• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülden iddialara cevap
24 Ağustos 2010 Salı 17:47

Gül'den iddialara cevap

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bütün halkımız ve bütün devletimiz, bütün imkanlarıyla terörle mücadeleye devam etmektedir. Önemli olan terörü devre dışı bırakmak, terörü Türkiye'ye tehdit olmaktan çıka
 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bütün halkımız ve bütün devletimiz, bütün imkanlarıyla terörle mücadeleye devam etmektedir. Önemli olan terörü devre dışı bırakmak, terörü Türkiye'ye tehdit olmaktan çıkarmaktır. Bunun için varımızla, yoğumuzla bu mücadeleye devam edeceğiz '' dedi.

Gül, Sarıyer Çayırbaşı Karayolu tünel inşaatında incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin ''PKK'nın eylemsizlik kararından sonra hükümetin veya devletin, Abdullah Öcalan ile irtibat kurduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Bu konuda gözler devletin başı olarak size çevrildi. Bu konuda neler diyeceksiniz?'' sorusu üzerine, Türkiye'nin başındaki en büyük belanın terör olduğunu söyledi.

Uzun yıllardır terörle mücadele edildiğini vurgulayan Gül, ''Maalesef terörle beraber yaşıyoruz. Burada binlerce şehidimiz var. Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü için, halkımızın huzuru için, canını, en kıymetli varlığını veren şehitlerimiz var, gazilerimiz var'' diye konuştu.

Gül, ''Bütün halkımız ve bütün devletimiz, bütün imkanlarıyla terörle mücadeleye devam etmektedir. Önemli olan terörü devre dışı bırakmak, terörü Türkiye'ye tehdit olmaktan çıkarmaktır. Bunun için varımızla, yoğumuzla bu mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

''TERÖRLE SADECE SİLAHLA MÜCADELE EDİLMEZ. TERÖRLE BÜTÜN İMKANLAR SEFERBER EDİLEREK MÜCADELE EDİLİR. TERÖR ÖRGÜTÜNÜ YOK ETMEK İÇİN DE BÜTÜN İMKANLAR ORTAYA KONUR''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle sadece silahla değil, tüm imkanlar seferber edilerek mücadele edileceğini, terör örgütünü yok etmek için de tüm imkanların ortaya konacağını belirterek, ''Yeri geldiğinde diplomasi devreye girer, yeri geldiğinde silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, yeri geldiğinde terörle karşı karşıya olan bölgelerimizdeki halkımızı kazanmak için başka unsurlar devreye girer. Ekonomik, sosyal kalkınma, kültürel faaliyetler, hepsi bunun bir parçasıdır'' dedi.

Sarıyer Çayırbaşı Karayolu tünel inşaatında incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Gül, bir gazetecinin, ''PKK'nın eylemsizlik kararından sonra hükümetin veya devletin Abdullah Öcalan ile irtibat kurduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Bu konuda gözler devletin başı olarak size çevrildi. Bu konuda neler diyeceksiniz'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Bir devletin görevi terörü bitirmektir. Yani terörü bitirmekle, terör örgütünü bitirmek... Bu tabii ki devletin görevidir. Devletin bütün kurumları, başta silahlı kuvvetler, emniyet, istihbarat teşkilatları, hepsi bütün gücüyle terörü bitirmek, yeni şehitler vermemek ve önümüzdeki bu tehdidi yok etmek için görevlidir. Hepimizin görevi budur, yoksa sürekli şehit vermek, sürekli gazi vermek değildir. Bunu bitirmek Türkiye'nin birinci önceliğidir. Bunu her zaman açıkladım. TBMM'de yaptığım konuşmalarda, zaman zaman fırsat buldukça da bu açıklamaları yaptım.''

Cumhurbaşkanı Gül, terörü bitirmenin hükümetlerin de birinci önceliği olması gerektiğini ifade ederek, ''Terörle sadece silahla mücadele edilmez. Terörle bütün imkanlar seferber edilerek mücadele edilir. Terör örgütünü yok etmek için de bütün imkanlar ortaya konur'' dedi.

Terörle mücadelede tüm ülkelerin dayanışma içinde olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, ülkeler arasında nasıl El Kaide ve diğer terör örgütleri konusunda dayanışma varsa Türkiye'nin başındaki bela olan terör örgütüyle mücadele için de dayanışma içinde olunması gerektiğini söyledi.

-''KOMŞU, MÜTTEFİK VE DİĞER ÜLKELER TÜRKİYE'YE KATKI VERMELİ''-

Cumhurbaşkanı Gül, bu konuda komşu, müttefik ve diğer ülkelerin Türkiye'ye katkı vermesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Dolayısıyla yeri geldiğinde diplomasi devreye girer, yeri geldiğinde silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, zaten çok büyük kahramanlıklar ve fedakarlıklar yaparak bu mücadeleyi sürdürüyorlar, yeri geldiğinde şüphesiz ki bu terörle karşı karşıya olan bölgelerimizdeki halkımızı kazanmak için başka unsurlar devreye girer. Ekonomik, sosyal kalkınma, kültürel faaliyetler hepsi bunun bir parçasıdır. Benim söylediğim sözlerden farklı farklı amaçlar çıkarmak, doğrusu haksızlık olur, yanlışlık olur ve terör örgütüne, teröristlere fırsat çıkar. Terörle mücadelenin bilinen ve bilinmeyen yönleri vardır. Böyle çetin bir mücadeleyle ilgili her şey burada sizin gözünüzün önünde, kameraların önünde konuşulacak değildir. Ama bir devletin görevi, bu amansız mücadelede güçlü olmak, varıyla gücüyle devam etmektir.''

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, ''Gerekirse bu çerçevede Abdullah Öcalan ile görüşülür mü'' sorusu üzerine de şöyle konuştu:

''Ben böyle bir şey söyledim mi? Benim söylediklerim ayrı, sizin söyledikleriniz ayrı. Siz benim söylediklerimin dışında, kendiniz yorum yapıp, kendiniz bunlardan anlam çıkarmayın. Amaç, terörü bitirmek, terörü tehdit olmaktan çıkarmak, Türkiye'nin birliğine, bütünlüğüne, halkın güvenliğine, huzuruna tehdit olan, tehlikeye sokan bütün bu unsuru tehdit olmaktan çıkarmaktır. Bu yeni değil ki, bununla ilgili 20-25 senedir yönetimlerin, devletin başındakilerin birinci görevi olmuştur. Bunun metotları bununla ilgili uzmanlara kalmıştır. Bu nasıl yapılacak, ne olacak? Bunun uzmanları yeri geldiğinde komutanlar, yeri geldiğinde emniyet güçleri, yeri geldiğinde istihbarat elemanları... Yeri geldiğinde ekonomik ve sosyal faaliyetlerdir. Dolayısıyla sakın ha bu konular eğer polemik konusu yapılırsa, günlük siyasete alet edilirse bu sadece terör örgütünün işine yarar. Bunu açıkça söylüyorum. Bu, hepimizin, partiler arasında ayrım yapmadan, terörle mücadele etmek bütün partilerin birinci önceliğidir. Bütün parti başkanlarıyla yaptığım görüşmelerde de birinci öncelik budur. Buradan kimse farklı farklı anlamlar çıkarmasın.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA