• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gül: Dersim arşivleri açılabilir
02 Aralık 2011 Cuma 00:43

Gül: Dersim arşivleri açılabilir

Dersim tartışması ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, arşivlerin açılması çağrısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, video paylaşım sitesi Youtube'da soruları cevapladı. Vatandaşların Dersim olaylarıyla ilgili yönelttiği sorulara cevap veren Cumhurbaşkanı, arşivlerin açılmasında bir mahsur olmadığını söyledi.
Gül o soruya şu sözlerle cevap verdi: "Bugünlerde çok tartışılıyor bu, güncel bir konu haline geldi. Bu konuyla ilgili ben daha önce üniversite yıllarında okudum doğrusu. Bizim tarihimiz büyük bir tarih. Ama tarihin içinde acılı tatlılı günler oluyor. Yakın tarihimizin içinde Dersim olayları da üzücü olaylar. Benim bilgilerim çerçevesinde bunu biliyorum.
İnsanın vicdanına ve insan haklarıyla bağdaşmayacak, bu benim kendi bilgilerimden ulaştığım kanaattir. Bununla ilgili arşivlerin açılmasında hiç bir mahsurun olmadığı kanaatindeyim. Büyük devletler, büyük ülkeler tarihlerinden korkmazlar. Tartışmalı konularda da arşivlerimizi açıyoruz. Yeter ki günlük polemik mevzusu yapılıp, başka amaçlar peşinde koşulmasın. Arşivlerin açılmasında bir sakınca görmüyorum."
'BEDELLİ VİCDANİ RAHATSIZLIK OLUŞTURMAMALI'
Gül, bedelli askerlik yasasında önemli olanın yasa çıkarken “vicdani rahatsızlık oluşturmaması” olduğunu belirterek, bedelli askerlikten gelecek gelirlerin genel bütçe içine konulmadan bunların harcanacağı yerlerin açıkça belirtilmesi ve özellikle de maddi imkanları olmadığı için askere giden ailelere bu fonlardan güçlü yardımların yapılması gerektiğini kaydetti.
Gül, bedelli askerlik konusuna ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi:
“Şimdi bu çok tartışmalı bir konu. Öyle ki, bir aile var diyelim, bir oğlu var. Eğer askere gitmediyse ‘Aman böyle bir yasa çıksın’ istiyor ama oğlu askerdeyse ‘Bu niye çıkıyor’ diyor. Zor bir konu o bakımdan hükümetlerin de işi kolay değil gerçekten. Böyle bir yasa artık çıkıyor, burada önemli olan yasa çıkarken vicdani rahatsızlık oluşturmaması. Bundan gelecek gelirlerin genel bütçe içine konulmadan bunların harcanacağı yerlerin açıkça belirtilmesi ve özellikle de maddi imkanları olmadığı için askere giden ailelere bu fonlardan güçlü yardımların yapılması. Bunun çok dengeli bir şey olacağı kanaatindeyim.”
Gül, tutukluluk süreleri ile ilgili soru üzerine, daha önce gerek basında, gerek TBMM’deki konuşmasında çok açık biçimde çağrıda bulunduğunu belirtti. Gül, “Tutukluluk süreleri, cezalandırmaya dönüşüyor ve bundan gerçekten rahatsızım. Bununla ilgili bütün imkanların seferber edilmesi gerekir. Türkiye’nin reformist sürecini de gölgeleyici bir hal alıyor” dedi.
'TÜRKİYE DÜNYANIN SESİNE KATILDI'
Suriye’deki gelişmeler hatırlatılması ve “Suriye’nin iç işlerine mi karışılıyor?” şeklindeki soruya Gül, “Türkiye hiçbir komşusunun iç işlerine karışmıyor. Ama bugünkü dünyada hiçbir ülke insan haklarıyla ilgili bir uygulamadan dolayı ‘Bana kimse karışamaz’ demiyor artık. Uluslararası kuruluşlar, sözleşmeler bu hakkı veriyor. Suriye’de çok sayıda insan ölmeye başlayınca dünyanın sesi farklı yükselmeye başladı. Türkiye de bu sese katıldı” şeklinde konuştu.
Gül, AB ile ilgili soru üzerine de Türkiye'nin AB sürecinden vazgeçmemesi gerektiğini dile getirdi.
“BU KONUYU TAKİP EDECEĞİM”
Cumhurbaşkanı Gül, öğretmen atamaları ve ücretli öğretmenlikle ilgili soru üzerine, bu konunun Türkiye’de büyük bir sorun olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:
“Şuradan biliyorum, çok sayıda bana başka kanallarla da mailler, Twitter mesajları, mektuplar, çok sayıda gencimiz bunu bekliyor gerçekten. Daha önce de bunları aldığım için Milli Eğitim Bakanı’yla, hükümetle konuştum bu konuları ciddi bir şekilde ele almaları gerektiğini ve bu konularla ilgili tatmin edici açıklamaların yapılması gerektiğini ve adımların atılması gerektiğini. Eminim ki Milli Eğitim Bakanlığı da hükümet de bu konuyla ilgili elinden gelenleri yapıyordur ve yapacaktır.
Öğretmen olmayan ama öğretmen olmadığı için öğretmenlik yapan kişilerle ilgili ücretli öğretmenler deniyor. Aslında bunların herhalde büyük kısmı da pedagojik formasyonu yoktur öğretmenlik yapabilmeleri için. Bu niçin uygulamada söz konusu oluyor buna bakmak gerekir. Bir çok valinin de bundan şikayetçi olduğunu biliyorum. Acaba tayin edilen öğretmenler gitmiyor ondan mı? Yoksa başka şeyler mi bu konuyu yakından takip edeceğim. Kendisine de burada söz veriyorum bu konuyu yakından takip edeceğim. Bu da bir çözüm olabilirse onların yerine sonradan olduğu gibi diğer öğretmenler kadrolu bir şekilde atanabilirse tahmin edersem ki burada epey mesafe alınır diye düşünüyorum. Ama bunun biraz yapısal olduğunu da görüyorum. Bugün bakanın da açıklamaları var onu da okudum. Bu konuyu takip edeceğim.”
“DAHA İYİ ŞEYLER OLMASINDAN TERÖR ÖRGÜTÜ RAHATSIZ OLDU”
Gül, Kürt sorunu konusunda “İyi şeyler olacak” sözlerinin hatırlatılması üzerine, “Aslında iyi şeyler oldu” diye konuştu. 10 sene öncesine kadar “Kürt” denilemediğini dile getiren Gül, “Bugün Televizyonda, basında hatta TBMM’deki tartışmalarda tüm tabuların yıkıldı, her şey rahatça konuşulabiliyor. Yeter ki arkasında şiddet olmasın. Daha iyi şeyler de olabilirdi. Ama daha iyi şeyler olmasından terör örgütü rahatsız oldu. Terör örgütü yaptığı saldırılarla iyi şeylerin olmasını engellemeye çalıştı” dedi.
“SORUMLULUĞUMU EN İYİ ŞEKİLDE YAPMAK İÇİN ÇALIŞIYORUM”
“Cumhurbaşkanlığı görevi sona erdikten sonra tekrar aktif siyasete dönecek misiniz?” sorusuna Gül, “Ben yaptığım görevleri hep hakkıyla yapmaya çok özen gösterdim daha önce, kısa da olsa Başbakanlık dönemi, Dışişleri Bakanlığı dönemi; şimdi Cumhurbaşkanı olarak yaptığım görevi en iyi şekilde yapmak için bütün aklımı fikrimi gücümü ona veririm. Bugün de aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı sorumluluğumu en iyi şekilde yapmak için çalışıyorum” yanıtını verdi
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA