• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülün arkasındaki danışmanlar
03 Ekim 2012 Çarşamba 11:14

Gül'ün arkasındaki danışmanlar

Cumhurbaşkanlığı "A takımı" içerisinde yer alan danışman kadrosunda kimler var? İşte Abdullah Gül'ün arkasındaki danışmanlar.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dış politika, demokratikleşme, insan hakları ve AB konusunda önemli mesajlar verdiği Meclis açılışındaki konuşması, Köşk’ün beyin takımını gündeme getirdi. Konuşma metninin tamamını Gül’ün hazırladığını öğrendi. Metnin üzerinde, danışman kadroların da fikir beyan ettiği ancak önemli ölçüde metne dokunmadıkları belirtildi.
Cumhurbaşkanlığı “A takımı” içerisinde yer alan o danışman kadro içinde şu isimler var:
» Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen: Çankaya Köşkü bürokrasisinin tepesindeki isim. Köşk’ün idari ve mali işleri ondan soruluyor. Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Edebiyatçı. Atatürk dönemindeki geleneği, “Çankaya Sofrası” buluşmalarını, yeniden canlandıran isim.
» Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Koray Ertaş: Diplomat kökenli.
» Cumhurbaşkanlığı Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter: Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan İlter, gazeteci kökenli. Gül’ün, Twitter hesabında iki milyondan fazla takipçisinin olmasında ve dolayısıyla, sosyal medyayı bu denli etkin bir şekilde kullanmasında payı büyük.
» Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever: Avrupa Birliği (AB) uzmanı eski bir gazeteci olarak Çankaya’nın medya ilişkilerini yürütüyor. Uzun yıllar Milliyet gazetesinin Brüksel muhabiri olarak çalışmıştı.
» Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz: Eski Merkez Bankası Başkanı olan Yılmaz, Türkiye’nin para politikasını rayına oturtan isim olarak tanınıyor.
» Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Yusuf Müftüoğlu: 2010’da Köşk’te danışman olarak çalışmaya başlayan ve liberal görüşe sahip olan Müftüoğlu’nun, Maze Cezaevi’ndeki açlık grevi direnişinde 25 yaşındayken yaşamını yitiren IRA üyesi “Kieran Doherty”nin adını taşıyan Twitter hesabından attığı sert mesajlarla adından çokça söz ettirmişti. Müftüoğlu’nun tweetlerinden, başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere birçok gazeteci-yazar da nasibini almıştı.
» Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Ahmet Ertürk: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Kurulu (TMSF) eski Başkanı olan Ertürk, başkanlık döneminde devletin batık paralarını kurtarma konusunda başarılı bir performans sergilemişti. Ekonomi ve finans konularında kitap ve makale çevirileri var.
» Cumhurbaşkanlığı AB Danışmanı Zeynep Damla Gürel: CHP eski milletvekili Gürel, Çankaya’nın dış ilişkilerinde önemli rol oynuyor. Gürel, milletvekilliği döneminde Avrupa siyasetinde geniş bir diplomasi çevresi edinmişti.
» Cumhurbaşkanı Ortadoğu Başdanışmanı Erşat Hürmüzlü: Kerkük doğumlu bir Irak Türkmeni olan Hürmüzlü, Ortadoğu üzerine araştırma ve makaleleriyle tanınıyor.
» Cumhurbaşkanı Dışişleri Danışmanı Sadık Arslan: Dışişleri kökenli olan Arslan, Londra ve Riyad Büyükelçiliklerinde Müsteşar olarak görev yapmıştı. Gül’ün, içişleri, askeri ve savunma alanında danışmanı bulunmuyor.
Kaynak: Taraf
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA