• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül’e kapımız her zaman açık
15 Mart 2015 Pazar 09:13

Gül’e kapımız her zaman açık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün güne erken başladı. Eşi Sare Davutoğlu ile Hacı Bayram-ı Veli Camii’ne giden Davutoğlu, sabah namazını kıldıktan sonra Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte Hacı Bayram-ı Veli Türbesi’ni ziyaret etti.

Davutoğlu, daha sonra Ankara Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti. 14 Mart Tıp Bayramı’nda kanser hastalarını ziyaret eden Davutoğlu, çıkışta basın mensuplarına açıklama yaptı. Basın mensuplarının, İç Güvenlik Paketi’nin bir kısmının geri çekilmesine ilişkin sorusu üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:

VAZGEÇTİK ANLAMINA GELMEZ

“İç Güvenlik Paketi, 4 ana unsurdan oluşuyordu. Bir, şiddet eylemleri esnasında alınacak tedbirler konusunda 16-17 madde. Daha sonra, emniyet teşkilatımızın yeniden yapılandırılması ikinci kısımdı. Üçüncü kısım, jandarma ve sahil koruma birimlerimizle ilgili maddeleri ihtiva ediyordu. Dördüncü ise nüfus ile ilgili düzenlemeler. Orada birçok kolaylaştırmalar, bürokratik sürecin kolaylaştırılması, basitleştirilmesi vardı.

İlk 3 kısım bitti. Dördüncü kısım uzun olduğu için komisyona çektik. Bu, vazgeçtiğimiz anlamına gelmez. Kesinlikle bu dönem içerisinde yasalaşacaktır.

SIRADAN BİR KURUCU DEĞİL

Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “’Şu anda aktif siyaset düşüncem yok’’ açıklamasına ilişkin şunları söyledi: “Abdullah Gül, partinin sıradan kurucularından biri değil, öncü kurucularından biridir. Bütün kurucular önemlidir ama partinin özellikle kritik bir aşamada oluşumunda da temel ilkelerin oluşumunda da çok özel katkıları olan bir devlet adamıdır. Ayrıca partimizin ilk başbakanıdır. 3 aylık bir süre içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımızın yasaklı olduğu dönemde başbakanlık gibi son derece onurlu ve gerçekten o geçişi yaparken de büyük bir olgunlukla bunun yapılmasını sağlamıştır.

EK AÇIKLAMAYA İHTİYAÇ YOK

İlk cumhurbaşkanımızdır AK Parti içinden çıkmış, AK Parti’nin seçtiği. Dolayısıyla, Sayın Gül’ün AK Parti’ye gelişi konusunda herhangi bir ek açıklamaya dahi ihtiyaç yoktur. Sayın Gül, cumhurbaşkanlığı gibi bir zaruret dolayısıyla AK Parti’den istifa etmek durumunda kalmıştır ama her zaman manen de yaptığı katkılarla da AK Parti’nin içinde olmuştur. Şu anda da ne zaman kendileri takdir buyururlarsa her zaman AK Parti’nin kapıları da açıktır. AK Parti’ye şu anda da katkıda bulunmaktadır. Bazen yaptığımız görüşmelerdeki fikirleriyle.”

KATKILARI TARİHE GEÇTİ

Davutoğlu, Gül’ün bundan sonra da her zaman AK Parti’nin ve ülkenin hizmetinde olacağından hiç şüphesi bulunmadığına dikkati çekerek, “Şahsen de benim çok yakın dostum olmak hasebiyle de herhangi bir şekilde kendisinin yanlış anlaşılmasından muzdarip olacağımızı da ifade etmek isterim. Bu anlamda hem dostluğumuz hem de Sayın 11. Cumhurbaşkanımızın, ülkemize ve partimize yaptığı katkılar tarihe kayıt olarak geçtiği gibi bundan sonra da her zaman kendileri ülkemizin, partimizin ihtiyaç hissettiğinde de yanında olacağından eminiz” değerlendirmesinde bulundu.

Süreçte belirsizlik sözkonusu değil

Çözüm sürecini sürdürmekte güçlü bir irade sergilediklerine işaret eden Davutoğlu, hiçbir şekilde sürecin doğasına zarar verilmesine izin vermeyeceklerin vurguladı. Davutoğlu, “Her 15 günde bir sürecin nabzını oluşturulan kurulda ben ve ilgili arkadaşlar takip ediyoruz. Bu anlamda hiçbir belirsizlik yoktur. Çözüm Süreci kurullarında yetkilendirdiğimiz arkadaşların yaptığı açıklamalar dışında hiçbir açıklamanın kıymeti harbiyesi yoktur. Bu ‘16 kişi olacakmış’, şu şeyler olacakmış bunların hepsi spekülasyondan ibarettir, doğru değildir. Sürecin sağlıklı işlemesi için sadece ve sadece ilgili arkadaşların yaptığı açıklamalara bakılmasını istirham ederim, bütün kamuoyu açısından” dedi.

Gençler iyilik yarışına girsin

Önceki akşam Türkiye Diyanet Vakfı 40. Yıl Programı İyilik Ödülleri törenine katılan Davutoğlu, dilden çok gönül, yürek, gözlerin konuştuğu anlar olduğunu, törende böyle anlardan birini yaşadıklarını dile getirdi. İyiliğin insanın doğasında bulunduğunu ve her an tecelli edebilecek bir haslet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, insanın yaratıldığı mekana, dünyaya bakışın da medeniyetleri birbirinden ayırdığına dikkati çekti. Ödül alanların birer mesaj verdiğini belirten Davutoğlu, Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan’ı bu topraklara sinmiş hikmet ve irfanın temsilcisi olarak gördüğünü söyledi. Davutoğlu, gençlerin
omuz omuza başkalarına iyilikte yarışmasını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA