• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güldüren yangın merdiveni
23 Aralık 2010 Perşembe 10:53

Güldüren yangın merdiveni

İstanbul Caddesindeki Meramlı İşhanında tam bir merdiven komedisi yaşandı. İş hanı sakinlerinin tüm itirazlarına rağmen yangın merdiveni dışarıya çıkışı olmayan merdiven boşluğuna yapılmış
YANGINDAN NASIL KAÇALIM?
İstanbul Caddesi, İsmet Paşa İlköğretim Okulu yanında bulunan ve içerisinde faaliyet halinde 75 işyeri bulunan Meramlı İşhanı’na yönetmelik gereği bir yangın merdiveni yapıldı. Yangın merdivenini diğerlerinden ayıran ve ilginç kılan ise olağanüstü bir durumda vatandaşı güvenli bir şekilde tahliye etmesi gerekirken, iş hanının içinde başlayıp içinde bitiyor olması. İş hanı sakinleri olası bir yangın halinde nasıl kaçacaklarını düşünüyor.

HANGİ MANTIKLA YAPTINIZ?

Meramlı İşhanı’nın yöneticisi Ahmet Atılgan, Karatay Belediyesi’nden gelen yetkililerin iş yeri ruhsatı alabilmek için buraya bir yangın merdiveni yapılması gerektiğini söylediklerini, Büyükşehir Belediyesi mühendislerinin de uygun yer olarak burayı tespit ettiklerini ifade etti. Atılgan, olası bir yangın halinde güvenli bir şekilde dışarıya çıkarması gereken yangın merdiveninin iş hanının içinde başlayıp, içinde bittiğini bildirdi.

BİTİNCE BASIN TOPLANTISI İLE TANITACAĞIZ

İşhanı sakinlerinden Abdullah Yurdanur da iş hanındaki bütün esnafın akla ve mantığa sığmayan bu merdivenin çıkışının dışarıya verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Şayet yangın merdiveni bu şekilde tamamlanırsa biz de yangın merdiveninin açılışını gösterişli bir açılış töreni ile yapacağız. Bu trajikomik durumu Konya’nın ve tüm Türkiye’nin duymasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Bu nasıl yangın merdiveni?

İstanbul Caddesi’nde bulunan Meramlı İş Hanı’na yapılan yangın merdiveni görenleri hayrete düşürüyor. Olağanüstü bir durumda vatandaşı güvenli bir şekilde tahliye etmesi gereken merdiven, iş hanının içinde başlayıp, içinde bitiyor

İstanbul Caddesi, İsmet Paşa İlköğretim Okulu yanında bulunan ve içerisinde faaliyet halinde 75 işyeri bulunan Meramlı İş Hanı’na yönetmelik gereği bir yangın merdiveni yapıldı. Yangın merdivenini diğerlerinden ayıran ve ilginç kılan ise olağanüstü bir durumda vatandaşı güvenli bir şekilde tahliye etmesi gerekirken, iş hanının içinde başlayıp içinde bitiyor olması.


YANGINDA HANGİ MERDİVENİ KULLANACAĞIZ?

Meramlı İş Hanı’nın yöneticisi Ahmet Atılgan, “Kısa bir süre önce Karatay Belediyesi’nden gelen yetkililer iş hanındaki ruhsatların iptal edildiğini ve yeni ruhsat verilebilmesi için yönetmelik gereği iş hanına bir yangın merdiveni yapılması gerektiğini söylediler. Biz de kurallara uygun olarak bir yangın merdiveni yaptırmaya karar verdik. Büyükşehir Belediyesi’nden mühendisler geldi. Yangın merdiveninin nereye yapılacağına karar verdiler. Fakat bir yanlışlık vardı, iş hanımızın içinde zaten büyük bir merdiven var. Bu merdivenin hemen yanı başına yangın merdiveni yaptırma kararı aldılar. Biz de buna itiraz ettik. Onca para verip yaptırdıktan sonra işe yarar bir şey olmasını istedik. Olağanüstü bir durumda, yangın anında güvenli bir şekilde tahliyeyi sağlayacak olan yangın merdiveni, bu haliyle bu işlevini yerine getirmiyor. İş hanının içinde başlayıp, içinde bitiyor. Aşağıda bir yerlerde yangın varsa, biz yangın merdivenini kullanarak yangının ortasına mı ineceğiz. Madem yapıldı, madem biz o kadar para veriyoruz, en azından olağanüstü bir durumda bizi güvenli bir şekilde dışarıya çıkarabilecek kapasitede olsun istiyoruz” dedi.

MERDİVEN DIŞARIYA YAPILMALIYDI

Yangın merdiveninin asıl işlevini yerine getirebilmesi için binanın dışına yapılması gerektiği konusunda iş hanındaki bütün esnafın hemfikir olduğunu dile getiren Meramlı İş Hanı yöneticisi Ahmet Atılgan, “Merdivenin binanın dışına yapılmasını istedik. Çünkü bugün bir yangın çıksa bu merdiveni hiç kimse kullanamaz. Hem çok dar, hem de binanın kendi merdiveniyle daha güvenli bir şekilde dışarıya çıkabiliriz. Binamızda büyük bir balkon bulunuyor. Balkonun bulunduğu alana yangın merdiveni yapılsaydı, daha mantıklı olacaktı. En azından aksi bir durum olduğu zaman iş hanının içindekiler kendilerini güvenli bir şekilde dışarıya atabileceklerdi” diye konuştu.

BU NE SİRKE, BU NE LAHANA TURŞUSU

İş hanının içerisinde bulunun sürücü kursunun yöneticilerinden Abdullah Yurdanur da yaptıkları onca itiraza rağmen Büyükşehir Belediyesi’nden gelen yetkilileri ikna edemediklerini ifade ederek, “Burada 75 tane iş yeri var. Herkes, kendi payına düşen ücreti veriyor ama hiç kimse yapılan işten memnun değil. 3-4 yıl önce de böyle bir şey gündeme gelmişti. Burası balkonlu olduğu için yangın merdivenine gerek duyulmadığını söylediler. Taşkent’teki yurt binasının çökmesinin ardından yönetmelik değişmiş. Şimdi ruhsatlarımız iptal olmuş. Yangın merdiveninin yapılmasının ardından tekrar ruhsat vereceklermiş. Ama yangın merdiveninin yapıldığı yer tam bir komedi. İş hanına giren herkesin dikkatini çekiyor. Bu ne sirke, bu ne lahana turşusu” ifadelerini kullandı.
Abdullah Yurdanur ayrıca, yangın merdiveninin bu şekilde yapılıp tamamlanmasının ardından açılışını da görkemli bir törenle, tüm basın mensuplarını davet ederek yapmak istediklerini ve bu sayede bu ibretlik hali bütün Konya ve Türkiye’ye duyurmak istediklerini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'nın genç milletvekili Selman Özboyacı oldu
  • Selçuk Bilim Kampı Proje Açılışı Yapıldı
  • Ömer Faruk Okka: “Önemli bir virajdan geçtik”
  • Yeni Türkiye’nin Başlangıcını Hep Birlikte Gerçekleştirdik
  • Konya'da otomobiller çarpıştı: 1 ölü, 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA