• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülmece Başkenti tescillendi
07 Ağustos 2012 Salı 16:00

Gülmece Başkenti tescillendi

Konyanın Akşehir İlçe Belediyesi, Nasreddin Hocanın yaşadığı Akşehiri, Türk Patent Enstitüsüne başvurarak Gülmece Başkenti olarak tescilledi.
Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, Nasreddin Hoca adına her yıl Anma ve Mizah Günleri etkinlikleri yaptıklarının altını çizerek uzun zamandır Akşehir için kullandıkları ‘Gülmece Başkenti’ isim hakkını tescillettirdiklerini belirtti. Nasreddin Hoca’nın ülkemizde ve dünyada doğru ve geniş bir biçimde tanıtılmasının sağlanarak; felsefesinin en önemli öğesi gülmecenin Akşehir’den tanıtılmasına katkıda bulunmak, dolayısıyla Nasreddin Hoca Gülmecesi’nin diğer kültürlere ve ülkelere aktarılmasına katkıda bulunmak gibi amaçlarının olduğunu belirten Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul, “13. yüzyıl, Anadolu’da Selçuk Devleti’nin taht kavgaları yüzünden zayıf düştüğü, ülkenin Moğol baskınına uğradığı, Haçlı Seferleri ordularının geçtikleri her yeri yakıp yıktığı bir zaman dilimidir. Anadolu istila edilmiş ve yağmalanmıştır. Halkın acılar içinde kıvrandığı; özgürlüğünün, malının, mülkünün elinden alındığı bir dönemdir. Halk, istilaya karşı savaşmış, yenilmiş; hiçbir umudu kalmayınca da mizahla direnmeyi seçmiştir. Halk bilgesi, ünlü nüktedan Nasreddin Hoca, Anadolu insanının yaşadığı böylesi bir kaos ortamında, ‘Acıyı bal eğleyen‘ mizahı ve felsefesiyle halkın ezilmişliğini, yoksulluğunu, sorunlarını dile getirmiş; toplumsal eleştirileriyle uyarıcı bir güç olmuştur.
Akşehir’den insanlığa seslenerek; yol gösterici kimliği, hazırcevaplılığı, ince mizah anlayışıyla; bizi güldürürken, düşündürmüştür. Nasreddin Hoca gülmecesinin çıkış yeri Akşehir’dir. Akşehir insanından yola çıkarak, güler yüzü ve pratik zekasıyla, sorunlara bulduğu akıl almaz çözümlerle kıssadan hisse mesajlar vermiştir. Nasreddin Hoca; Akşehir Gölü’ne çaldığı umut mayası, eşeği, kavuğu, cübbesi ve sert rüzgarlı tekke deresine gerdirmek istediği hasırıyla Akşehir’e aittir. Akşehir ve Akşehirliler yüzyıllar boyunca Nasreddin Hoca’nın bıraktığı tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmış ve korumuşlardır. Nasreddin Hoca, Akşehir’in her köşesinde varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Akşehir halkı, gözlerindeki ışıltı, yüzlerindeki gülümseme, tatlı bir aksanla süslü konuşmalarındaki esprileriyle Nasreddin Hoca’nın torunu olduklarını kanıtlamaktadırlar. Ülkemizi ve insanımızı gerçek kültürü ile tanıtmak Nasreddin Hoca’nın kişiliğiyle bütünleşen gülmeceyi evrenselleştirmek amacıyla, 1959 yılından beri her yıl 5-10 Temmuz tarihleri arasında etkinlikler düzenlenmektedir. Nasreddin Hoca adıyla gülmecenin farklı alanlarında düzenlenen yarışmalar, bilimsel, kültürel etkinlikler Akşehir’in Gülmece Başkenti olduğunun göstergesidir. Akşehir’i tanıtırken herkes tarafından bilinen, tahmin edilen ‘Gülmece Başkenti’ ifadesi kullanılmaktadır. Akşehir’le ilgili sloganlarda; şehri tanıtıcı reklam, pano, tabela vb. materyallerde ‘Gülmece Başkenti’ sloganı kullanılmaktadır. Uygulanan projelerde; Gülmece Öyküleri Yarışması, Gülmece Vapuru, Gülmece Treni isimleri kullanılmıştır.
Gülmece Başkenti’nin adını gururla taşıyan Gülmece Parkı’nda Nasreddin Hoca’nın fıkralarını canlandıran büstler yer alırken; Gülmece Anıtı’nda geleneksel tiyatrodan, sinemaya kadar uzanan çizgide yer alan gülmece sanatçıları, üstatları Nasreddin Hoca’nın yanında olmanın onurunu yaşıyorlar” dedi.
Başkan Abdülkadir Oğul, Gülmece Başkenti tescilini almak için Türk Patent Enstitüsü’ne yaptıkları başvurunun olumlu sonuçlandığını ve Enstitünün 25 Temmuz 2012 tarihinde 10 yıllığına Gülmece Başkenti tescilini Akşehir’e verdiğini kaydederek, “Dünya gülmecesinde büyük bir yeri olan Türk Gülmecesi Nasreddin Hoca, dolayısıyla Gülmece Başkenti Akşehir vasıtasıyla anlatılarak, gülmecenin etkinliği sağlanacak. Nasreddin Hoca gülmecesi, diğer kültürlere ve ülkelere aktarılacaktır. Böylece gülmece aracılığıyla başka ülke halklarıyla dostluk ilişkileri güçlenecektir” şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA