yalanlandığına dikkat çeken Gül, "Bir ülkenin hükümeti, genelkurmayı yazılı bir açıklama yaptıysa ona inanmak gerekir." dedi. Terörist zannedilerek kaçakçıların öldürüldüğü olayla ilgili "Uludere konusunda maalesef büyük bir değerlendirme hatası var." ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı hukukî sürecin devam ettiğini hatırlatarak net konuştu: "Uludere'de bir karartma yok. Olayın ne olduğu mutlaka ortaya çıkacak".

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Chicago yolunda beraberindeki gazetecilere yaptığı açıklamalar şöyle: Bir ülkenin hükümeti, genelkurmayı yazılı bir açıklama yaptıysa onan inanmak gerekir. ABD ile Türkiye arasında bir istihbarat işbirliği var. Aynı bölgeyi Türkiye de izliyor; bir aşamasını ABD'nin de görmüş olması şaşırtıcı değil. Bu konuda ABD'nin elindeki teknolojik imkânların Türkiye'de aynı şekilde olduğunu söyleyemeyiz. Zaten eksikliği gördüğümüz için bu açığımızı gidermeye çalışıyoruz. Ben bölgeye gittiğimde bu izleme operasyon merkezlerini de ziyaret ettim. Terörist diye şüphelenilen bir insanın çoban olduğunun anlaşıldığına şahit oldum. Uludere konusunda maalesef büyük bir değerlendirme hatası var. Üzüntümüz büyük.

Haberin çıkacağını biliyorduk

Wall Street Journal'daki haberle Türkiye'nin silahlı predatör talebi arasında ilgi kuruyor musunuz?

Wall Street Journal'da böyle bir yazı çıkacağını önceden biliyorduk. Yine bu insansız hava araçları hakkında ama bunların Afganistan veya Pakistan'daki kullanımından doğan yanlışlar işlenir diye düşünüyorduk. Kaç kez o bölgede yanlış yaptıklarını, sivilleri hedef aldıklarını, bu yüzden Afganistan ve Pakistan'la ilişkilerinde sorun yaşadıklarını biliyoruz. ABD'den silahlı pradatör talebimiz çok sıcak. Kongre'de tartışılıyor. WSJ de zaten yazıda sonunda konuyu bu noktaya getiriyor.

Uludere üzerinden 5 ay geçmesine rağmen aydınlatılmaması olağan mı, sorusu?

Uludere'de karartma yok. Olayın ne olduğu ortaya çıkacak. Hukukî bir süreç bu.

Uludere gibi bir hadisede karar verme süreci nasıl, angajman kuralları nasıldır?

Demokratik ülkelerde nasıl oluyorsa öyle oluyor. Sınır ötesi veya sınır içinde bir operasyonun nasıl yapılacağı bellidir. Bunun kuralları Dışişleri, Genelkurmay, Başbakanlık arasında önceden çalışılmış ve belirlenmiştir. Bu geneldir, alanı ve nasıl uygulanacağı bellidir. Her bir olay için ve her an için izin olmaz. Bu tür operasyonları yapan birimlerde bir de sivil otorite temsilcisi koymak gibi bir şey olamaz.

Rusya, Suriye'deki gerçekleri görecek

Rusya'nın NATO'nun Chicago zirvesine katılmayacağını tahmin etmiştim. Putin gelmiyor. Sade füze savunma sistemi değil, Suriye, silahsızlanma gibi başka konularda da görüş ayrılıkları ve talepleri var. Bu durum ikili ilişkilerimize yansımıyor. Suya sabuna dokunmayayım derseniz temizlik yapamazsınız. İletişim kanallarımız açık, açık açık her şeyi konuşuyoruz ve bizi anlıyorlar. Zaten NATO'daki varlığımız körü körüne bağlılık değil. Suriye konusunda eninde sonunda gerçekleri görecekler. Bu kadar yaygın insan hakkı ihlallerini desteklemek Rusya'nın da çıkarına değil.

Refahtan kesip NATO'ya katkı yaptık

Zirvenin Türkiye'nin NATO'ya katılışının 60. yılına rastlaması önemli. Birçok toplantıda, ekonomik gelişmemizden fedakârlık yaparak hür dünyanın güvenliğine katkıda bulunduğumuzu hatırlatıyorum. NATO'nun yeni tehditler karşısında caydırıcılığının artırılması, Malatya'da kurulan sistemin de parçası olan 1980'lerdeki Reagan zamanından beri konuşulan füze savunma sisteminin devreye girecek olması ve örgütün yeniden yapılandırılması için çalışmalar önemli.

Füze kalkanı Türkiye'yi koruyor mu?

Bu tür konular önceleri empoze edilir ve tamam denirdi. Şimdi her seviyede uzun zaman görüşmelerden sonra yapıldı. Bir ülkeyi değil füzeleri hedef alıyor ve Türkiye'nin tüm nüfusunu, toprağını koruyacak. Türkiye için kaygı duyulacak bir durum yok. Bu sadece ilk uyarı sistemi, Romanya ve Bulgaristan'da da benzer yapılar var. Denizden devreye girecek kısmı var. Coğrafî olarak en uygun ve en az kör noktanın kaldığı yer olduğu için Malatya seçildi. Açıkta kalan bazı küçük bölgelerin ilave tedbirlerle korunması konusunda NATO'nun taahhüdü var. NATO'nun Balkanlar'a ve doğuya doğru genişlemesini destekliyoruz. Örgüt içinde Türkiye'nin etkinliği de eskiye göre çok arttı. Rasmussen'in genel sekreter seçildiği zirvede istediğimiz şartlar yerine geldi. Genel sekreterin savunma planlama yardımcısı bir Türk. Standardizasyon konusu Türkiye'de. Almanya'daki füze savunma merkezinde bir Türk general var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA