• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülden Türkiye için önemli formül
17 Ekim 2014 Cuma 13:38

Gül'den Türkiye için önemli formül

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin kalkınması ve gelişmiş toplumların arasına girebilmesinin sağlam bir eğitimle mümkün olabileceğini belirterek, "Onun için her seviyede eğitimi kaliteli, nitelikli ve güçlü yapmamız gerekir" dedi.

Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile özel uçakla geldiği Kayseri'de Abdullah Üniversitesi'nin (AGÜ) Mimarsinan yerleşkesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaptırılacak Fen Lisesi'nin temel atma törenine katıldı.

Gül, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en güzel üniversitelerinden birisi olarak yerini alacak AGÜ'nün yanında bir eğitim yuvasının kurulmasının çok anlamlı olacağını söyledi.

En iyi yatırımın eğitime, çocuklara yapılan yatırım olduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin bunun bilincinde olduğunu, onun için de 2003 yılında hükümeti ilk kurduğunda eğitim harcamalarına bütçede en büyük payı ayırdığını vurguladı.

O günden bugüne de bu payın giderek arttığına dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:

"Bunların neticesini ileride hep birlikte göreceğiz. Eğitimin ana unsurundan birisi de orta öğretimdir. Bugün burada temelini attığımız fen lisesi çocuklarımızı üniversitelere çok daha donanımlı, bilgili, hazırlıklı şekilde yetiştirecektir. Bunun sadece Kayseri'ye değil bütün bölgeye Orta Anadolu'ya da hitap etmesini arzu ediyorum."

Yapılacak Fen Lisesi'nin üniversiteyi de çok destekleyeceğini belirten Gül, sadece öğrenci açısından değil öğretim üyelerinin, görevlilerinin buraya gelmelerini sağlayarak çok büyük bir cazibe oluşturacağını, bundan dolayı bu okulu çok önemsediğini vurguladı.

Türkiye'nin birinci önceliğinin eğitim olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması ve gelişmiş toplumlar arasına girebilmesi ancak sağlam bir eğitimle ulaşılabilir. Onun için her seviyede eğitimi kaliteli, nitelikli ve güçlü yapmamız gerekir. Sadece üstünde isim taşımak için isimlerimizi yaşatmak için eğitim asla düşünülmemesi gerekir. Eğitimin yapıldığı yerlere hepimiz çocuklarımızı yarışarak, verme durumunda olmalıyız ki orada nitelikli eğitim yapıldığını görelim."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız da Türkiye'de yapılan en iyi yatırımın insana yönelik yatırım olduğunu söyledi.

Türkiye'nin aydınlık geleceğinin eğitimden geçtiğini ifade eden Yıldız, "Özellikle bu tür eğitim merkezleri yapılmaya çalışılırken kütüphaneleri, müzeleri, okulları yakanlar olabilir. Ama biz yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Fen Lisesi'nin temeli atıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA