• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülden şehit çocukları için dev adım
11 Eylül 2010 Cumartesi 10:37

Gül'den şehit çocukları için dev adım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla şehit çocuklarına vakıf üniversitelerinde burslu okuma imkanı getirildi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şehit yakınları ve gazi ailelerinin sorunlarıyla daha yakından ilgilenmek için görevlendirdiği danışmanının girişimleriyle şehit çocuklarının vakıf üniversitelerinde burslu okumalarına imkan tanındı.

Danışman Cemil Antalyalı, Cumhurbaşkanın talimatı üzerine YÖK ve vakıf üniversiteleriyle irtibata geçerek şehit çocukları için güzel bir proje gerçekleştirdi. 20'ye yakın vakıf üniversitesinde şehit çocukları için ekstra kontenjan ayrılması sağlanırken, bu üniversitelere başvuran şehit çocuklarına burslu okuma hakkı verilecek. 2010 LYS'de vakıf üniversitelerinin taban puanlarını tutturan şehit çocukları, başvurmaları halinde hayal ettikleri yükseköğrenim fırsatlarına kavuşabilecek.

"EVET"LE GELEN POZİTİF AYRIMCILIK
Ramazan Bayramı sonrasında yapılacak anayasa değişikliği referandumu, şehit yakınları ve gazilerin sorunlarının çözülmesinde önemli bir rol oynayacak. Referandum paketinde, çözüme hukuki zemin sağlayıp şehit aileleri ve gazilere yönelik "pozitif ayrımcılık" uygulamalarına yol açacak bir madde yer alıyor. 12 Eylül'deki oylamadan "evet" sonucunun çıkması halinde, şehit aileleri ve gazilerden gelen bazı taleplerin karşılanması için harekete geçilecek. Bu talepler arasında 2. memuriyet hakkı ve şehit aylıklarının miktarının yükseltilmesi öncelik taşıyor.

8 BİN KİŞİ YARARLANACAK
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, şehit yakınlarının 2. memuriyet hakkı üzerinde çalışıldığını; ancak bunun için devlet kurumları arasında detaylı planlamaların yapılması gerektiğini ifade etti. Birçok evli şehidin ailesinin dağılması ve memuriyet hakkından şehidin eşinin istifade etmesi nedeniyle ailenin diğer üyelerinin mağdur olduğu belirtilirken, 2. memuriyet hakkıyla parçalanan şehit aileleri için de dengeyi sağlamanın hedeflendiği kaydedildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre; memuriyet hakkından bugüne kadar 11 bin şehit yakını yararlanırken, 2. memuriyet hakkınının verilmesini bekleyen yaklaşık 8 bin şehit yakını bulunuyor.

Orduya değil İçişleri'ne başvuracaklar
Sözkonusu talepler Mayıs ayı içinde Çankaya Köşkü'nde yapılan koordinasyon toplantısında da gündeme gelmişti. Toplantıya İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları, Genelkurmay Başkanlığı, kuvvet komutanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden üst düzey bürokratlar katılmıştı. Sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda İçişleri Bakanlığı, şehit yakınları ve gaziler için ilk müracaat makamı olarak belirlendi. Bugüne kadar nereye başvuracaklarını bilmedikleri için doğrudan Genelkurmay Başkanlığı'na başvuran şehit yakınları ve gaziler, artık Bakanlığa bağlı Şehit ve Gazi İşlemleri Dairesi'ne başvurarak sorunlarını iletecekler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA