• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül ve Erdoğan rekabeti
10 Eylül 2012 Pazartesi 12:26

Gül ve Erdoğan rekabeti

Yapılan son bir kamuoyu yoklaması, 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan arasında kıyasıya bir rekabet olduğunu ortaya koydu.
Konsensus araştırma şirketinin, Habertürk gazetesi için yaptığı anketten ilginç sonuçlar çıktı. Türkiye gündemine damga vuran olaylardan Cumhurbaşkanlığı seçimine, Türkiye'nin en önemli sorunlarından Suriye'deki iç savaşa kadar birçok konu halka soruldu.
Konsensus 1500 kişiye sordu: "Cumhurbaşkanı kim olmalı?" Ankete katılanların yüzde 32.3’ü "Recep Tayyip Erdoğan " derken, yüzde 31.8’i "Abdullah Gül " cevabını verdi.
EN ÖNEMLİ SORUN TERÖR
"Sizce Türkiye’nin çözülmesi gereken en önemli üç sorunu hangisidir?" sorusunda Haziran ayında listenin ikinci sırasında bulunan "Terör" büyük bir artış göstererek yüzde 83.5 ile birinci sıraya yerleşti. İkinci sırada yüzde 20.7 ile "Enflasyon/Hayat Pahalılığı" bulunuyor. Bir önceki araştırmada zirvede bulunan "İşsizlik" ise yüzde 20.2’ye geriledi ve üçüncü sırada yer aldı.
GÜL VE ERDOĞAN REKABETİ
"Yapılacak bir cumhurbaşkanlığı seçiminde kimin cumhurbaşkanı olmasını istersiniz?" sorusunda Haziran ayı sonuçlarına göre oyları 9.5 puan azalmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı yarışında yüzde 32.3 ile zirvedeki yerini korudu. Abdullah Gül’ün bir kez daha cumhurbaşkanı olabileceğinin açıklanması ise Gül’ün oylarını bir önceki araştırmaya göre 11 puan artırdı ve Gül, yüzde 31.8 ile ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 18.7 oy oranıyla Kemal Kılıçdaroğlu bulunuyor. Onu ise Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal izliyor.
GAZİANTEP SALDIRISI
Ankete katılanlara, "Son bir ay içerisinde Türkiye’de gündemi belirleyen en önemli üç olayın hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Araştırmaya göre gündemin ilk sırasına yüzde 59 ile "Gaziantep’teki bombalı saldırı" oturdu. İkinci sırada yüzde 28.3 ile "PKK’nın Foça’da düzenlediği saldırı" yer aldı. Ankete katılanlar üçüncü gündem maddesi olaraksa yüzde 23.4 ile Suriye’de yaşanan iç savaşı gösterdi. Onu, Hakkâri-Şemdinli’de yaşanan olaylarla Dağlıca sınır karakoluna PKK’nın gerçekleştirdiği saldırı izledi.
TERÖRÜN SORUMLUSU BDP OLARAK GÖRÜLÜYOR
Peki hangi sorunun çözümüne hangi parti engel? Ankete katılanlar PKK teröründen BDP’yi sorumlu tutarken; enflasyon/hayat pahalılığı, işsizlik, rüşvet ve yolsuzluk, gelir dağılımındaki eşitsizlik, etnik köken ayrımı, laikliğin korunması, eğitim, demokrasi/fikir özgürlüğü, asayiş/güvenlik, sosyal güvenlik/sağlık, dinin korunması, belediye hizmetleri sorunlarının çözümünde en büyük engel olarak AK Parti’yi gösterdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA