• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül, Saydamlık, rekabet ve eşit muamele şart
22 Ekim 2010 Cuma 13:41

Gül, 'Saydamlık, rekabet ve eşit muamele şart'

Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül, Konya Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda, sanayicilere Kamu İhale Kurumunu ve kamu alımlarını anlattı.

Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül, Konya SanayiOdası’nda düzenlenen toplantıda, kamu ihalelerine katılan ve kamu ile iş yapansanayicilere Kamu İhale Kurumu’nu ve kamu alımlarını anlattı. Başkan Gülsanayicilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, kamu ihalelerinde karşılaşılansorunları dinledi ve soruları yanıtladı.

Toplantıya TSE ve Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu BaşkanıTahir Büyükhelvacıgil, TSE Pazarlama ve Tanıtım Daire Başkanı Nesrin Sevimli,Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, 1. Organize SanayiBölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akbaş ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TSE ve Konya Sanayi OdasıYönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Kamu İhale Kurumu gibi önemli birkurumun başında bir Konyalı başkanın olmasının memnuniyet verici olduğunusöyledi. Başkan Büyükhelvacıgil, bir ülkede standardlara uygun üretim yapılmasıhalinde gelişim olabileceğinin altını çizdi.

Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül ise, katılımcılara“Türkiye’de kamu alımları, yerli istekli lehine uygulamalar, rekabet vee-ihale” konulu bir sunum yaptı. Son yıllarda kamu alımlarında ciddi orandaartış olduğunu söyleyen Gül, kamu alımlarında temel ilkelerin ‘saydamlık,rekabet ve eşit muamele’ olduğunu ifade etti. 

Kamu İhale Kurumu’nun e-ihale çalışmalarını da anlatanBaşkan Gül, 1 Mart 2011 tarihinden itibaren pilot sektör olarak sadece ilaç vetıbbi cihazlarda, hiç kağıt kullanmadan tamamen elektronik ortamda ihalesürecinin başlayacağına dikkat çekti. Kamu İhale Kurumu’nun kamu alımlarındahem düzenleyici hem de ihale sürecindeki şikayetleri sonuçlandıran bir kurumolduğunu belirten Gül,  2009 yılında Kamuİhale Kurumuna 3 bin 233 başvuru yapıldığını kaydetti.

Başkan Hasan Gül, Türkiye’nin, kamu alımlarındakidüzenlemelerde Osmanlı’ya dayanan bir tecrübeye sahip olduğunu sözlerineekledi. 

Programın ardından KSO Yönetim Kurulu Başkanı TahirBüyükhelvacıgil, Kamu İhale Kurumu Başkanı Dr. Hasan Gül’e, gümüş işlemelitabak hediye etti.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA